Ułatwienia dostępu

Back to Top

Zwalczanie mszyc - pomysły wyszukane w Internecie

Improwizowane środki:

1. Wódka. Wszystko, co jest potrzebne, to wlać do butelki z rozpylaczem i spryskać rośliny.

2. Coca-Cola. Używamy w taki sam sposób jak wódkę.

3. Szare mydło. 200 g rozpuszczone w 10 litrach wody.

4. Soda kalcynowana: 1 łyżka sody rozpuszczona w 1 litrze wody, dodajemy 40 g mydła.

Napary i wywary:


To rozwiązanie można przechowywać przez całe lato w ciemnym chłodnym miejscu.

1. Liście chrzanu: posiekać liście i korzenie, napełnić wiadro do połowy, dodać wodę moczyć przez 2-3 godziny. Odcedzić i spryskać rośliny.

2. Glistnik (jaskółcze ziele): 3-4 kg surowej trawy (lub 1 kg suchej) zalać 10 litrami wody i pozostawić na 1-2 dni. Odcedzić, dodać szare mydło.

3. Kiełki sosny: 2 kg rocznych pędów ułożyć w wiadrze, do połowy i uzupełnić wodą. Mieszaj codziennie przez okres 1 tygodnia. Rozcieńczyć 1:10 przed użyciem.

4. Mniszek lekarski: 400-500 g liści zalać 10 litrami wody. Odczekaj 2-3 godzin. Spryskaj rośliny.

5. Zalewa czosnkowo-cebulowa: 1 szczelnie wypełnioną szklankę mieszanki kawałkami czosnku i cebuli zalać 3 litrami wrzącej wody. Odczekać 3-4 godzin. Rozcieńczyć w 10 litrach wody.

6. Pokrzywa: 100-200 g pokrzywy zalać 1 litrem wody. Odczekać 1 dzień. Przecedzić i spryskać rośliny.

7. Skórka pomarańczowa: 1 kg zalać 10 litrami ciepłej wody. Odczekać 3 dni.

8. Korzeń kobylaka, znany jako szczaw koński, szczaw lancetowaty i szczaw kędzierzawy: 300 g korzeni drobno posiekanych, zalać 10 litrami wody. Odczekać 3 godziny.

9. Krwawnik pospolity: 2,5 kg świeżej trawy zalać 10 litrami wody. Gotować przez 30 minut. Odcedzić i spryskać roślinę.

10. Rumianek apteczny: 1 kg suchego ziela (sprzedawany w aptekach), zalać 10 litrami ciepłej wody. Odczekać 12 godzin. Przed użyciem rozcieńczyć wodą w stosunku 1: 3. Odcedzić i spryskać roślinę.

11. Liście olchy: 2 kg świeżych lub 1 kg suchych liści zalać 10 litrami wody. Odczekać 1 dzień. Następnie gotuj na małym ogniu przez 30–40 minut. Odcedzić i spryskać roślinę.

12. Nagietek: pokrój trawę kwiatami, napełnij wiadro do połowy, napełnij wodą do pełna. Odczekaj 2 dni. Odcedzić i spryskać roślinę.

13. Datura: 2 kg trawy (Datura wśród wielu rośnie w klombach jako roślina ozdobna) wlać 10 litrów wody. Odczekaj 12 godzin. Odcedzić i spryskać roślinę.

14. Łopian: pół wiadra pokruszonych liści zalać 5 litrami gorącej wody. Odczekać 2 dni. Odcedzić i spryskać roślinę.

 

 

 

 

Mszyca głogowo-marchwiana

Żerują na szyjce korzeniowej, co widoczne jest w postaci kolonii zgromadzonej na podłożu wokół podstawy naci. Wysysając soki ogładzają roślinę prowadząc do przebarwień, deformacji, więdnięcia naci, a także zahamowania wzrostu korzeni. Pierwsze pokolenia rozwijają się przez 2-3 tygodnie na liściach głogu, a od czerwca ukazuj ące się uskrzydlone mszyce przelatują na plantacje. Na marchwi występują w 3 - 9 pokoleniach. W suchych i gorących latach wydaje do 3 pokoleń. Już od II pokolenia pojawiają się uskrzydlone mszyce, które opanowują dalsze plantacje. W okresie jesiennym (od września), mszyce przelatują z powrotem na głóg składaj ąc tam zimujące jaja na gałęziach. Na plantacjach mszyce te zasiedlają podstawę naci, szyjkę korzeniową oraz górną część korzenia. Przy większej liczebności tworzą rodzaj "kożucha", szczelnie pokrywającego powierzchnię ziemi dookoła roślin. Wysysanie soków powoduje zahamowanie wzrostu korzenia. Masa korzeni może spaść o 30-40%.

 

mszyca glogowo marchwiana 1 

 

Zapobieganie i zwalczanie.
Nie należy zakładać plantacji w bezpośrednim są- siedztwie krzewów głogu. Obredlanie ziemi w międzyrzędziach przy masowym wystąpieniu szkodników. Przyspieszanie zbiorów. Progiem zagrożenia jest 25-30 mszyc pod rośliną. Jeśli znamy upodobania mszyc, możemy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo dla naszych roślin. Np. warzywa z grupy selerowatych należy planować jak najdalej od krzewów głogu (rośliny te atakuje dwudomowa mszyca głogowo-marchwiana). Warto także usuwać chwasty, będące żywicielami mszyc, takie jak komosa - uwielbiana przez mszycę burakową. Na ograniczenie liczebności mszyc korzystnie wpływa sadzenie roślin, których mszyce nie lubią, np. czosnek. Pomocne w ograniczaniu mszyc są również owady, dla których mszyce są atrakcyjnym pokarmem (np. biedronki, pryszczarek mszycojad). Aby przywabić owady pożyteczne, starajmy się uwzględnić w naszym ogrodzie jak najwięcej kwiatów miododajnych. W walce z mszycami sprawdzają się preparaty pochodzenia naturalnego, np.: Emulpar 940EC, Agricolle Spray czy Insekt Control. W przypadku silnej inwazji szkodników należy sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do zwalczania mszyc, np.: Karate Zeon 050 CS czy Mospilan 20 SP. W przypadku środków chemicznych należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg może przynieść więcej szkód niż pożytku, gdyż wykonując oprysk narażamy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także pożytecznych owadów, w tym pszczół.

 

 

 

Mszyca wierzbowo-marchwiowa; mszyca wierzbowo-baldaszkowa

Mszyca zakłada swoje kolonie u nasady naci oraz na szyjce korzeniowej. Wiosną pierwsze mszyce pojawiają się na młodych marchwiach. Mszyce żerują szczególnie na liściach „sercowych”, czyli tych wyrastających ze środka. Wysysają soki z liści powodując ich deformację, żółknięcie, a w skrajnych przypadkach nawet brunatnienie i zamieranie. Silnie zaatakowane rośliny, zwłaszcza młode, zamierają. O Tak jak i inne mszyce wysysa soki z tkanek. Okrada zatem roślinę z wody i substancji odżywczych. Mszyce żerują na szyjce korzeniowej, co widoczne jest w postaci kolonii zgromadzonej na podłożu wokół podstawy naci. Jest bardzo groźna, gdy pojawi się wcześnie na marchwi (od końca maja lub czerwca) i gdy żeruje licznie do czasu zbioru korzeni. Gdy obserwuje się kożuch woskowy wokół roślin marchwi to oznaka, że jest już źle, bo to świadczy o licznym pojawieniem szkodnika. Osoby uprawiające super słodkie odmiany marchewki mogą być zaskoczeni brakiem cukru w korzeniach po żerowaniu tej mszycy. Należy też pamiętać, że mrówki obecne na marchwi i innych roślinach selerowatych pielęgnują mszyce i je bronią, a w zamian dostają słodką spadź. Tylko w razie głodu koloni mrówek dochodzi do ataku na mszyce.

 

mszyca wierzbowo marchwiowa 1
mszyca wierzbowo marchwiowa 2
mszyca wierzbowo marchwiowa 3
mszyca wierzbowo marchwiowa 4
hotel dla owadowj

 

Zapobieganie i zwalczanie.

Profilaktyka to podstawa w zwalczaniu tego gatunku mszycy, zatem należy wykorzystać wpierw wszystkie metody ekologiczne, a ochrona chemiczna dopiero w ostateczności. Celem ograniczenia pojawu mszycy głogowo-marchwianej należy:
unikać bliskiego sąsiedztwa głogów w pobliżu marchwi. Choć owad może nalatywać z odległości 1 km, to im bliżej są blogi, tym ryzyko masowego pojawu mszyc na roślinach selerowatych jest większe, racjonalnie nawozić rośliny azotem. Wysokie dawki nawozów azotowych (mineralnych i organicznych) sprzyjają pojawowi tej mszycy), należy unikać siania tuż obok siebie roślin selerowatych czyli np. marchewki koło pietruszki lub selera. Dobrze jest wprowadzić wsiewki innych warzyw/kwiatów na grządkach, aby stworzyć pasy barierowe, od końca maja należy obserwować rośliny, czy nie pojawiają się na nim pierwsze uskrzydlone mszyce. Dobrze jest na grządkach koło roślin selerowatych ustawiać żółte tablice klejowe, które należy systematycznie wymieniać, gdy klej zaschnie lub zapełnią się owadami i pyłem, w pobliżu grządek należy usuwać dzikie rośliny selerowate (baldaszkowate) na których mszyca ta może się też rozwijać np. podagrycznik, dziką marchew, barszcz zwyczajny, blekot i inne, w domowym ogrodnictwie stosuje się amatorskie preparaty owadobójcze lub odstraszające np. krwawnik pospolity (wyciąg lub wywar), mniszek lekarski (wyciąg), czosnek (wywar), pokrzywa (gnojówka), wrotycz (wyciąg), aksamitka (wyciąg lub wywar), (skrzyp polny (wyciąg lub wywar) - opryskuje się nimi rośliny lub podlewa, opryskiwanie roślin preparatami olejowymi, które duszą mszyce, opryskiwanie roślin mydłem potasowym 1-2%, opryskiwanie roślin zarejestrowanymi w marchwi preparatami chemicznymi. Do zwalczania można wykorzystać Pirimor 500 WG, Bioczos BR. Pamiętajmy o okresie karencji.
Należy pamiętać, że ustawianie w pobliżu warzywników hoteli dla owadów, sadzenie roślin kwitnących może przyciągać pożyteczne owady, które będą zwalczały mszyce np. biedronki, złotooki, bzygi, mszycarzowate i inne.

 

 

 

 

Mszyca trzmielinowo-burakowa

 

Mszyca burakowa (Aphis fabae), atakuje uprawy fasoli i ogórka, a także roślin ozdobnych, takich jak alstromeria, gerbera i róża. Mszycę burakową można łatwo odróżnić od innych gatunków mszyc, po jej czarnym kolorze. Występuje głównie w koloniach, w górnej, młodszej części rośliny. Na zewnątrz mszyce zimują tylko na ograniczonej liczbie roślin żywicielskich, natomiast w szklarni mogą rozwijać się przez cały rok. Duża populacja mszycy może pozbawiać rośliny znacznych ilości składników odżywczych, które powodują trwałe uszkodzenia, jak również przenoszą wirusy, hamują wzrost i przyczyniają się do obumierania młodych roślin. Ponadto mszyce wydzielają spadź, która z kolei jest dobrym źródłem pożywienia dla innych organizmów zagrażających roślinie, zwłaszcza grzybów. Ponieważ mszyca burakowa może przenosić ponad różnych 40 wirusów roślinnych, jej rozprzestrzenianie się może stać się dodatkowym problemem. Do wykrywania i wyłapywania mszyc warto wykorzystywać produkty sygnalizacyjne, takie jak taśmy i tablice sygnalizacyjne.

 

mszyca trzmielinowo burakowa 1
mszyca trzmielinowo burakowa 2
mszyca trzmielinowo burakowa 3
mszyca trzmielinowo burakowa 4
mszyca trzmielinowo burakowa 5

 

Zapobieganie i zwalczanie.
Mszyca burakowa może być kontrolowana za pomocą środków biologicznych i chemicznych. Wysoką skutecznością w jej zwalczaniu wykazują się naturalni wrogowie, np. różne gatunki pasożytniczych os, biedronek i sieciarek, a także pryszczarek mszycojad. Środki chemiczne, wykorzystywane do zwalczania mszycy buraczanej są insektycydy o szerokim działaniu, takie jak np. Sequoia. Opryskiwanie roślin wyciągiem z pokrzywy lub preparatami mszycobójczymi np. Pirimor, Pirimix, ABC na mszyce.