Ułatwienia dostępu

Back to Top

Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

 

 

Mało osób przepada za mrówkami, a już na pewno nikt nie ma ochoty zapraszać ich do swojego ogrodu. Czasem jednak warto pozwolić im w nim bytować – wbrew pozorom ich obecność ma sporo zalet. Jeśli jednak jest ich naprawdę dużo, nie ma innego wyjścia i trzeba zacząć je zwalczać.

 

Czy mrówek zawsze warto się pozbywać?
Jak można się domyślić – odpowiedź brzmi „nie”. Wiadomo, że mrówki są bardzo pracowite, a mogą być równie pożyteczne. Przenoszą one nasiona, co ułatwia wysiewanie niektórych gatunków roślin. To nie wszystko – mrówki oczyszczają trawnik z organicznych odpadów, czyli resztek roślinnych i zwierzęcych. Drążąc korytarze, przyczyniają się do spulchniania gleby. Poprawiają one także jej strukturę, dostarczając cennych składników mineralnych – azotu, węgla czy fosforu. Zwalczanie mrówek zatem nie zawsze ma sens, ale czasem jest naprawdę konieczne. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zwalczyć mrówki, ale przy tym jak zrobić to mądrze. Mrowisko w ogrodzie nie zawsze jest bowiem złe.

 

Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w ogrodzie?
Mimo licznych zalet, obecność mrówek w ogrodzie ma również swoje ciemne strony. Problem zaczyna się, kiedy kolonie mrówek pojawiają się tak licznie, że odczuwamy tego negatywne skutki. Mrówki potrafią skutecznie utrudnić życie ogrodnika - uszkadzają owoce, zjadają nasiona wysianych warzyw, niszczą rośliny poprzez obgryzanie młodych pędów, albo kłączy roślin. Czasem możemy zaobserwować, kiedy mrówki licznie obsiadają pąki kwiatów, jak np. piwonii, wysysając z nich soki.
Warto wiedzieć, że mrówki opiekują się szkodnikami – na przykład mszycami, które mogą wpłynąć bardzo negatywnie na kondycję roślin. Najgorszą dla ogrodu aktywnością mrówek jest jednak to, że wiele ich gatunków pielęgnuje mszyce oraz inne owady wydzielające spadź. Odstraszają naturalnych wrogów mszyc i innych szkodników roślin ozdobnych ogrodowych np. biedronki. Co gorsza mrówki również dbają o to by mszycom nie było za ciasno i gdy kolonia mszycy się rozrasta przenoszą mszyce na inne rośliny doprowadzając do ich rozprzestrzeniania się po ogrodzie.
W miejscu gdzie powstaje gniazdo mrówek, rośliny są podkopywane, niszczone są ich korzenie. Powstają kopce, które przysypują rośliny, co szkodzi zwłaszcza małym egzemplarzom - przysypane ziemią, nie mogą rosnąć. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mrówki również hodują mszyce. Mrówki opiekują się nimi, bo przysmakiem mrówek jest spadź, którą produkują mszyce. Mrówki więc dbają o nie, co również wpływa negatywnie na nasze rośliny. Mrówki i mszyce, tak jak inne szkodniki, przenoszą również choroby na roślinach. Mrówki mogą uszkadzać drzewa i drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda. Gniazdo tysięcy osobników na pewno nie pozostanie bez wpływu na drewno, a do tego dochodzi również mocne rozmnażanie się i składanie jaj. Często podczas poszukiwań nektaru niszczą one także pąki kwiatów. Dużo kolonie mrówek czasem niszczą rośliny, a także zanieczyszczają żywność. Czasem mrówki uszkadzają owoce. Mogą również utrudniać rozwój roślin, odkrywając ich korzenie, bulwy czy kłącza. Jeśli zatem mierzysz się z prawdziwą inwazją, trzeba zacząć zwalczać mrówki. Sposoby na mrówki w ogrodzie możemy podzielić na naturalne sposoby (domowe sposoby) oraz na preparaty chemiczne, które są dostępne w sklepach. Konieczne jest zastosowanie takiego specyfiku, który odstraszy mrówki i ochroni rośliny.

 

Tradycyjne metody zwalczania mrówek.
Aby skutecznie pozbyć się mrówek nie zawsze trzeba wdrażać definitywne metody, które przy okazji odstraszenia (tudzież zgładzenia), zniszczą również część ogrodu. Rekomendujemy, aby na początek wypróbować naturalne sposoby, a dopiero w momencie, jeżeli nie zadziałają, sięgnąć po chemiczne preparaty. Naturalne sposoby sprawdzą się zwłaszcza w ogrodzie warzywnym, ponieważ większość z nas decyduje się na uprawę własnych warzyw, właśnie z powodu chęci ograniczenia chemii, dostarczanej do tego co jemy. Dlatego przede wszystkim tam warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, na zwalczanie mrówek. Istnieją skuteczne domowe sposoby na mrówki, dlatego warto dowiedzieć się czego nie lubią, aby odstraszyć je z naszych ogrodów. Kupujemy zatem tylko polecane i sprawdzone preparaty, których zastosowanie jest bezpieczne. Możemy wdrożyć również domowe sposoby na mrówki, dzięki którymi możemy zwalczyć mrówki w ogrodzie produktami, które zapewne mamy już w domu.

Mrówki nie będą chciały odwiedzać naszego ogrodu, jeśli znajdą się w nim rośliny, które emitują nietolerowane przez te owady zapachy. Dobrze sprawdzi się cynamon, majeranek, lawenda oraz nagietek. To skuteczny i przede wszystkim humanitarny sposób - odstrasza mrówki, ale ich nie zabija. Rośliny odstraszające mrówki mogą przy tym upiększać ogród.
Mrówki nie przepadają również za zapachem octu oraz olejków eterycznych, którymi warto spryskać gniazda i ścieżki. Pozwoli się to pozbyć nadmiaru mrówek, ale jednocześnie tak używane w ogrodzie domowe sposoby nie uprzykrzą życia osobom, które będą z ogrodu korzystać.
W miejscach, którymi przechadzają się mrówki, można także rozsypać proszek do pieczenia lub mąkę kukurydzianą, po spożyciu której owady pęcznieją i giną. Mąka kukurydziana i proszek do pieczenia to produkty spożywcze, które mamy w domu. Nie są to żadne chemiczne preparaty, ale pozwalają wytępić mrówki w ogrodzie. Nie stosujmy ich, jeśli bezwzględnie nie ma takiej konieczności. Mrówki robotnice mogą się bardzo przydać w ogrodzie i nie zasługują na taką śmierć.


Bardziej radykalną metodą jest zniszczenie gniazda – w większości przypadków wystarczy zalać je wrzącą wodą. Nie wystarczy jednorazowe tego typu działanie. Gniazdo mrówek zniszczymy dopiero wtedy, gdy wrzątek dotrze tam, gdzie przebywa królowa i ją zabije. Jest to najczęściej koniec mrowiska. Mrowisko można również posypać sodą oczyszczoną. Użycie sody oczyszczonej zda egzamin podobnie jak mąka kukurydziana i również jest produktem bezpiecznym, jeśli w ogrodzie bawią się dzieci lub zwierzęta domowe. Najczęściej przydaje się jednak w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, gdzie mrówki mają często kontakt z żywnością. To dobry, domowy sposób, w naszym ogrodzie możemy się jednak pokusić o coś bardziej skutecznego.


Można własnoręcznie wykonać pułapki na mrówki.

 

Miód.

W tym celu wystarczy nałożyć miód na podstawkę – mrówki lgną do słodkiego, więc z całą pewnością je to skusi. Śmiało można uznać, że słodkie substancje są przysmakiem mrówek, dlatego z pewnością je tam znajdziemy. Mrówki szybko się tam pojawią, ale już ciężko będzie im z tego miejsca wyjść, ponieważ ich ruchy ograniczy lepka substancja.

 

Ocet.

Dobry w użyciu w ogrodzie warzywnym, ale tylko w postaci roztworu wymieszanego z wodą. Nierozcieńczony ocet nie chroni rośliny, ale ją niszczy, dlatego może to być też dobry sposób na chwasty. Intensywny zapach octu, którego mrówki w ogrodzie nie znoszą, zniechęci je do jego eksploracji i sprawi, że nie będą chciały tam zakładać gniazda. Owady znajdą sobie inne, wygodniejsze dla siebie miejsce.


Można postąpić z mrówkami nieco bardziej łagodnie i nie zabijać ich, a jedynie przenieść szkodniki w inne miejsce. Jak bowiem wiadomo, nie zawsze hurtnice zwyczajne są zagrożeniem, są bardzo pracowite i pożyteczne dla środowiska. Możesz postawić na mrowisku pojemnik wypełniony wełną drzewną, a kiedy się wypełni owadami, wywieźć go np. do lasu i tam je wypuścić. Mrówki w ogrodzie może nie są nam potrzebne, ale w lesie mogą się przydać.

 

Kiedy mamy problem z licznym występowaniem mrówek w ogrodzie, na tarasie, czy balkonie - możemy ułożyć w tym miejscu świeże liście pomidorów, których zapachu mrówki nie znoszą. Innym sposobem jest zalanie terenu na którym występują mrówki wyciągiem z czosnku, i wrotyczu, albo pokrzywy. Wyciąg wykonujemy, zalewając wybrane rośliny wodą i pozostawiając na kilka godzin. Następnie wodę odcedzamy i polewamy miejsce gdzie pojawiają się mrówki.

 

Innym domowy sposób podpowiada, że aby zwalczać mrówki, wystarczy wysypać w miejscu mrowiska, lub tam gdzie występują mrówki - cynamon i proszek do pieczenia, albo kawę - mogą to być fusy po kawie, ale koniecznie bez cukru! Podobnie działa soda lub ocet - intensywny zapach octu odstraszy mrówki, podobnie jak zapach sody oczyszczonej.

 

Możemy wykonać pułapkę z trocin, lub wełny drzewnej. Wystarczy w miejscu gdzie jest mrowisko, ustawić na nim doniczkę wypełnioną trocinami, lub słoik z wełną drzewną. Aby zwiększyć nasze szanse na powodzenie, do trocin lub wełny dodajemy miód. Jeżeli będziemy mieć szczęście - mrówki zasiedlą naszą pułapkę, a wtedy możemy je wywieźć do parku lub lasu.

Aby zwalczyć mrówki w ogrodzie możemy wykorzystać mąkę kukurydzianą. Mąka kukurydziana zjedzona przez mrówki powoduje ich pęcznienie i śmierć. Mąka kukurydziana jest bezpieczna dla ludzi i nie zaszkodzi, kiedy mamy w ogrodzie zwierzęta domowe.

 

Szkodliwe działanie na mrówki mają również obierki z ogórka, które zawierają szkodliwe dla mrówek substancje. Wystarczy więc rozłożyć je w miejscu, występowania mrówek, aby się ich pozbyć.

 

Rośliny odstraszające mrówki - jakie gatunki posadzić?
W ogrodzie możemy posadzić rośliny odstraszające mrówki - ich zapach jest nieprzyjemny dla tych owadów, a tym samym będą omijać nasz ogród.

Wiele z roślin, których nie lubią mrówki, to rośliny o silnym zapachu, w tym zwłaszcza rośliny lecznicze i zielarskie. Możemy posadzić je w warzywniku, lub stworzyć z nich rabaty, zwłaszcza w tych miejscach, które ukochały sobie mrówki.

 

Jakie rośliny możemy posadzić, aby pozbyć się mrówek?

- nagietek lekarski
- bazylia
- lawenda
- mięta
- dalia
- wrotycz
- majeranek
- tymianek
- czosnek

 

W większości to gatunki jadalne - poza dalią, możemy robić z nich herbatki, dodawać do sałatek i innych dań, dlatego obecność tych roślin w ogrodzie będzie miała dodatkowe zalety.

 

Pułapki i trutki na mrówki
Domowe sposoby na mrówki niestety nie zawsze okazują się efektywne. W takich sytuacjach warto uciec się do użycia sprawdzonych i skutecznych środków chemicznych. Preparaty na mrówki charakteryzują się bardzo szybkim działaniem – wyraźne efekty widać już po kilku dniach. Trutki występują zazwyczaj w formie proszków lub płynów. W naszej ofercie znajdziesz produkty o różnych pojemnościach. Przed zakupem upewnij się, czy dany środek jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz czy wewnątrz budynków.

 

Boraks
Jednym z najskuteczniejszych preparatów na mrówki jest boraks. Jego plusem jest to, że szybko wysusza owady, a także hamuje rozwój larw. Dzięki temu nie dochodzi do rozmnażania się mrówek. Warto jednak pamiętać, że nadmiar trucizny zniechęca mrówki, natomiast jeśli jest jej za mało, nie będzie ona skuteczna. Aby zrobić trutkę, należy wymieszać boraks, wodę i cukier. Stosunek wagowy: 1:18:7. Pomocne będzie także dodanie żółtka jaja ugotowanego na twardo lub świeżych drożdży.

 

Środki chemiczne niszczące gniazdo
Środki chemiczne, które niszczą mrowiska od środka wysypujemy na ścieżkach i tych miejscach, gdzie występuje najwięcej mrówek. To preparaty, które działają kontaktowo, wcześniej jednak szkodniki zaniosą je do swojego mrowiska.

 

Pułapki
Możemy rozważyć również użycie pułapek. Są to urządzenia, które skutecznie zwabiają mrówki. Pułapki wyróżnia wyjątkowo długi okres działania – do 3 miesięcy.

Warto wiedzieć, że mrówki często pojawiają się na roślinach, na których przebywają mszyce. Wydzielają one bowiem rosę miodową, która zwabia uwielbiające słodycz mrówki. W takich wypadkach wystarczy zastosować preparaty na mszyce. Jeśli znikną one, znikną i mrówki. Można poradzić sobie wolno działającym środkiem owadobójczym, który pozwoli pozbyć się i mszyc i mrówek w ogrodzie.

Jeżeli uważasz, że mrówki w ogrodzie wyrządzają więcej szkód niż pożytku, nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć z nimi walkę. Istnieją róże gatunki mrówek, dlatego upewnijmy się, czy mamy do czynienia z owadami, które są zagrożeniem dla roślin. Wierzymy, że nasze wskazówki w niej pomogą. Pamiętajmy jednak, że ich obecność mimo wszystko ma wiele zalet, a niektóre gatunki tych owadów znajdują się pod ochroną, dlatego stosowanie radykalnych środków powinno być ostatecznością. Mrówki w ogrodzie to nie zawsze przekleństwo.

Mrówki ogrodowe pojawiają się w naszym ogrodzie chętniej, kiedy są w nim mszyce. Aby nie zachęcać mrówek i nie zapraszać ich do ogrodu, powinniśmy ograniczyć liczebność mszyc. Skuteczny może okazać się oprysk na bazie wywaru z czosnku i mydła szarego.

Jeżeli jednak liczebność mrówek w naszym ogrodzie można określić prawdziwą inwazją, a mrówki uszkadzają owoce, warzywa, niszczą nasze plony czy ogród, należy uciec się do bardziej zdecydowanych niż domowe sposoby na mrówki metod. Czasem, aby skutecznie zwalczać mrówki w ogrodzie, musimy sięgnąć po preparaty chemiczne. Środki chemiczne, dostępne na rynku, oferują szerokie możliwości działania i zastosowania. Większość środków chemicznych działa w ten sposób, że jest zanoszony do gniazda mrówek, przez mrówki robotnice, a następnie - działając od wewnątrz, powoduje ich zwalczanie.

 

Mrówki wytępimy również przy pomocy oprysku. Wybranym środkiem w koncentracie po rozrobieniu z wodą należy opryskać gniazdo, jego okolicę oraz znane ścieżki po których przemieszczają się mrówki. W tym celu sprawdzą się najlepiej preparaty mikrokapsułkowane, które dłużej pozostają na powierzchni zastosowania i są bardziej odporne na wysokie temperatury niż pozostałe preparaty. Przykładem środka na mrówki w mikrokapsułkach może być koncentrat Effect Microtech CS, ale również Draker 10.2 oraz gotowy do użycia spray na mrówki Stop Owadom firmy Asplant.

 

Najdroższym, ale jednocześnie najskuteczniejszy sposób na mrówki w ogrodzie to użycie trutki na mrówki w żelu. Żel na mrówki ma tę zaletę, że nie wymaga wielu zabiegów i przygotowań ze strony użytkownika. Właśnie dlatego osoby zajmujące się profesjonalnie zwalczaniem owadów domowych tak lubią tę metodę. Żel na mrówki nie brudzi, nie trzeba go rozcieńczać, specjalnie odmierzać by przygotować roztwór insektycydu. Wystarczy kilka niewielkich kropel żelu rozmieszczonych zgodnie z instrukcją z opakowania w strategicznych miejscach na ścieżce mrówek, by mrówki najadły się do syta i zaniosły pokarm do gniazda. Mrówki robotnice dzieląc się z innymi mrówkami pokarmem niejako zatruwają pozostałych mieszkańców kolonii.

 

Bardzo popularne są żele na mrówki Fourmidor i Advion. Polecamy również bardzo skuteczny żel na mrówki NO PEST, zawierający silny wabik na bazie cukrów i masła orzechowego, który uwielbiają mrówki.

 

Pamiętajmy, że stosując środki chemiczne, w celu zwalczania mrówek, musimy zachować względy bezpieczeństwa. Nie układamy preparatów chemicznych w ogrodzie, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta. Zużyte środki chemiczne, wyrzucajmy do miejsc ku temu przeznaczonych, a używając ich w ogrodzie, zawsze dbajmy o swoje bezpieczeństwo i zachowujmy zasady bhp oraz stosujmy się do instrukcji.