- Odsłon: 99
Pomidory i zabiegi pielęgnacyjne
Przełom czerwca i lipca to okres, w którym wcześniej wysiane pomidory zaczynają zawiązywać owoce. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu pomidorów w czasie bezdeszczowej pogody. Usuwamy chwasty wokół pomidorów i możemy je nawozić w miarę potrzeby. Żeby uniknąć chwastów wokół sadzonek pomidorów możemy ziemię wokól sadzonek wyściółkować za pomocą krążków czarnej agrowłókniny, skoszonej trawy, a najlepiej słomy.
Pomidory i zabiegi pielęgnacyjne
Przełom czerwca i lipca to okres, w którym wcześniej wysiane pomidory zaczynają zawiązywać owoce. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu pomidorów w czasie bezdeszczowej pogody. Usuwamy chwasty wokół pomidorów i możemy je nawozić w miarę potrzeby. Żeby uniknąć chwastów wokół sadzonek pomidorów możemy ziemię wokól sadzonek wyściółkować za pomocą krążków czarnej agrowłókniny, skoszonej trawy, a najlepiej słomy. Pamiętajmy żeby pomidory jak i pozostałe rośliny w ogrodzie podlewać deszczówką lub odstaną wodą. Starajmy sie podlewać w taki sposób żeby wodę dozować od dołu i nie polewać liści, na których moga rozwijać się choroby grzybowe. Gdy po dłuższym okresie opadów i nastepnie ociepleniu zauważymy na liściach plamy należy je od razu usunąć, a roślinę opryskać przeciw chorobom grzybowym. Liście możemy wyłamywać lub obcinać czystym sekatorem. Jeżeli liście trzymają się mocno uzywamy sekatora żeby uniknąć zbędnych uszkodzeń pomidora. Staramy się usunąć liście z dolnych parti, liście które mają kontakt z ziemią. Uduswamy nie tylko chore liście, ale również i takie, które za bardzo się rozrosły i dotykaja ziemi. Uchroni to nasze pomidory od chorób grzybowych. Gdy liście pomidorów za bardzo sie rozrosna i utworzą busz należy usunąć nadmiar liści żeby owoce miały możliwość korzystania z promieni słonecznych. Najlepiej za jednym razem z krzewu usunąć 2-3 liście, ponieważ usunięcie zbyt dużej ilości liści może doprowadzić do szoku u rośliny z powodu nadmiernej utraty masy liściowej. Za tydzień możemy ten proces powtórzyć, umożliwi to nam uchronić krzew pomidora przed szokiem utraty masy liściowej. Przy tych pracach pielęgnacyjnych możemy zamiast usuwać cały liść, skracamy go o połówę długości. Możemy ten proces robic gdy liście nie ma dużo, ale są bardzo długie i szerokie. Jeżeli krzewy pomidorów są posadzone blisko siebie należy bardzo często kontrolować czy nie rozwijają się na liściach choroby, ponieważ bliskie sąsiedzctwo ułatwia przenoszenie chorób. Najgrożniejsza choroba to zaraza ziemniaka. Objawem tej choroby są szybko rozrastające się na liściach szare plamy. W kolejnym etapie choroba atakuje łodygi i owoce w końcu doprowadzając do zamierania całej rośliny. Choroba ta rozwija się w kroplach wody znajdujących sie na liściach i dlatego najszybciej rozwija się w okresach deszczowych i następujacych po nich ociepleniach oraz w wyniku podlewania krzewów pomidorów gdy zraszamy krzewy polewając je z góry, a nie wokół dolnych parti łodygi przy ziemi.
Pomidory mogą zachorować również na alternariozę pomidora, zgorzel podstawy łodygi, brunatną zgniliznę owoców pomidora czy bakteryjną cętkowatość.
Jeżeli prognozy przewidują czeste opady a wygląd pomidorów zaczyna nas niepokoić możemy przeprowadzić prewencyjny oprysk oparty na bazie ekstraktu z grejpfruta preparatem miedziowym. Jest to środek zarówno grzybobójczy jak i bakteriobójczy, który jest dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. Działanie tego typu preparatu polega na tym, że jony miedzi dostają się do zarodników grzybów chorobotwórczych, następnie blokują ich kiełkowanie i dalszy rozwój. Zawiesinę wodną sporządza się bezpośrednio przed opryskiem, który najlepiej jest wykonać zabieg wcześnie rano lub późnym wieczorem w bezwietrzny dzień. Rośliny opryskujemy w taki sposób w taki sposób, żeby zostały dokładnie zwilżone, ale żeby nie tworzyły się na nich krople.
Pamiętajmy również o usuwaniu tzw. "wilków". Staramy sie usuwać je systematycznie ponieważ nieusunięte mogą rozrosnąć się do dużych rozmiarów. Jeżeli zależy nam na stosunkowo dużych owocach, to usuwamy je, żeby ograniczyć masę liściową naszych roślin. Wtedy nie tracą one energii na niepotrzebnej nam masie zielonych liści, ale przeznaczają ją w większej ilości na tworzenie dorodnych owoców w jak największej ilości. Wilków nie usuwamy jednak u odmian koktajlowych o niewielkich owocach. Im pozwalamy rosnąć swobodnie. Jeżeli zajdzie taka potrzeba to możemy przycinać je dopiero w połowie lata.
Podwiązujemy wszystkie odmiany pomidorów. Zapobiega to łamaniu łodyg, a ponadto ograniczamy kontakt łodyg z ziemią i mozliwością zarażeniem się chorobami grzybowymi. Podwiązywania ułatwia nam również zbiory dojrzałych pomidorów.
Zabieg ścinania wierzchołka pomidora
Na początku trzeciej dekady sierpnia trzeba ogłowić krzaki pomidorów, czyli odciąć im wierzchołek. Pomidory nie powinny już rosnąć w górę, gdyż niebawem skończy się sezon, a na krzaczkach są już dojrzewające owoce, które roślina musi wyżywić. Nie ma więc sensu, by wyrastały nowe liście i nowe grona, gdyż i tak nie zdążą już dojrzeć. Wierzchołek musi być odcięty we właściwym miejscu, które znajduje się nad drugim liściem położonym nad ostatnim, czyli najwyższym gronem z widocznymi już zawiązkami owoców. W ten sposób ogławiamy główny pęd. Jeśli twoje krzaczki mają jeszcze dodatkowe pędy, to także trzeba uciąć im wierzchołki, ale dopiero wówczas, gdy będą miały po 2-3 grona.