- Odsłon: 66
Fermentacja nastawu i wina
Fermentacja nastawu - do balonu wlać około 3/4 naczynia. Po wymieszaniu wszystkich składników dokładnie wytrzeć brzegi naczynia i dopasować korek z rurką. Temp. nastawu podczas wprowadzania matki drożdżowej powinna wynosić około 18-25oC. Potencjalne nieszczelności pomiędzy korkiem a naczyniem uszczelniamy stearyną lub woskiem. Prawidłowy przebieg fermentacji odbywa się w przedziale 18-22oC, po upływie 2-3 dni rozpoczyna się fermentacja burzliwa, którą możemy rozpoznać po podwyższonej temp. ok. 25oC. Należy pamiętać aby temp. nie przekroczyła 28-30oC, gdyż wpłynie to negatywnie na rozwój drożdży. Temp. możemy obniżyć owijając gąsior mokrymi gazetami lub zanurzając go wcześniej w pojemiku do którego będziemy mogli nalać wody, celem obniżenia temperatury.
Proces fermentacji możemy podzielić na 3 etapy:
Fermentacja wstępna - trwa 2-3 dni. W tym okresie drożdże winiarskie osiągają dominację w swoim środowisku dzięki wiekszemu dostepowi tlenu.
Fermentacja burzliwa - W tym okresie wytwarza się największa ilość alkoholu. W tym czasie powstaje dużo dwutlenku węgla, nastaw się burzy, może wytwarzać sie piana. Czasami może ona przypominać pleść ale jest to naturalne i nic z tym nie należy robić. Po uspokojeniu dodaje się drugą część cukru - zgodnie z przepisem.
Fermentacja cicha (końcowa) - podczas, której zmniejsza się ilość cukru, a stężenie alkoholu przestaje wzrastać. Rozpoczyna się proces dojrzewania i klarowania wina. Jeżeli proces gazowania się zakończy się wówczas możemy rozpocząć proces ściągania wina i rozlewania do butelek.