Ułatwienia dostępu

Back to Top

Turkuć podjadek

 

 

t3

 

Oto nasz ogrodowy ulubieniec, który potrafi wzbudzić w nas ducha myśliwego! Aktywujemy nasze szare komórki w poszukiwaniu sposobu na pozbycie się z naszego ogrodu turkucia. 
Ta część ogrodu, w której turkuć czuje się tak swobodnie to zagonki gdzie wszystko jest we wzorowym porządku: szerokie odstępy między rzędami, duże odległości między roślinami, kołki z napisami wbite i wszędzie czysta ziemia. Raj dla turkucia, który uwielbia czystą, rozgrzaną słońcem glebę. Dlatego tak przy okazji tak bardzo skłania się do „upraw uprawnych” – do okopowych i kapusty, które zazwyczaj są dobrze odchwaszczone, a ich czubki są stosunkowo małe, nie zasłaniają całej ziemi. Turkuć nie będzie żył w darni - nie w jego środowisku. Pod ściółką też nie założy gniazda, więc każda gruba ściółka (warstwa trocin, trawa) to sprawdzony sposób na hodowlę roślin w turkuciowym ogrodzie.

Turkuć ma bardzo wysoką zdolność rozrodczą, okres godów przypada na miesiąc czerwiec. Od połowy maja turkucie zaczynają budować gniazda w ziemi, w którym samica składa 300 jaj, pozostawiając je na mniej niż miesiąc na głębokości 20 centymetrów w przygotowanych wiosną, szerokich komorach.

 

t4

t5

 


We wrześniu robimy pułapki na turkucia: należy wykopać doły (do 0,5 m), wypełnij je obornikiem, najlepiej słomą. To w takich miejscach turkuć idzie przeczekać zimę. Gdy nadejdzie mróz, rozrzuć obornik, a turkuć umrze z zimna. Po spadku temperatury gleby do 5° i poniżej turkucie stają się nieaktywne – należy to wziąć pod uwagę przy robieniu dołów pułapkowych, nie odkładając kopania na późną jesień.

t1

 


Jesienią w listopadzie, gdy szkodnik jest nieaktywny, obejrzyj teren - wytnij spulchnione kopce z wlotem z motyką i zalej tam wrzątkiem po brzegi. Możesz to zrobić na wiosnę kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5–6 ° - w tym czasie turkuć budzi się i zaczyna oczyszczać swoje kanały, wypychając ziemię na powierzchnię.
W maju w tym czasie możesz złapać turkucia: tam, gdzie był ruch, wykop słoik z wodą, aby szyja była na poziom gruntu lub nieco poniżej gleby. Możesz użyć butelki szampana ze sfermentowanym piwem i 1 łyżką miodu. Zbieraj i niszcz uwięzione owady. Wiosną, po połowie maja, w oczekiwaniu na okres składania jaj przez turkucia, wykop płytkie doły na miejscu i wypełnij je świeżym obornikiem lub posiekaną słomą lub po prostu rozłóż hałdy obornika na powierzchni ziemi. Turkucie wpełzają do obornika, aby złożyć jaja; larwy wylęgające się z jaj nie opuszczają początkowo gniazd w pryzmach i żywią się obornikiem. Po 3-4 tygodniach usuń obornik wraz z larwami i spal go.

 

t8


Na obszarach zarażonych turkuciem nie można karmić roślin świeżą dziewanną - przyciągnie ona szkodniki z całego obszaru. Przeciwnie, rozcieńczone ptasie odchody odstraszają szkodnika (zawiera azot, którego nie lubi turkuć). Podlewamy ziemię naparem z obornika kurzego przy suchej pogodzie. Nagietki zasiane wzdłuż granic stanowiska blokują dostęp z sąsiednich terytoriów - turkucie nie tolerują ich zapachu.

Wyszukane metody walki z turkuciem:

1. Nafta oczyszczona
Wymieszaj palną substancję z piaskiem i rozsyp po łóżkach. Dodaj 100 ml nafty do 1 litra wody. Wypełnij otwory i przejścia zaprawą. Aby chronić rośliny szklarniowe wokół budynku, należy położyć linę nasączoną naftą.

2. Pułapki z piwem i miodem.
Zakop butelkę w ziemi pod kątem 45˚. Zawiąż szyję gazą, aby ziemia nie dostała się do butelki i wlej do niej 50 ml piwa. Włóż trochę miodu do słoika i zakop go pionowo w ziemi, przykryj szyję do połowy tekturą.

3. Roztwory mydlane.
Wlej roztwór wody z mydłem (100 g mydła do prania na 10 litrów wody) do otworów - owad albo wydostanie się, gdzie może zostać zniszczony, albo zginie pod ziemią.

4. Roztwory mydlane.

Rozcieńczyć 4 łyżki. l. proszek do prania w 10 litrach wody, wsyp 3 litry do każdego otworu. Ważny! Nie używaj proszku zbyt często i w wysokich stężeniach, ponieważ może zaszkodzić roślinom.

5. Skorupka jajka.

Wiosną, sadząc rośliny, włóż łyżeczką rozdrobnione skorupki jajek (w młynku do kawy lub młynku ręcznym) zwilżone olejem roślinnym do otworów do sadzenia - po skosztowaniu tej przynęty turkuć ginie. Zapach oleju słonecznikowego zwabi szkodnika, który z powodu nadmiernej żarłoczności umrze z powodu niedrożności trawienia.

6. Rośliny specjalne.
Aby odstraszyć turkucia, możesz posadzić nagietki, len, nagietek, czosnek lub fasolę.

7. Zapachy.
Owada odstrasza zapach liści czosnku, mięty, skórki cebuli, które należy położyć bezpośrednio na zagonkach.

8. Organiczne sposoby.
Turkuć nie będzie poruszać się w miejsca, w których wkopane są w ziemię ogony i głowy ryb, olchy, gałązki iglaste, wierzby i osiki, a także łodygi chryzantem.

9. Pułapki na obornik.
W kilku miejscach konieczne jest kopanie dziur, aby wypełnić je obornikiem. Kiedy turkuć robi tam gniazdo, obornik należy ostrożnie usunąć i spalić.

10. Odstraszanie turkucia roztworem jodu
Podczas wysiewu nasion marchwi, buraków, pasternaku i innych roślin okopowych, aby zmniejszyć straty plonów przez turkucia, mozna opryskać rzędy roztworem jodu (15 kropli na wiadro wody).
Podobno turkuć nie lubi zapachu jodu, więc w zagonkach nawadnianych tym roztworem praktycznie nie będzie żadnych jego śladów.

11. Mieszanka oleju jadalnego i wody

W pobliżu otworu znalezionego w ziemi, z palcem wskazującym na jej norce, szukamy drogi w dół. Nadmiar ziemi usuwamy, tym samym palcem robimy mały lejek i wlewamy do niego olej słonecznikowy. Najpierw wlewam trochę wody do norki, aby upewnić się, że to naprawdę turkucia nora.
Z plastikowej butelki z otworem w pokrywce (1,5-2 mm) wlewamy mieszankę wody z olejem jadalnym do norki za pomocą miarki z wąską dziobkiem. Czasami trzeba nalać w pobliżu wiadra, jeśli ziemia jest sucha, a dziura głęboka.
Powierzchnia ciała turkucia pokryta jest małą i gęstą „włochatą” osłoną. Woda go nie zwilża, ale olej go zwilża, zamykając otwory oddechowe. A potem turkuć z reguły wychodzi na powierzchnię. Jeśli olej wystarczająco zwilżył ciało turkucia, to za minutę lub dwie umiera.

 

woda i olej

 

Turkucia zjada wiele ptaków: wrony, gawrony, szpaki. Spośród ssaków niebezpieczne są dla niego jeże i krety. Przyciągnij ptaki jako swoich „sojuszników”, a znacznie zmniejszą populację szkodników. Dla ptaków można powiesić kilka karmników z nasionami i płatkami zbożowymi, a jeżom postawić miskę z jedzeniem dla kotów.
Nie używam trucizn przeciwko turkuciowi. W końcu, po zjedzeniu przynęty z trucizną, przed śmiercią turkuć wychodzi na powierzchnię, gdzie zbierają ją stworzenia przydatne w ogrodzie - ropuchy, jeże, ptaki itp. Tam, gdzie trucizny są używane przeciwko szkodnikom w ogrodzie, jednocześnie niszczą pożyteczne stworzenia - pomocników ogrodnika.