Ułatwienia dostępu

Back to Top

Prace ogrodowe na miesiąc kwiecień

 

 

Kwiecień jest na tyle ciepły, że nasiona możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. Rozpoczynamy porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. O tej porze roku możemy posadzić wiele krzewów czy roślin cebulowych. Pracom ogrodniczym w kwietniu będzie sprzyjać wydłużający się dzień. Na początku kwietnia słońce wschodzi po godz. 6, a zachodzi dopiero po 19. Długość dnia na początku kwietnia wynosi około 13 godzin, a pod koniec miesiąca dzień jest dłuższy 0 ponad 1,5 godziny. Możemy też przystąpić do rozmnażania i przesadzania roślin przez podział, sprawdzi się to doskonale w przypadku bylin. Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże: musi być dokładnie odchwaszczone i spulchnione, a także zasilone kompostem.

 

 

 

Zabiegi pielegnacyjne drzew i krzewów

 

Wykonując kwietniowe prace w ogrodzie pamiętajmy aby się zbytnio nie rozpędzić przy odkrywaniu roślin, gdyż noce bywają jeszcze mroźne. Gdy się nieco ociepli, można usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Przygotowując się do wykonania prac ogrodniczych w kwietniu musimy zatem uwzględnić bardzo duże wahania temperatury występujące w tym miesiącu, możliwe częste przymrozki, a także dość częste opady, zarówno deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i śniegu. Z krzewów róż usuwamy kopce, przycinamy usuwajac jednocześnie uszkodzone i chore pędy. Jeżeli w marcu nie zdążyliśmy rozłożyć kompostu pod drzewami, krzewami i na grządkach to można to jeszcze zrobić na początku kwietnia. W kwietniu można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.
Pierwsza połowa kwietnia to ostateczny termin aby przyciąć winorośl, opóźnienie cięcia do kwietnia ma pozytywny wpływ w miejscach szczególnie narażonych na przymrozki. Tnąc winorośl pamiętajmy, że owocuje ona na pędach jednorocznych, wyrastających z pąków położonych na dwuletnich pędach zdrewniałych. Zwlekanie z przycięciem do końca kwietnia lub początku maja spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu i osłabi krzewy.
Kwiecień to ostateczny termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy, w zależności od ich grubości, na długość 30 do 60 cm, licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, zaś górne - krótsze. Przewodnik skracamy do przeszczepienia na około 30 cm od ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia wybieramy tak, aby kora była była gładka, wolna od uszkodzeń mechanicznych i bez rozgałęzień.
Jeśli planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia - wtedy są większe szanse, że dobrze się przyjmą. O tej porze można sadzić drzewa pestkowe takie jak wiśnie, śliwy, morele. Sadzimy drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami, ale tylko na początku kwietnia. Drzewa i krzewy rosnące w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni). Podczas sadzenia warto zastosować szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych. Zastosowanie szczepionki wzmocni system korzeniowy drzewek i ułatwi roślinom pobieranie składników pokarmowych z gleby. W efekcie rośliny będą silniejsze, zdrowsze, a plon bardziej obfity. W kwietniu przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne takie jak; zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia w zależności od warunków pogodowych, możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, takich jak śliwa, morela, brzoskwinia i nektarynka. Drzewka posadzone wiosną przycinamy po posadzeniu nieco silniej, niż te sadzone jesienią.
Przycinamy krzewy ozdobne i owocowe, prześwietlamy drzewa pestkowe, nawozimy gleby, usuwamy osłony zimowe. Przy okazji dokonujemy przeglądów pod kątem uszkodzeń oraz ataków chorób i szkodników. Warto też sprawdzić czy w jabłoni nie zagnieździł się kwieciak jabłkowiec. W tym celu pod drzewem układamy płachtę i potrząsamy gałęziami. Jeżeli z około 35 gałęzi spadnie na płachtę więcej niż 5 chrząszczy, warto zastanowić się nad koniecznością przeprowadzenia oprysków. Na działkach zalecane jest jednak przede wszystkim ręczne usuwanie zaschniętych pąków, w których żerują larwy kwieciaka. Ten sam zabieg przeprowadzamy na gruszce, którą atakuje kwieciak gruszowiec.
Przez cały miesiąc możemy sadzić krzewy róż - sadzenie wiosenne jest najbardziej optymalne dla tych pięknych roślin.
Przeglądamy również (najlepiej na początku miesiąca) pędy porzeczki czarnej i usuwamy nienaturalnie nabrzmiałe pąki, które zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jeżeli na pędzie jest zdeformowana większość pąków, to taki pęd usuwamy w całości. Dodatkowo przeciwko temu szkodnikowi w kwietniu i maju warto wykonać opryski preparatem Siltac EC. Stosuje się go w okresie od początku ruszenia wegetacji do fazy bezpośrednio po kwitnieniu porzeczki. Należy wykonać 2-3 opryski w odstępach 7-10 dni.
Z drzew i krzewów iglastych na sady gruszowe może nalecieć miodówka gruszowa czerwonawa. W efekcie nalotu tego szkodnika liście gruszy są powyginane, ich rozwój jest zahamowany, potem czernieją. Owad ten z reguły nie występuje zbyt liczebnie i posiada tylko jedno pokolenie w roku, dlatego też nie powinien mieć negatywnego wpływu na dalszy rozwój drzew oraz owocowanie.
Wiosenną pielęgnację truskawek i poziomek zaczynamy od usunięcia starych, zaschniętych liści. Wzruszamy glebę w międzyrzędziach, a także między roślinami w rzędach. Pamiętajmy, że truskawki i poziomki mają niewielkie wymagania nawozowe i obfite nawożenie wiosną (szczególnie nawozami azotowymi) jest niekorzystne. Konieczne jest natomiast podlewanie. Jeżeli jest sucho - podlewajmy co najmniej raz w tygodniu. Roślinom tym dobrze zrobi też ściółkowanie (pod rośliny z obu stron rzędu rozkładamy ściółkę ze słomy lub kory drzew iglastych).
Wysadzamy zdrewniałe sadzonki porzeczek i winorośli. Umieszczamy je w glebie na takiej głębokości, aby na powierzchni znajdował się tylko jeden pąk. Jeżeli chcemy rozmnożyć agrest lub winorośl, robimy odkłady poziome. Jeżynę bezkolcową rozmnażamy poprzez odkład wierzchołkowy.
Przeglądamy świerki i modrzewie czy nie zostały zaatakowane przez ochojniki - w razie potrzeby opryskujemy odpowiednim preparatem. Co 3-4 lata przeprowadzamy opryski wczesnowiosenne drzew owocowych i krzewów jagodowych. Możemy również rozmnażać krzewy porzeczek i agrestu poprzez ukorzniane w ziemi odkładów.
Rozpoczynamy ochronę jabłoni parchem oraz mączniakiem. Opryski zwalczające parch jabłoni rozpoczynamy w fazie wydobywania się z pąków końcowych pierwszych liści. W zależności od pogody, pierwszy oprysk wykonujemy w połowie kwietnia lub na początku maja. Rozprzestrzenianiu się tych chorób sprzyja wilgoć, dlatego opryski wykonuje się przede wszystkim jeżeli padały deszcze. Możemy zastosować fungicydy interwencyjne: Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Score 250 EC, Magnicur Gold.
Opryski preparatami Magnicur Gold, Siarkol 800 SC oraz Siarkol Extra 80 WP pomogą ograniczać rozprzestrzenianie się mączniaka jabłoni. W uprawach amatorskich powinniśmy jednak przede wszystkim ręcznie usuwać liście z objawami tej choroby jabłoni. Rozpoznamy je po pastorałowatym wyglądzie i białym, mączystym nalocie.

 

 


Przygotowanie do wysiewu warzyw

 

Już od początku kwietnia wprost do gruntu możemy wysiewawać roszponkę, która dobrze znosi niskie temperatury. Jest to warzywo łatwe w uprawie, o krótkim okresie wegetacji (zbiór już po 2 miesiącach).
Na początku kwietnia siejemy bezpośrednio do gruntu warzywa strączkowe - groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową. W drugiej połowie kwietnia siejemy buraka ćwikłowego, pora i skorzonerę. Przez cały miesiąc siejemy koper ogrodowy, pietruszkę naciową, wczesne i średniowczesne odmiany marchwi oraz rzodkiew, rzodkiewkę i szpinak.
W kwietniu możemy kontynuować również produkcję rozsad. Na rozsadniku w kwietniu siejemy brokuły na zbiór sierpniowy, wczesne odmiany kalarepy na zbiór letni, średnio późne odmiany kapusty i brukwi, także średnio późne i późne odmiany sałaty. Rozpoczynamy też produkcję rozsady kukurydzy cukrowej. Już na samym początku wiosennego miesiąca do gruntu można sadzić podkiełkowane ziemniaki. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu, sadzi się też korzenie chrzanu i karpy rabarbaru.
Od połowy do końca kwietnia należy zabrać się natomiast za wysiewy buraka ćwikłowego. To także odpowiedni czas na pory. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy.
Przez cały kwiecień w ogrodzie możemy wysiewać rzodkiewkę, najlepiej w odstępach 7 do 10 dniowych w różnych miejscach - do gruntu odkrytego, przykrywanego potem włókniną lub folią perforowaną, do niskiego tunelu foliowego lub do zimnego inspektu. To zapewni nam ciągłość zbiorów przez cały sezon.
W kwietniu siejemy także w ogrodzie rośliny przyprawowe jednoroczne: koper, rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę oraz rośliny przyprawowe wieloletnie: pietruszkę, szczypiorek, miętę, szałwię i lubczyk.
Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Aby je odstraszyć, warzywa możemy opryskać biopreparatem na bazie czosnku lub umieścić pałeczki czosnkowe w glebie. Uwaga - preparatów czosnkowych nie należy stosować przeciwko śmietce cebulance.

 

 

 

Zioła w ogrodzie

 

W kwietniu siejemy również zioła. Do gruntu siejemy zioła jednoroczne, takie jak: rumianek pospolity, kminek, cząber, majeranek, kolendra siewna, a także zioła wieloletnie - lubczyk ogrodowy, mięta i szałwia lekarska. Jeżeli nie pomyśleliśmy wcześniej o wyznaczeniu oddzielnych grządek na zioła, możemy je wysiać pomiędzy warzywami. Zioła można też (a niektóre nawet warto) umieścić je między warzywami, bo dobrze wpływają na zdrowie i rozwój sąsiednich gatunków.
Z ziół wysiewamy pietruszkę, koper, kminek i kolendrę. Młode siewki uprawiane na parapetach okiennych należy regularnie podlewać i powoli przyzwyczając je do warunków panujących na zawnątrz - w ciepłe dni odkrywamy siewki i uchylamy lekko okno.

 

 


Ogród ozdobny

 

Jeżeli w marcu było zbyt zimno aby zdjąć zimowe osłony z roślin, czynność tą wykonujemy w kwietniu. Pamiętajmy aby krzewy wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, np. budleję, odsłonić dopiero pod koniec miesiąca. Jeżeli budleja przymarzła, pędy ścinamy dość nisko. Zdejmujemy zimowe osłony z krzewów róż i wykonujemy cięcia pielęgnacyjne. Możemy też sadzić nowo zakupione róże. Przy zakupie krzewów wybierajmy takie, które mają co najmniej 3 zdrowe pędy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych z wysiewów przeprowadzonych w lutym i marcu. Siewki pikujemy do świeżego podłoża, oraz zapewniamy im odpowiednią wilgotność i temperaturę. W miejsce stałe sadzimy rozsadę bratków i niezapominajek. Przeprowadzamy kolejne nawożenie wiosennych roślin cebulowych (około 3 tygodnie po pierwszym nawożeniu). Stosujemy nawozy azotowe, np. saletrę amonową.
Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem i jesienią. Przed posadzeniem suche karpy zanurzamy w wodzie. Kwiecień jest też dobrym miesiącem na sadzenie traw ozdobnych. Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym (azalie, oczary, różaneczniki, czy wrzosy). Ściółka pomaga utrzymać w glebie wilgoć i zabezpieczyć korzenie przed wysychaniem. Sadzimy liściaste drzewa i krzewy ozdobne (możemy sadzić dopóki nie zaczną wypuszczać pierwszych liści). Po posadzeniu silnie je przycinamy , a dookoła pnia formujemy w ziemi zagłębienia w kształcie mis, dzięki którym możliwe będzie zatrzymanie wody. Sadzimy również iglaki i gatunki zimozielone.
Kwiecień to także czas sadzenia roślin cebulowych kwitnących latem. Zwracamy uwagę na ćmę bukszpanową. Gąsienice tego szkodnika silnie ogołacają bukszpan z liści, powodując szybkie zamieranie krzewów. Dlatego już od kwietnia przeglądamy krzewy bukszpanu w poszukiwaniu gąsienic. Należy rozchylać gałązki krzewów, gdyż gąsienice żerowanie rozpoczynają wewnątrz krzewu, na środkowych pędach, pozostając często niezauważone. Gdy tylko zauważymy pierwsze zielone gąsienice na bukszpanie wykonujemy oprysk biologicznym preparatem Lepinox Plus. W odpowiednio wczesnej identyfikacji szkodnika pomocna będzie też pułapka na ćmę bukszpanową, którą należy powiesić w pobliżu bukszpanów. Na modrzewiach mogą pojawić się ochojniki - mszyce, które najpierw doprowadzają do kolankowatego zaginania się igieł, a na świerkach są przyczyną powstawania charakterystycznych wyrośli, przypominających drobne szyszeczki. Jeżeli w poprzednim roku ochojniki występowały licznie, powinniśmy modrzewie i świerki opryskać stosując jeden z preparatów opartych na oleju parafinowym. Może być to Promanal 60 EC lub Treol 770 EC. W późniejszym okresie można zastosować środek mszycobójszy Mospilan 20 SP.

 

 

 

Rośliny na balkonie i tarasie

 

Krzewom balkonowym dosypujemy żyznego podłoża i dodajemy długo działającego nawozu. Byliny natomiast przesadzamy do świeżej ziemi. Przekwitłym narcyzom i hiacyntom usuwamy kwiatostany, gdyż zawiązywanie nasion hamuje kwitnienie. Jeżeli chcemy aby rośliny cebulowe zakwitły za rok, nie powinniśmy zasuszać ich od razu po przekwitnięciu - nawozimy je, dopóki same nie zżółkną. Żółto kwitnąca kalla kończy okres zimowego spoczynku - kłącza możemy posadzić do dużej donicy wypełnionej mieszanką gliny i dobrze rozłożonego obornika. Roślina najlepiej będzie się czuła na chłodnym, ale słonecznym parapecie. Już w kwietniu na liliach może pojawić się poskrzypka liliowa. To chrząszcz o czerwonym ciele z czarną głową i odnóżami. Wygryza dziury w liściach i pąkach lilii. Zbieramy chrząszcze ale też ich larwy (ukryte pod czarną kleistą wydzieliną) oraz czerwone jajeczka (jaja są składane na spodniej stronie liści). Szkodniki należy od razu niszczyć, najlepiej je rozgniatając. Jeśli zabierzemy się za to już na samym początku okresu występowania tych czerwonych robaków na liliach, istnieje szansa, że opryski chemiczne przeciwko poskrzypce nie będą konieczne.
Jeżeli w marcu wysialiśmy do pojemników na parapecie nasiona kwiatów jednorocznych, to teraz ukorzenione już sadzonki przesadzamy do doniczek z ziemią ogrodniczą. Aby zapobiec wykrzywianiu się roślin w kierunku szyby, co kilka dni rozsadę obracamy. Poza tym systematycznie podlewamy i nawozimy. Jeśli chcemy aby rośliny się krzewiły, możemy im uszczykiwać wierzchołki.
W cieplejsze dni hartujemy sadzonki, rozsadę i rośliny doniczkowe, które na lato wystawimy na balkon. Teraz wynosimy je z mieszkania i stawiamy w zacisznym, osłonięty miejscu. Po kilku godzinach zabieramy z powrotem do pokoju.

 

 

 

Przygotowanie do wysiewu kwiatów

 

Rabaty z różnokolorowymi roślinami cebulowymi, które należy odchwaścić, spulchnić ich glebę, a po przenkwitnięciu zasilić saletrą amonową lub azofoską.
Dobrym wyborem jest posadzenie w kwietniu bylin kwitnących latem i jesienią. To dobra pora na rozmnażanie przez podział silnie rozrośniętych kęp. W ten sposób można sadzić np. tawułkę Arendsa. Zadbajmy, by każda podzielona część miała kawałek kłącza, korzenie przybyszowe i widoczne oczka. W kwietniu sadzimy także zawciąg nadmorski, złocień wielki, pysznogłówkę ogrodową, ostróżki. Byliny o zgrubiałych korzeniach, takie jak piwonia, serduszka czy inkarwilla otrząsamy z ziemi i dzielimy ostrym nożem. Zbyt duże rany możemy ochronić przed infekcją posypując proszkiem z węgla drzewnego.
W kwietniu siejemy do gruntu także wiele gatunków roślin ozdobnych. Siejemy nasiona takich kwiatów jak aksamitka niska, chaber bławatek, cynia wytworna, dziwaczek, godecja wielkokwiatowa, nachyłek barwierski, nagietek lekarski, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, szarłat zwisły, szarłat wiechowaty oraz złocień trójbarwny. Jeżeli jest wystarczająco ciepło, do gruntu można też już wysiać dimorfotekę, eszolcję, groszek pachnący, powój trójbarwny czy wilec.
W inspekcie lub na rozsadniku możemy zaś w kwietniu rozpocząć siew na rozsadę takich gatunków jak aster chiński, cynia czy kosmos.
Pod koniec kwietnia można zacząć wysadzać rośliny, które nie zimują w gruncie: mieczyki, accidanterę dwubarwną, babianę, dalie, ismenę, frezję ogrodową, lilie, galtonię, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawią, zawilca wieńcowatego). Najlepiej rozpocząć sadzenie, gdy temperatura gruntu osiągnie 10 st.oC; Byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Przede wszystkim rozmnażamy przez podział byliny, wyjątkiem są tylko gatunki wcześnie kwitnące, które dzielimy na przełomie lata i jesieni. Wcześniej należy je podzielić i znaleźć dla nich nowe miejsce.
W kwietniu w ogrodzie możemy posadzić: aksamitki niskie, nagietki lekarskie, smagliczki nadmorskie, szkarłaty wiechowate, cynie wytworne, rezedy wonne, godencje wielokwiatowe, chabry bławatki, nachyłki barwierskie, szkarłaty zwisłe oraz złocienie trójbarwne. W rozsadniku można rozpocząć już wysiew nasion astrów chińskich oraz kosmosów. Jeśli kwiecień jest ciepłym miesiącem, bez obaw możemy rozpocząć sadzenie do gruntu również takich gatunków, jak powój trójbarwny oraz groszek pachnący (niektóre odmiany można uprawiać także na balkonie).
Miesiąc kwiecień to idealny czas na sadzenie róż i krzewów różanych, można zrobić to zarówno na początku, jak i pod koniec miesiąca. Po zasadzeniu nowych roślin w ogrodzie nie należy zapominać o ich pierwszym cięciu pielęgnacyjnym – dzięki niemu w kolejnych miesiącach pojawi się więcej kwiatów.
Jeśli nie ma mrozu, to w kwietniu siejemy do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, powoju trójbarwnego, smagliczki, wilca.
Jeśli dysponujemy zimnym inspektem, możemy w nim wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos.
Połowa kwietnia to odpowiednia pora na posadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie mogą zimować w gruncie – mróz zniszczyłby je, dlatego należy je przezimować w odpowiednich warunkach w temperaturze dodatniej. Kwiaty sadzone w kwietniu zakwitną latem. Należą do nich choćby mieczyki, frezje, galtonia, iksja, kanna, tygrysówka czy begonia bulwiasta. Sadzimy je na głębokość uzależnioną od wielkości cebuli. Rośliny cebulowe doskonale wyglądają posadzone w pojemnikach, by dobrze rosły, nie zapominajmy o warstwie drenażu.
W kwietniu możemy rozpocząć pracę nad wystrojem naszych balkonów. Bardzo popularnymi kwiatami na balkon są bratki, które urzekają nas różnorodnością gatunków i kolorystyką. Sa bardzo odporne na niskie temperatury, a większość doskonale radzi sobie z przymrozkami. Ponadto są najdłużej kwitnącymi kwiatami, które można sadzić w doniczkach. Na balkon doskonale nadają się pierwiosnek bezłodygowy, pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek różowy i szafirki. Szafirki posadzone w doniczkach szybciej przekwitają niż posadzone w glebie.
Kolejne kwiaty, które zasługują na uwagę by posadzić je na balkonie to jaskry azjatyckie i stokrotki. Polecamy również róże miniaturowe oraz begonie. Najlepiej na początek wkładamy je do pojemników z wilgotnymi trocinami, nakrywamy folią i umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu. Co jakiś czas zwilżamy. Gdy bulwy zaczną kiełkować wysadzamy je do doniczek, tak by były całkowice przykryte ziemią. Doniczki ustawiamy na dobrze oświetlonym parapecie i podlewamy. Przy chłodniejszych nocach należy przenieść je do pomieszczenia.
Popularnymi kwiatami balkonowymi są narcyze, cebulice i hiacynty. W cieplejszych rejonach Polski można posadzić tulipany.
Kwiecień to czas sadzenia wielu krzewów, np. azalii, różaneczników, hortensji czy magnolii. Gwarancję, że roślina się przyjmie daje nam jej jakość.
Przystępujemy do prac pielęgnacyjnych przy różach. Cięcie róż należy przeprowadzić tak by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz. Cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające przeprowadzamy również we wszystkich krzewach i drzewach. Przycinamy takie drzewa owocowe jak śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny oraz krzew winorośli i jeżyn. Możemy jeszcze prześwietlać krzewy jagodowe - porzeczki, agrest i maliny. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych. Wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia, ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Miejsca cięć zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po przekwitnięciu. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.
Na początku kwietnia wysiewamy do inspektu lub skrzynek tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, diaskię, lwie paszcze, portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Na miejsca stałe, prosto do gruntu wysiewamy bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne takie jak : nasturcje, smagliczkę, maciejkę, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, czarnuszki, kufeę, maczki kalifornijskie, szarłaty, ślazówki, ułudki, lepnicę i słoneczniki, mak polny czy kocanki.
Z pnączy jednorocznych wysiewamy w kwietniu groszki pachnące i wilce.
Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki.

 

 

 

Oczko wodne

 

Kwiecień to czas rozpoczęcia prac w oczku wodnym. Sprawdzamy szczelności zbiornika i oczyszczamy go (usuwamy gnijące resztki roślinne i resztki pokarmu dla ryb), oczyszczamy stawowe filtry i przygotowujemy je do rozruchu. Jeżeli staw był opróżniony na zimę, teraz napełniamy go wodą. Gdy wystarczająco się ociepli, możemy rozmnożyć i przesadzić rośliny strefy przybrzeżnej, a gdy temperatura się ustabilizuje (około 10°C) możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem. Możemy to zrobić, gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10oC. Pod koniec miesiąca można też pomyśleć o zarybieniu stawku i rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu.

 

 

 

Trawnik

 

Rozpoczynamy prace na trawniku. Usuwamy suche liście, gałęzie i zniszczone kwiaty. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to najpierw poprawiamy jego kondycję poprzez grabienie, a jeśli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Gdy trawnik nieco odżyje wyrównujemy powierzchnię, dosiewamy trawę w miejscach gdzie wypadła. Nawozimy nawozem organicznym i dobrze podlewamy. Wzrost traw w kwietniu jest na tyle duży, że możemy przystąpić do pierwszego koszenia. Regularne koszenie sprzyjać będzie lepszemu krzewieniu się trawy, dzięki temu trawnik stworzy gęsty kobierzec i będzie odporny na intensywne użytkowanie. Pamiętajmy jednak aby nie przycinać trawy krócej niż na 4 cm, a w miejscach zacienionych pozostawiamy źdźbła jeszcze dłuższe. Pod koniec kwietnia rozpoczynamy walkę z chwastami na trawniku. O ile jest to możliwe, najlepiej pielić ręcznie. Jeżeli jednak nie dajemy rady, możemy zastosować herbicydy.
Jeżeli nie posiadamy jeszcze trawnika, nadeszła dobra pora aby rozpocząć działania związane z zakładaniem trawnika.