Niszczyk zjadliwy

 

 

Niszczyk zjadliwy poraża cebulę, czosnek, hiacynty, tulipany i narcyzy. Niekiedy możesz zauważyć, że cebule w warzywniaku, w ogrodzie mają dziwnie poskręcane liście, a na selerze pojawiają się deformacje. Młode rośliny obumierają, a starsze mają porażone i nadgniłe bulwy i cebule. Może to oznaczać, że rośliny w twoim ogrodzie zostały zaatakowane przez nicienie. Jednym z nich jest niszczyk zjadliwy. Ten niebezpieczny szkodnik jest niezwykle trudny do zwalczenia. Jednym z nicieni żerujących na roślinach jest niszczyk zjadliwy. Ma on nitkowate ciało o długości około 1 milimetra. Powoduje zasychanie roślin. Jedyne skuteczne metody zapobiegania jego wystąpieniu to stosowanie płodozmianu oraz odkażanie podłoża przed siewem nasion i wysadzaniem cebul. występującym często na obszarach intensywnych upraw czosnku i cebuli. Jego bezbarwne, nitkowate ciało ma długość 1-1,3 mm. Samce są dłuższe od samic, a larwy wyglądają tak samo jak osobniki dorosłe. Zimują w glebie, w resztkach roślin i w nasionach. Objawy żerowania: Nicienie bytują na siewkach cebuli, doprowadzając do deformacji liści. Żerowanie rozpoczęte przed fazą dwóch liści doprowadza zazwyczaj do całkowitego obumierania młodych roślin. Ze starszych siewek zaatakowanych przez szkodniki wyrastają skarlałe cebule pozbawione korzeni. Ich poskręcane liście mają żółte przebarwienia, a u nasady szczypioru występują bączaste zgrubienia. Łuski stają się gąbczaste, a piętka pęka. Powstałe w ten sposób rany są wrotami dla patogenów, wywołujących zgniliznę.
Niszczyk zjadliwy żeruje na około 450 gatunkach roślin. Nicienie atakują głównie takie rośliny jak:

- cebula
- czosnek
- ziemniaki
- szpinak
- fasola
- groch
- bób
- pietruszka
- seler

 

niszczyk zjadliwy 1 
 niszczyk zjadliwy 3
 niszczyk zjadliwy 2

 

Zapobieganie i zwalczanie:

Porażonych przez nicienie cebul nie da się uratować – pozostaje nam wyrwać je i spalić. Na obszarze występowania niszczyka zjadliwego nie należy sadzić cebuli, czosnku ani innych roślin żywicielskich – szpinaku, fasoli, grochu, bobu, ziemniaka, pietruszki i selera – przez 5-8 kolejnych lat. Można uprawiać na tych terenach warzywa kapustne bądź koniczynę. Warto przez kolejne 3 lata wysiewać również aksamitki, których zapach odstrasza nicienie.
Dlatego też 2-6 tygodni przed planowanym siewem warto odkazić glebę środkiem Nemasol 510 SL w dawce 70 ml na 1 m2. Preparat ten nadaje się do stosowania zarówno na polu, jak i pod osłonami. Rozprowadzamy go na wilgotnym podłożu, w temperaturze wyższej niż 6°C. Okres prewencji dla pszczół wynosi 14 dni. Ważne jest również usuwanie resztek roślinnych oraz chwastów, na których żeruje niszczyk. Niszczyk lubi wilgotną glebę, dlatego też osuszanie ogranicza problem.

 

 

choroby roslin2