Ułatwienia dostępu

Back to Top

Jak pozbyć się chwastów bez chemii?

 

 

1. Oprysk na chwasty z octu

Ocet w ogrodnictwie bywa stosowany jako domowy sposób na zakwaszanie ziemi oraz praktyczny specyfik pozwalający pozbyć się kotów z ogrodu. Świetnie poradzi sobie także z chwastami. W tym celu należy zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1 i opryskać otrzymanym roztworem chwasty. Ten naturalny sposób na chwasty możemy stosować głównie na podjazdach i ścieżkach, gdzie nie rosną inne rośliny. Poleca się ocet na chwasty w kostce brukowej, gdyż oprysk octem zniszczy chwasty, jednocześnie nie uszkadzając bruku (choć dla pewności zawsze lepiej wykonać próbę w mało widocznym miejscu, zanim opryska się octem całą powierzchnię ścieżki czy podjazdu).
Niestety ocet nie działa wybiórczo i niszczy również rośliny uprawne. Ewentualnie w pogodny, bezwietrzny dzień możemy spróbować nanieść roztwór octu na wybrane chwasty na grządkach, w taki sposób, by przypadkowo nie opryskać roślin uprawnych.

 

2. Soda oczyszczona

Kolejny naturalny sposób na chwasty to wykorzystanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona w ogrodnictwie ma zresztą szerokie zastosowanie, głównie jako środek na choroby i szkodniki roślin. Soda dobrze poradzi sobie z chwastami na podjazdach i ścieżkach, które po raz pierwszy należy posypać już wczesną wiosną (zanim chwasty zaczną wyrastać) lub bezpośrednio po ręcznym usunięciu chwastów. Posypanie tych miejsc sodą zmniejsza ryzyko późniejszego zachwaszczenia.