Poskrzypka cebulowa

 

 

Jest bliską kuzynką stonki ziemniaczanej i wcale nie ustępuje jej żarłocznością i uciążliwością. Trudno ją zwalczyć, jednak jest to niezwykle istotne, by nie zaatakowała również innych roślin cebulowych w twoim ogrodzie. Owad ten wydaje również charakterystyczny dźwięk, który przypomina skrzypienie. Ma on na celu odstraszanie innych gatunków, dlatego podczas zbierania owadów z kwiatów można usłyszeć ten odgłos. Gustuje w roślinach cebulowych - zarówno warzywach, jak i ozdobnych. Aktywne są one szczególnie w dni ciepłe, słoneczne. Roślinami żywicielskimi poskrzypki jest większość gatunków zwanych cebulowymi – uprawnych i dziko rosnących: ozdobnych i warzywnych. W ostatnich latach szkodnik ten występuje często na plantacjach cebuli, czosnku, pora. Ten pięknie ubarwiony chrząszcz to zmora każdego ogrodnika, dlatego warto poznać go bliżej, aby wiedzieć, jak z nim walczyć. W oczy rzucają się przede wszystkim duże (ok. 6-8 mm długości), podłużne, jaskrawo ubarwione, czerwone chrząszcze, które po wyjściu z zimowych kryjówek rozpoczynają żerowanie i rozmnażanie. Samica składa na spodzie liści dziesiątki małych, zebranych w niewielkie pakiety pomarańczowych jajeczek, z których po kilku dniach wylęgają się bardzo żarłoczne larwy. Szkody o znaczeniu gospodarczym ww. roślin są powodowane przez larwy, które zjadają tkankę liści. Objawy ich żerowania są różne, w zależności od opanowanej rośliny. W przypadku pora, czosnku (warzywnego czy ozdobnego), lilii larwy dość szybko zjadają fragment liścia lub cały liść. W przypadku cebuli, której liście są nieco inaczej zbudowane, larwy wygryzają górną skórkę i miękisz , pozostawiając dolną – obserwujemy żer powierzchniowy. Miejsca uszkodzeń są ponadto drogą infekcji dla patogenów wywołujących zgnilizny. W przypadku roślin ozdobnych uszkodzenia liści szpecą okaz i często są przyczyną wyeliminowania go z handlu.

 

 poskrzypka cebulowa 1
 poskrzypka cebulowa 2
 poskrzypka cebulowa 3
 poskrzypka cebulowa 4

 

Zapobieganie i zwalczanie.

Decyzja o konieczności rozpoczęcia zwalczania danego szkodnika musi być podparta racjonalnymi argumentami! Jeśli nasilenie jest tak duże, że straty gospodarcze będą bardzo odczuwalne, nie ma co się długo zastanawiać. Poskrzypka liliowa i cebulowa uszkadza rośliny, dlatego tak ważne jest jej zwalczenie od razu po zaobserwowaniu pasożytów. Pozbycie się tego owada jest jednak niezwykle trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest zdjęcie jaj lub larw, które chroni śluzowata kupka, od razu po ich zauważeniu. Należy również niszczyć dorosłe osobniki, które mają zdolność do rozmnażania się. Populacja poskrzypki zwiększa się bardzo szybko, dlatego warto reagować od razu po zauważeniu problemu. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dolną stronę liści, ponieważ to właśnie tam znajdują się jaja. Gdy zdecydujemy się na opryski, musimy powtarzać tę czynność nawet kilka razy w sezonie. Odstępy powinny być zgodne z zaleceniami producenta, jednak zazwyczaj stosuje się taki czas, by jaja zdążyły przerodzić się w dojrzałe osobniki i zostać unicestwione, zanim zaczną się rozmnażać.

Poskrzypka liliowa – zwalczanie metodami ekologicznymi:

- wszędzie tam, gdzie to możliwe zostawiamy chrząszcza, nie próbując go wytępić (delikatnie nadgryzione liście nie stanowią jeszcze zagrożenia dla całej rośliny);
- kontrolujemy uprawę, sprawdzając, czy chrząszcz nie prowadzi agresywnej ekspansji;
- szkodnika zbieramy ręcznie;
- wprowadzamy do naszego ogrodu zwierzęta (ptaki, żaby, osy, drapieżne chrząszcze z rodziny biegaczowatych), które są naturalnymi wrogami poskrzypka. Zwierzęta te zjadają larwy, a czasami i dorosłe osobniki.

Zwalczanie poskrzypka metodami chemicznymi

-  pestycydy działają najlepiej na formę larwalną, choć i ta skutecznie broni się przed opryskami, „zamykając się” w śluzowej osłonce. Dorosłe osobniki mogą przylatywać z pobliskich ogrodów, więc zastosowanie środków chemicznych nie daje gwarancji, że usuniemy plagę chrząszczy;
- na opryski niewrażliwe są jaja szkodnika, a larwy są trudne do pokonania – środki chemiczne stosujemy kilkukrotnie co 2 tygodnie, żeby pozbyć się wszystkich form poskrzypka;
- do walki z chrząszczem wybieramy insektycyd taki jak Karate Zeon o szybkim działaniu. Środek ma działanie kontaktowe;
- do oprysków najlepiej użyć preparatu Mospilan 20 SP lub Polysect 005 SL. Oprócz tego, że środki działają na powierzchni rośliny, przenikają też do jej wnętrza i krążą w roślinnych tkankach. Kiedy szkodnik pożywia się rośliną, wypija z niej również środek owadobójczy.

Nawet jeśli substancja nie zabiła organizmu podczas oprysku, zrobi to, kiedy poskrzypka liliowa posili się rośliną.
Podczas stosowania preparatów chemicznych zwracamy szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo dla pszczół i innych owadów zapylających.

 

 

choroby roslin2