- Odsłon: 165
Wgryzka szczypiorka
Należy do rzędu motyli. To najgroźniejszy z motyli nalatujących na plantacje warzyw cebulowych. Wiosną z miejsc zimowania wylatują dorosłe motyle, które składają pojedynczo jaja na liściach cebuli, pora i czosnku. Początkowo larwy minują liście, następnie wgryzają się do wnętrza szczypioru i zeskrobują tkankę pozostawiając górną skórkę liścia. Z czasem skórka zasycha i pęka, tworzą się dziury na wylot. Symptomy obecności gąsienic widoczne są na szczypiorze w postaci podłużnych, jasnych smug, z wygryzionym od wewnątrz miękiszem liścia (zewnętrzna tkanka nie jest uszkodzona). Wzrost młodych roślin - na skutek żerowania szkodnika - zostaje zahamowany. Gąsienice mogą żerować także na pędach nasiennych, wyjadając nasiona. Szkodnik ten ma do 3 pokoleń w sezonie. Pierwsze pokolenie żeruje zwykle na plantacjach nasiennych cebuli, drugie na cebuli konsumpcyjnej, a trzecie również na plantacjach nasiennych. Dorosłe motyle zimują w zakamarkach kory, na miedzach i w resztkach roślinnych. Wgryzka szczypiorka to mały (8 mm) motyl o ciemnobrunatnych skrzydłach, z białymi plamkami. Gąsienice są długości 5-10 mm i barwy białozielonej z krótkimi szczecinkami i brązową głową.
![]() |
![]() |
![]() |
Zapobieganie i zwalczanie:
Obecność motyli wgryzki szczypiorki na plantacji można monitorować za pomocą pułapek zawierających dyspenser feromonowy (typu Delta, kubełkowa, wodna). Resztki po zbiorze cebuli należy zebrać lub głęboko przekopać.
Środki ochrony roślin stosować w momencie pojawienia się szkodnika, od fazy pierwszego liścia właściwego, nie później niż do momentu osiągnięcia połowy docelowej masy warzywa. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji, który podany jest w etykiecie danego środka. Bulldock 025 EC, który likwiduje również szereg innych groźnych szkodników pora, w tym nadzwyczaj uciążliwe wciornastki i chowacze szczypioraki. Zabiegi insektycydowe powinny być wykonywane po przeprowadzeniu lustracji i stwierdzenia przekroczenia progu szkodliwości, czyli wykrycia w maju-czerwcu 2-5 wygryzionych "okienek" w szczypiorze na 10 kolejnych roślinach. Ochronę należy prowadzić na podstawie aktualnego programu dla roślin warzywnych. W uprawach pora i cebuli do zwalczania szkodnika można stosować środki zawierające acetamipryd.