- Odsłon: 188
Mączniak prawdziwy baldaszkowatych
To choroba grzybowa występująca na gatunkach roślin z rodziny baldaszkowatych – zwłaszcza marchwi i pietruszki. Rozwojowi choroby sprzyja ciepła aura oraz umiarkowana wilgotność powietrza. Szkodliwość mączniaka prawdziwego baldaszkowatych polega na zahamowaniu wzrostu i rozwoju roślin oraz zmniejszeniu masy korzeni. Choroba obniża również wartość siewną roślin. Grzyb zimuje w stadium doskonałym (workowe) w postaci zamkniętych otoczni, w resztkach roślin należących do rodziny selerowatych. Wczesną wiosną choroba rozwija się na chwastach z tej rodziny. Tam też powstają zarodniki konidialne, które z wiatrem przenoszone są na marchew i pietruszkę. Choroba występuje pospolicie na marchwi i pietruszce. Liście, pędy i baldachy zaatakowanych roślin pokrywa biały, mączysty nalot. W przypadku marchwi w większym stopniu porażone są liście główne i górna strona blaszki. U pietruszki natomiast pierwsze symptomy pojawiają się na ogonkach liściowych, sukcesywnie przenoszone są na blaszkę liściową. Objawy choroby pojawiają się na liściach, pędach, ogonkach liściowych oraz baldachach w postaci mączystego nalotu barwy białej. Przy silnym porażeniu rośliny wyglądają, jakby były posypane mąką.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapobieganie i zwalczanie.
Zapobieganie rozwojowi mączniaka prawdziwego baldaszkowatych polega na starannym usunięciu resztek roślinnych, a także na unikaniu nadmiernego zagęszczenia roślin oraz nadmiernego nawożenia azotem. Zwalczanie mączniaka prawdziwego baldaszkowatych polega na opryskiwaniu roślin fungicydami po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby.
Środki ochrony to:Zato 50 WG jest środkiem grzybobójczym w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu mezostemicznym do stosowania zapobiegawczego w ochronie jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliwy, truskawki, agrestu, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej, maliny, borówki wysokiej i marchwi przed chorobami grzybowymi.
Luna Experience 400 S C jest środkiem grzybobójczym w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego lub interwencyjnego.
Zwalczanie mączniaka prawdziwego - wyszukane w Internecie
Nie wiemy jaka jest skuteczność proponowanych substancji, ale można spróbować są mniej szkodliwe od środków chemicznych dostępnych w sklepie, a czy bardziej skuteczne zobaczymy :)
Środki ludowe na mączniaka prawdziwego są skuteczne w profilaktyce lub na początkowych etapach rozprzestrzeniania się choroby. Jeśli proces destrukcyjny został uruchomiony ponad 5-7 dni temu, walka w ten sposób jest już bezużyteczna. Możliwe jest zatrzymanie rozwoju choroby, ale nie całkowite jej wyeliminowanie.
Najbardziej znane i skuteczne preparaty ludowe na mączniaka prawdziwego przygotowywane są w następujący sposób:
Soda kalcynowa i mydło
25 g sody kalcynowanej rozpuszczonej w 5 litrach gorącej wody, dodać 5 g mydła w płynie. Spryskaj rośliny i wierzchnią warstwę schłodzonym roztworem 2-3 razy w odstępach tygodniowych.
Sody oczyszczona i mydło
W 4 litrach wody rozpuścić 1 łyżkę. l soda oczyszczona i 1/2 łyżeczki mydło w płynie. Opryskiwanie odbywało się 2-3 razy w odstępie 6-7 dni.
Roztwór nadmanganianu potasu
2,5 g nadmanganianu potasu rozpuszcza się w 10 l wody, stosuje się 2-3 razy w odstępie 5 dni
Serwatka
Serum rozcieńczone wodą 1:10. Powstały roztwór tworzy błonę na liściach i łodygach, co utrudnia oddychanie grzybni. Jednocześnie sama roślina otrzymuje dodatkowe składniki odżywcze i poprawia jej zdrowie, co wpływa na poprawę jej wyglądu. Leczenie roztworem serwatki przeprowadza się przy suchej pogodzie, co najmniej 3 razy, w odstępie 3 dni.
Skrzyp
100 g skrzypu (świeżego) zalać 1 litrem wody, stań na dzień. Załóż ogień i gotuj przez 1-2 godziny. Odcedzić, ostudzić, rozcieńczyć wodą o stężeniu 1: 5 i spryskać krzaki. Koncentrat można przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu nie dłużej niż przez tydzień. Opryski ze skrzypu można przeprowadzać regularnie w celu zapobiegania mączniakowi w okresie wiosenno-letnim. W walce z istniejącą chorobą (w początkowej fazie), 3-4-krotne skuteczne rozpylanie jest skuteczne co 5 dni.
Czosnek
25 g czosnku (mielonego) zalać 1 l wody, odstawić na 1 dzień, przefiltrować i spryskać.
Soda + aspiryna
4 litry wody
1 tabletka aspiryny
1 czubata łyżka sody
1 łyżka płynu do naczyń
Wszystko wymieszać i od razy wykorzystać do opryskania roślin.