- Odsłon: 186
Rośliny odstraszające ślimaki i pomrowiki
Ślimaki bez muszli, bo o nich mowa, sieją zdecydowanie większe zniszczenie w ogrodzie. Zjadają nie tylko liście roślin, ale również nasiona, cebulki, pędy, bulwy, owoce, a nawet kwiaty. Ślimaki uwielbiają między innymi młode pędy truskawek, malin, czy też marchewki. Nie potrafią przejść obojętnie również obok fuksji, łubinu, kapusty, aksamitek, czy też astrów chińskich.
1. Nasturcja
Nasturcja to jednoroczna roślina odstraszająca ślimaki zapachem swoich kwiatów oraz lekko gorzkawym smakiem liści. Ślimaki za nią nie przepadają, a my wręcz odwrotnie! Nasturcja świetnie sprawdza się w każdych warunkach. Lubi słońce, jak i półcień, nie ma specjalnych wymagań, a do tego świetnie smakuje dodana do sałatek, sosów i mięs.
2. Płomyk wiechowaty (Floks)
Płomyk wiechowaty, znany pod spolszczoną nazwą floks, dorasta do 100 cm wysokości. Płomyk jest rośliną odstraszającą ślimaki ze względu na swoje ulistnienie oraz pachnące kwiaty, które występują w różnej barwie w zależności od odmiany ? białej, różowej, czerwonej, fioletowej. Mogą być także dwubarwne.
3. Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity jest powszechnie występującą w miejscach słonecznych byliną, o ładnych, powcinanych, ciemnozielonych liściach oraz drobnych kwiatostanach w różnych odcieniach w zależności od odmiany. Ślimaki zniechęcają się sztywnymi liśćmi krwawnika o delikatnym aromacie.
4. Wilczomlecz mirtowaty
Wilczomlecz mirtowaty ma mięsiste, pokładające się, gęsto ulistnione pędy. Liście tego wilczomlecza są grubawe, pokryte obfitym woskowym nalotem mało atrakcyjnym dla ślimaków. Jasno żółte kwiatostany zdobią wilczomlecz w czerwcu i lipcu.
5. Bodziszek wspaniały
Bodziszek wspaniały dorasta do 70 cm i charakteryzuje się dużymi kwiatami o purpurowo niebieskiej barwie. Liście bodziszka wspaniałego są pokryte woskami, dodatkowo jego zwarty, rozkrzewiony pokrój staje się barierą dla niechcianych ślimaków.
6. Lawenda wąskolistna
Lawenda wąskolistna jest często sadzona w ogrodach i powszechnie lubiana, za to ślimaki zniechęca jej mocny aromat i liście pokryte delikatnymi włoskami. Lawenda jako roślina odstraszająca ślimaki jest mało wymagająca, za to dostępna w wielu ciekawych odmianach. Zdobi ogród fioletowymi, niebieskofioletowymi, różowymi lub białymi kwiatami.
7. Liliowiec ogrodowy
Długie, wąskie i trawiaste liście liliowca, zebrane w obfite kępy, są nielubiane przez ślimaki. Ogrom odmian tej ciekawej byliny pozwoli stworzyć atrakcyjną dla oka barierę przeciwko ślimakom. Liliowce kwitną od maja aż do lipca.
8. Rozchodnik
Rozchodniki mają niejadalne mięsiste liście, które odstraszają ślimaki, a przy tym są świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających mocno nasłoneczniony ogród. Te ciekawe byliny w zależności od gatunku charakteryzują się oryginalnym pokrojem oraz żółtym, czerwonym lub niebieskim zabarwieniem liści.
9. Wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek krzewiasty jest rośliną odstraszającą ślimaki swoimi mocnymi liśćmi, twardymi pędami oraz wydzielanymi olejkami eterycznymi. Wiesiołek krzewiasty dorasta do 60 cm i ma żółte, skupione na wierzchołkach pędów kwiaty, pojawiające się w czerwcu i lipcu.
10. Przywrotnik ostroklapowy
Przywrotnik ostroklapowy to bylina o kępiastym pokroju i żółtozielonych drobnych kwiatach. Pierzaste ząbkowane liście nie są lubiane przez ślimaki. Przywrotnika warto sadzić w naturalistycznych założeniach na obwódkach rabat czy ścieżek.
11. Piwo
Niezwykle skutecznym domowym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest również wykorzystanie piwa, które ślimaki wręcz uwielbiają. W miejscu, gdzie ślimaki lubią żerować, należy zakopać w ziemi ok. 1 cm poniżej powierzchni ziemi słoik napełniony tak w ok. 1/3 piwem. Ślimaki zwabione zapachem piwa podpełzną tak blisko pułapki, że w nią wpadną i już nie wyjdą. Pamiętajmy zatem, aby dobrać na tyle wysoki słoik, żeby jego ścianki uniemożliwiły ucieczkę ślimakom. Taką pułapkę trzeba też codziennie opróżniać. Jeżeli mamy duży ogród, warto rozmieścić kilka pułapek w różnych miejscach.
12. Zbieranie ślimaków
Ogrodnicy często również stosują jeszcze inną metodę, którą śmiało można zaliczyć do domowych sposobów na ślimaki w ogrodzie. Polega ona na tym, iż podczas deszczowego, wilgotnego dnia bierzemy wiadro ogrodnicze i chodzimy po ogrodzie tak długo, aż nie wyzbieramy wszystkich ślimaków. Następnie wsiadamy do auta i wywozimy ślimaki gdzieś, gdzie nie będą stanowiły już zagrożenia dla naszego ogrodu. Ważne aby zrobić to w dzień pochmurny i deszczowy, gdyż wówczas najwięcej ślimaków będzie wędrować po naszych roślinach.
13. Kawa
Wartym uwagi domowym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest spryskanie roślin rozcieńczoną kawą. Jej aromat jest zdecydowanie nie lubiany wśród ślimaków.
14. Gorczyca
Siewki kwiatów lub warzyw chroni gorczyca wysiana z ich nasionami. Stwierdzono, że wyczuwa ona śluz ślimaków i wówczas tworzy więcej substancji, które są dla nich szkodliwe. Odstrasza ślimaki także wkopana w ziemię jako nawóz.
15. Majeranek
Intensywny zapach tego zioła potrafi odstraszyć nie tylko ślimaki, ale również mrówki.
16. Szałwia
Sadząc ją w ogrodzie, pozbędziesz się nie tylko ślimaków, ale również komarów oraz mszyc.
17. Czarny bez
Jego sekret tkwi w intensywnym zapachu, który z powodzeniem odstrasza ślimaki. Oprócz tego ta roślina ma doskonałe właściwości lecznicze.
18. Macierzanka
Jej charakterystyczny zapach jest w stanie odstraszyć nie tylko ślimaki, ale również mszyce.
Ślimaki- pomrowiki
Żerują na bardzo wielu gatunkach roślin. Żerują głównie nocą i w pochmurne dni. Ślady po żerowaniu to nieregularne otwory ze srebrzystą warstwą zaschniętego śluzu. Przysmakami ślimaków nagich są takie warzywa jak burak ćwikłowy, fasola, kapusta głowiasta, kapusta pekińska, papryka, sałata, cukinia. Z roślin ozdobnych szczególnie smakują im aksamitki i funkie, zaś z ziół – bazylia i arcydzięgiel litwor. Zjadają także inne rośliny – w ciepłą, wilgotną noc potrafią ogołocić warzywnik. Wyrządzają też ogromne szkody w szklarniach i tunelach foliowych. Czasem wyjadają tylko dziury w liściach albo owocach, np. pomidorów czy ogórków. Bardzo często zjadają kiełkujące warzywa i kwiaty – dlatego można być przekonanym, że nie wzeszły np. cukinia, dynia, marchew, rzodkiewka, kapusta pekińska, sałata czy pietruszka. Największe spustoszenie ślimaki sieją na przełomie wiosny i lata.
Pomrowik mały (Deroceras laeve) - długość do 2-3 cm. Żyje do jednego roku. Ubarwiony w kolorach brązowym lub prawie czarnym. Rozmnaża się wyjątkowo szybko, jeśli ma ciepło, np. w szklarniach. Nie potrzebuje nawet koniecznie partnera do rozrodu. Już po miesiącu od wylęgu może złożyć jaja. Średnio składa około 150 jaj. To szczególnie uciążliwy szkodnik w szklarniach. Niszczy także warzywa w gruncie.
Pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum) – długość do 4-5 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie w odcieniach koloru białego i jasnożółtego z ciemnymi plamkami. Czasem plam jest tak dużo, że ślimaki są prawie czarne. Jaja składa na przełomie lata i jesieni oraz wiosną. Jest bardzo płodny. Każdy osobnik może złożyć w życiu nawet do 700 jaj. Zimują jaja oraz osobniki młode i dorosłe. Są odporne na niską temperaturę. Żerują nawet zimą (w czasie odwilży). Jest mało wybredny – zjada warzywa zarówno rosnące w gruncie, jak i pod osłonami. Szczególnie duże szkody wyrządza w ogrodach z ciężką, gliniastą glebą.
Pomrów wielki (Limax maximus) - długość do 20 cm. To ślimak długowieczny – może żyć aż do 5 lat. Jego ubawienie jest bardzo charakterystyczne. Cały jest pokryty czarnymi lub brązowymi plamami na kremowym tle. Umaszczeniem przypomina glonojada – popularną rybkę akwariową. Jaja zwykle składa jesienią – za jednym razem po kilkanaście lub kilkadziesiąt. Za dnia lubi się chować np. pod wiaderkami. Nocami żeruje na warzywach i roślinach ozdobnych. Rzadko występuje masowo, ale ma duży apetyt.
Pomrów żółtawy (Limax flavus) - długość do 15 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie w odcieniach kolorów żółtego, pomarańczowego i zielonego. Jednorazowo składa do około 140 jaj. Wśród roślin rosnących w gruncie nie wyrządza większych szkód, gdyż nie jest odporny na większe mrozy. Pustoszy za to uprawy w tunelach foliowych i szklarniach. Może też niszczyć przechowywane warzywa i owoce w piwnicach.
Ślinik luzytański (Arion lusitanicus) – długość do 14 cm. Żyje 1-2 lata. Ma ubarwienie w odcieniach kolorów czerwonego, pomarańczowego, żółtego, brązowego. Jest bardzo podobny do ślinika wielkiego. Jaja – średnio około 400 sztuk - składa na przełomie lata i jesieni. Zimują jaja oraz młode i dorosłe ślimaki. Sieje spustoszenie wśród warzyw, ziół, roślin ozdobnych i owocowych.
Ślinik rdzawy (Arion subfuscus) – długość do 7 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie rude lub brunatne. Na przełomie czerwca i lipca składa jaja – zwykle kilkadziesiąt. W ogrodach zjada warzywa, kukurydzę, rośliny ozdobne. Smakują mu także grzyby.
Ślinik wielki (Arion rufus) - długość do 15 cm. Żyje do jednego roku. Jego ubarwienie jest bardzo różne: brunatne, czarne, czerwone, rude (młode osobniki są jaśniejsze). Jest bardzo podobny do ślinika luzytyńskiego (jest z nim mylony). Jaja – około 400 sztuk - składa najczęściej w sierpniu i wrześniu. Zimują osobniki, które wylęgają się na przełomie lata i jesieni oraz jaja. Lubi żerować blisko stawów i w kompostownikach. Smakuje mu większość warzyw i bylin oraz truskawki.
Zapobieganie i zwalczanie.
Bezskorupowe ślimaki zjada wiele zwierząt, m.in. ropuchy, żaby, jeże, jaszczurki, w tym padalce, ryjówki, drozdy, szpaki, sójki, rudziki, bażanty, kaczki, kosy, drapieżne chrząszcze. Dawniej ropuchy trzymano w oranżeriach i szklarniach, by zjadały właśnie ślimaki. Najłatwiej do ogrodu zwabić ptaki żywiące się ślimakami. Wystarczy wieszać dla nich budki lęgowe. Dla jeży można ustawiać na zimę specjalne domki. Sójki, padalce i ryjówki wybierają ślimaki z kompostowników. Naturalny wróg ślimaków pomrowów to ropucha (wszystkie gatunki). Oczywiście nie każda ropucha zje dużego pomrowa. Takiej sztuki potrafią dokonać stare samice ropuchy szarej.