- Odsłon: 65
Porady do wykorzystania w uprawie
Sposób na obfity plon ogórków
Jeżeli chcemy większe zbiory ogórków, obrywamy wierzchołek pędu głównego powyżej trzeciego liścia. Nowe rosnące boczne pędy będą rosły i kwitły intensywniej. Ogórki lubią wilgotne ciepło. Sprysujemy wodą ziemię na zagonku, ale nie zraszamy liści, ogórki tego nie lubią.
Jak ogórki trzymać w ryzach
Chcąc ograniczyć rozrastanie ogórków i dyni można przyciąć wąsy a koncówki zasypać w dołku ziemią. Zasypana końcówka wypuści korzenie i będzie dostarczać roślinie dodatkowy pokarm.
Nie żałujmy soli selerowi
Seler lubi glebę zasoloną. Jeżeli seler słabo rośnie możemy mu pomóc dostarczając sól. Przygotowujemy (łyżkę stołową soli na 10 1 wody) i takim roztworem podlewamy od czasu do czasu sadzonki selera.
Co łączy melony i ogórki
Chcąc żeby nasiona roślin lepiej kiełkowały możemy posiać je w wilgotne trociny (świeżo pozyskane).
Ciepłe posłanie dla fasoli
Fasola będzie lepiej kiełkować i rosnąć jeżeli posadzi się ją na głębokość 3-4 cm i podleje ciepłą wodą (nie gotującą).
Mnożenie kalarepy
Przy zbiorze kalarepy przy obcinaniu pozostawiamy głąb i parę liści. Na pozostawionej części pojawią się nowe zawiązki do kolejnej główki. Nie będzie tak duża jak pierwsza ale pojawi się szybciej.
Najdorodniejsze poziomkowe potomstwo
Wybierając sadzonki należy kierować się wielkością zbieranych owoców z danej rośliny a nie liczbą rozłogów. Najlepiej w czasie zbiorów oznaczyć w widoczny sposób rośliny z największymi owocami. A póxniej wybieramy z danej sadzonki rozłogi do kolejnych sadzonek.
Kalafior nie lubi zimna
Przy sadzeniu zakupionych sadzonek, kalafior sadzimy na tej samej głebokości co w rozsadniku. Wczesną wiosną najcieplejsza jest górna warstwa ziemi. Później okopujemy sadzonkę żeby kalafion miał oparcie. Główek kalafiora nie zawijamy.
Aby sałata nie wybujała
Żeby sałata nie rosła zbyt szybko w inspektach, możemy sztucznie skrócić jej dzień skracając go do 8 a najwyżej do 12 godz. Robimy to przykrywając inspek matami słomianymi lub innym materiałem ograniczającym dostęp światła.
Por
Chcąc uzyskać z pora "cebule perłowe" ucinamy pęd nasienny przed rozwinięciem kwiatostanu. Wtedy na korzeniach pojawią się małe cebulki. Po wykopaniu pora z cebulkami, małe cebulki możemy ponownie posadzić w odstępach co 10 cm. Do następnego sierpnia rozwiną się kolejne kolonie cebulek. Nie są to prawdziwe cebulki perłowe ale smakują tak samo.
Cebule rekordowej wielkości
Aby w przyszłym roku otrzymać rekordowej wielkości cebule, myślimy o tym już jesienią przy zbiorach. Ze zbranych cebul, wybieramy największe i najzdrowsze cebule i wieszamy je koło pieca na całą zimę. Cebule powinny prawie całkiem wyschnąć ale żeby nie pleśniały. Tak przygotowane cebule w przyszłym roku wypuszczą tylko liście bez pędów kwiatowych. Tak przygotowane cebule mogą osiągnąć wagę do 1/2 kg.
Zbyt bladej róży można przydać koloru
Chcąc uzyskać bardziej intensywne kolory płatków róży możemy obsypać ją pyłem węglowym na grubość 2 cm i podlać wodą. Płatko róży nabiorą intensywnych kolorów.
Idealna wielkość dymki
Aby dymka nie wystrzeliła w pędy nasienne możemy ją cztery tygodnie przed posadzeniem podsuszyć w pobliżu pieca w temp. ok 25 C. Dymkę sadzimy w marcu więc już w lutym powinniśmy pomyśleć o kupnie dymki.
Turkuć podjadek
Mając na swoim ogrodzie turkucia podjadka możemy zastawić na niego pułapkę. Przygotowujemy jesienią dół 1x1 m o głębokości 60-70 cm i wypełniamy go końskim nawozem. Turkucie schronią sie w nim na zimę a my wczesną wiosną usuwamy nawóz i przenosimy w inne miejsce.
Zapora z butelek przeciw turkuciowi podjadkowi
Młode sadzonki możemy zabezpieczyć za pomocą plastikowych butelek lub metalowych puszek (w których odcięte jest dno). Butelkę i puszkę wciskamy w ziemię na kilka cm. Później gdy roślina podrośnie, taką osłonę możemy usunąć.
Jod na kształtowanie głowy kapusty.
Dodaj 40 kropli jodu do wiadra z wodą. Gdy głowa zaczyna się formować, podlać roślinę 1 litrem roztworu.
Przyspieszenie kiełków.
Aby nasiona szybciej kiełkowały, są moczone w roztworze nadtlenku wodoru (woda utleniona) (4%) przez 12 godzin (kapusta), a nasiona pomidorów i buraków - przez 24 godziny. Do dezynfekcji nasion (zamiast nadmanganianu potasu) są traktowane 10% nadtlenkiem wodoru przez 20 minut. Stosunek roztworu do nasion wynosi 1: 1. Następnie nasiona są myte i suszone.
Zbiór ziemniaków.
Zbiór ziemniaków będzie trzykrotnie większy, jeśli sadzonki ziemniaków (10-12 cm) zostaną posadzone natychmiast po deszczu lub ciężkim podlewaniu. Następnie powstają dodatkowe pnie, na których po pewnym czasie pojawią się bulwy.