- Odsłon: 195
Żółta mozaika fasoli
Choroba liści roślin objawiająca się plamami na liściach, wywołana jest przez grzyby lub wirusy. Plamy spowodowane grzybem są często koncentryczne, niekiedy otoczone ciemniejszą lub jaśniejszą obwódką, mogą powodować zgrubienie liści. Obumarła tkanka liści wykrusza się, tworząc dziury. Przy bliższym przyjrzeniu się plamom widać zarodniki grzybów. Plamy grzybicze zwalczamy przez użycie fungicydów. Jednak najlepszą metodą jest zapobieganie, gdyż grzyby są trudne do zwalczania. Ważne jest ograniczanie nadmiernej wilgotności, gdyż grzyby rozwijają się w środowisku wilgotnym. Mozaika oznacza pojawienie się na liściach plam na przemian jasnych i ciemnych. Plamy są jednobarwne, często żółte. Nie powodują zgrubienia liści i nie widać na nich zarodników. Mozaika przybiera różne kształty, jak rozjaśnienie nerwów, pierścienie, smugi i paski, czy też pstrość kwiatów. Mozaika to choroba wirusowa. Wirusy niszczą chlorofil w liściach, stąd pojawiają się przebarwienia. Do zakażenia wirusem dochodzi przez kontakt z innymi roślinami. Mozaika występuje na wielu roślinach.
Prócz fasoli mozaika rozwija się na takich warzywach jak:
- buraki
- tytoń
- dynia
- fasola
- groch
- kapusta
- ogórki
- pomidory
- papryka
- rzodkiew i rzodkiewka
- ziemniaki
Dotyka również drzew i krzewów owocowych jak:
- maliny
- grusze
- jabłonie
- jagody
Choroby wirusowe kwiatów nazywamy pstrością kwiatów. Choroba ta występuje na takich kwiatach, jak:
- tulipany
- goździki
- frezje
![]() |
![]() |
![]() |
Zapobieganie i zwalczanie.
Ogrodnicy mają różne sposoby na mozaikę. Jedni po prostu ją ignorują. Natomiast inni są zdania, że należy zainfekowane rośliny wyrwać wraz z ziemią i zutylizować. Czasami efekty działania wirusa są niewielkie i ograniczają się do przebarwień. Innym razem liście roślin zaczynają się odkształcać. Dochodzi do zaburzenia wymiany wody w roślinie, przez co roślina wolno rośnie. Liście i łodygi mogą zasychać. Wirus powoduje także plamy na owocach, przez co owoce nie nadają się do sprzedaży, ani do jedzenia.
Zwalczanie wirusa jest bardzo trudne, gdyż nie nie istnieją sposoby niszczenia go. Jeśli zmiany są niewielkie można wyciąć je sterylnym nożem. Jednak w przypadku silnego zakażenia chore rośliny należy usunąć i spalić. Nie istnieją skuteczne środki chemiczne czy opryski, które mogłyby zlikwidować wirusa.