Wybór kosiarki

 

 

Odpowiednio przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego domu. Jest też miejscem, gdzie możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu, grillowania czy zabawy z dziećmi. Dbanie o trawnik wymaga jednak sporo wysiłku. Trawnik wymaga częstej i pracochłonnej pielęgnacji, żeby stworzyć miejsce zadowalające każde oko. Regularne koszenie trawnika sprzyja jego zagęszczaniu się. Ważna jest technika koszenia, mało i często da lepsze efekty niż dużo rzadko. Producenci kosiarek rozpieszcają nas oferując róznego rodzaju kosiarki z różnego rodzaju udogodnieniami. Kosiarki można podzielić na kilka kategorii. Rozróżniamy je ze względu na zastosowany mechanizm tnący, sposób wyrzutu skoszonej trawy, rodzaj zasilania lub jego brak. Wybierając odpowiednią należy kierować się rodzajem oraz wielkością koszonej powierzchni. Ważne by wybrana kosiarka przekonywała nie tylko swoim wyglądem, ale również wyposażeniem i możliwościami. Wszystko to by móc komfortowo skosić trawnik.
W przypadku kosiarki zasada jest prosta, im większa moc tym lepiej i szybciej kosi trawnik. Będzie mogła też dłużej pracować. Parametr ten podawany jest w watach (W) lub koniach mechanicznych (KM).
Kosiarka do ogrodu w ekonomicznych cenach dysponuje najczęściej mocą około 1000-1200W i 1,35-1,65KM. Dobrze sprawdzi się do pielęgnacji zadbanych trawników.
Kosiarki z wyższej półki cenowej to już moc nawet 2200W i 6KM. Możemy ich używać do koszenia w trudnym terenie.
Kosiarki elektryczne zazwyczaj są o wiele lżejsze niż spalinowe. Ich waga waha się od 9 do 18 kg, a promień koszenia nie przekracza 50 cm.
Obecnie kosiarki wyposażone są w system kontroli prędkości za pomocą ergonomicznych manetek, umożliwiają użytkownikowi dostosowanie prędkości koszenia do swoich możliwości.
W droższych modelach kosiarek jest centralna regulacja wysokości, dzięki której za pomocą jednej dźwigni można szybko i bez wysiłku ustawić żądaną wysokość koszenia.
Sam wybór kosiarki do trawy nie jest prosty. Musimy zdecydować się na określony rodzaj napędu, mechanizmu koszącego oraz na dodatkowe funkcje, które nasza kosiarka ma posiadać.
Kosiarki wyposażone w system kontroli prędkości za pomocą ergonomicznych manetek, umożliwiają użytkownikowi dostosować prędkość koszenia do swoich możliwości.

 

Wybór napędu kosiarki


Mamy szeroki wybór pomiędzy kosiarkami do trawy spalinowymi lub elektrycznymi (sieciowe lub akumulatorowe). Każdy z tych napędów ma swoje wady i zalety, które ostatecznie mogą zadecydować o tym, jaką kosiarkę wybierzemy na swoje potrzeby.

 

Kosiarki spalinowe

 

Aby koszenia nie ograniczyć czasowo przez przewód elektryczny warto zaopatrzyć się w kosiarkę z silnikiem spalinowym, która poradzi sobie nawet z wysoką trawą. Kosiarki możemy też podzielić ze względu na sposób jazdy: Kosiarki pchane ręcznie – kosiarki napędzane siłą rąk, będą na pewno dobrym rozwiązaniem przy małych ogródkach działkowych w których, każdy niepożądany i zbyt szybki manewr mógłby się zakończyć uszkodzeniem, lub całkowitym wycięciem roślin ozdobnych. Gdy kosimy często na terenie, na którym jest dużo drzewek i innych przeszkód, wtedy znacznie lepiej jest kupić kosiarkę bez napędu, która jest lżejsza. Ten typ kosiarek jest wydajniejszy i mocniejszy od innych rodzajów kosiarek. Kosiarki tego typu świetnie nadają się do koszenia wysokiej trawy oraz miejsc z takimi przeszkodami jak grube kłącza, pozostałości krzewów, czy gałęzie ukryte w trawie. Pamiętajmy jednak o kosztach eksploatacji kosiarki. Koszt paliwa do kosiarki spalinowej jest wyższy niż koszt energii elektrycznej zasilającej kosiarkę elektryczną. Gabaryty takiej kosiarki są również nieco większe i są one cięższe od kosiarki elektrycznej.
Z drugiej, strony kosiarki spalinowe dają nam nieograniczoną mobilność. Nie potrzebujemy źródła prądu, nie ogranicza nas pojemność akumulatora. Możemy ją zabrać do domku letniskowego, czy na działkę. Oczywiście w tym przypadku im jest ona większa, tym dla nas lepiej. Wybierając kosiarkę z silnikiem spalinowym, zwracajmy uwagę na pojemności i moc silnika. Pojemność silnika w kosiarkach spalinowych to zazwyczaj 140 do 160 cm³.
Moc silnika w tych kosiarkach najczęściej waha się od 3 do 6 KM. Mają one duży zasięg, sięgający do 60 cm, przez co umożliwiają skoszenie większego terenu w krótszym czasie.
Oczywiście do pielęgnacji równego i niewielkiego trawnika nie potrzebujemy najmocniejszych modeli. Jednak mimo wszystko mocny silnik zapewnia większy komfort użytkowania.

 

Decydując się na kosiarkę spalinową, sprawdźmy, w jaki rodzaj silnika spalinowego wyposażony jest kosiarka.

 

- kosiarka spalinowa z silnikiem dwusuwowym – lżejsza i bardziej poręczna, ale niestety dość hałaśliwa. Ponadto zasilana jest najczęściej mieszanką benzyny i oleju. Podczas pracy generuje też dużą ilość spalin, co może być nieprzyjemne.

 

- kosiarka spalinowa z silnikiem czterosuwowym – cięższa, ale pracuje ciszej. Generuje też mniejsze wibracje, co powoduje, że praca z nim jest mniej męcząca.
Zwróćmy też uwagę na deklarowaną szerokość cięcia kosiarki. Jest to najczęściej od 30 do nawet 50 cm. To ważny parametr, gdyż im szerszy obszar nasza kosiarka skosi za jednym przejazdem, tym mniej będzie można zrobić przejazdów podczas całej pracy.

 

Kosiarka elektryczna


Kosiarki elektryczne kierowane są dla osób, które nie mają zbyt dużych trawników. Zasilana sieciowo to przede wszystkim lekkość i zwinność. Wyposażone są w system regulacji wysokości, a także w pojemnik na skoszoną trawę. Ich zaletą jest niższa cena niż kosiarek spalinowych, ale użytkowanie wymaga podłączenia do gniazda zasilania, a co za tym idzie dostępu do prądu. Jest lekke i pchanie nie wymaga większego wysiłku. Wybierając kosiarkę sieciową zwróćmy uwagę na długość jej kabla. Oczywiście, że w większości przypadków i tak korzystać będziemy jeszcze z przedłużacza, ale mimo wszystko im kabel jest dłuższy, tym lepiej. Problemem jest jedynie kabel ciągnący się za nami, musimy uważać żeby go nie przeciąć w czasie koszenia!!! Tego typu kosiarki przeznaczone są do małych, przydomowych trawników – wszędzie tam, gdzie dosięgnie nasz przedłużacz. Jest cicha i nie emituje żadnych spalin. Bardzo ważnym czynnikiem wyboru kosiarki jest moc silnika. Tu sytuacja jest o tyle dobra, że nie ogranicza nas ani cena silnika spalinowego, ani akumulator. Kosiarkę zasilaną sieciowo z mocnym silnikiem 1600W możemy więc kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie. Kosiarki elektryczne mogą być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych, a także może być do nich dodawane inne wyposażenie np. funkcja mulczowania lub rozdrabniania i dodatkowy osprzęt tj. tarcze, rozrusznik itp. W starszych modelach nie posiadających kosza, ścięta trawa wyrzucana była z boku, w nowszych wersjach wyrzut został skierowany w tył.

 

 

 

Kosiarka akumulatorowa


Czas pracy kosiarki zależy od wielkości zastosowanego akumulatora. Od 1 godz. - 3 godz.. Komfort pracy - brak przewodu zasilającego i duża mobilność. Bardzo ważną kwestią jest czas ładowania akumulatora. Czas ładowania akumulatora może wynosić od 30 do 90 minut. Ponieważ akumulator waży dość sporo, sprawdźmy też wagę całego urządzenia. Kosiarka akumulatorowa jest cięższa od elektrycznej. Im będzie lżejsza, tym łatwiej nam będzie nam operować w czasie koszenia. Kosiarki akumulatorowe ważą najczęściej od 15 kg do nawet 20 kg.

 

 

Kosiarki wielofunkcyjne

 

Komfort koszenia dają kosiarki wielofunkcyjne, które są trwałe i funkcjonalne, ekonomiczne i przyjazne środowisku. Dodatkowo wyposażone w funkcję mulczowania. Mulczowanie to zabieg pielęgnacyjny polegający na rozdrobnieniu ściętej trawy. Mulczowanie trawy przynosi wiele korzyści, lepiej dbamy o ogród, chronimy środowisko, oszczędzamy czas i własne pieniądze. Rozdrobniona i pozostawiona trawa zawiera wiele składników pokarmowych i według specjalistów od agronomii jest w stanie zaspokoić 25% rocznego zapotrzebowania typowego trawnika na nawóz.

 

 

Rodzaj mechanizmu tnącego


Zdecydowana większość kosiarek do koszenia trawników posiada mechanizm bębnowy lub rotacyjny. Przed podjęciem decyzji, jaka kosiarka sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie, warto zorientować się na jakich powierzchniach najlepiej sprawdzają się dane mechanizmy.

 

- kosiarka bębnowa – ostrza osadzone są w specjalnym bębnie. Wirują z dużą prędkością, błyskawicznie tnąc wszystko co napotkają. Ich zaletą jest fakt, że dobrze sprawdzają się w koszeniu tuż nad powierzchnią ziemi – może to być nawet 2 cm nad gruntem. Kosiarka bębnowa jest doskonała do koszenia równych i zadbanych trawników. W przypadku nierównego terenu ostrza co chwila mogą zaczepiać o grunt lub kamienie. Może to spowodować ich szybkie stępienie. Kosiarka bębnowa  to będzie idealne dla ludzi kochających ciszę i spokój. Ponadto jej kolejnymi zaletami będzie na pewno możliwość cięcia przy samej krawędzi trawnika, a także regulacja wysokości od 2,5 do 10 cm. Trawa w tego typu kosiarkach wyrzucana jest najczęściej do przodu.

 

- kosiarka rotacyjna – w przypadku zróżnicowanego terenu lepiej sprawdzi się kosiarka rotacyjna. W tym przypadku ostrza znajdują się na pionowej osi. Wiruje ona, wprawiając ostrza w ruch. Świetnie nadaje się do wyrośniętej trawy, która koszona jest rzadko.

 

- kosiarka o listwowym mechanizmie tnącym - system listwowy jest wykorzystywany do pracy przy żniwach, jak również do ciecia wrażliwych roślin. Tu trawa ścinana jest przez noże osadzone obok siebie na poruszającej się w poziomie listwie. Ciecie odbywa się przez dociśniecie rośliny do bagnetu przy ruchu posuwisto zwrotnym. Ten sprzęt doskonale sprawdza się w przypadku bardzo zarośniętych nieużytków. Kosiarki tego rodzaju posiadają jeden nóż tnący, wyposażony w szereg mniejszych nożyków.

 

- kosiarki bijakowe – działają na zasadzie kosiarek rotacyjnych. Jednak ich głównym przeznaczeniem jest rozdrabnianie koszonych roślin. Najczęściej tego typu kosiarki wykorzystuje się do koszenia przydrożnych poboczy.

 

 

Regulacja wysokości cięcia


Każdy z nas ma inne gusta i wyobrażenia o idealnym trawniku. Jedni wolą króciutką i gęstą trawę, a inni nieco wyższą. Dlatego też producenci kosiarek zaopatrują je często w mechanizm regulacji wysokości cięcia trawy. Lepsze modele mają większą możliwość regulacji, a tańsze mniejszą. Najczęściej kosiarka z regulacją wysokości cięcia umożliwia uzyskanie trawy o wysokości od 2 cm do nawet 8 cm. Stopni regulacji może być nawet dziewięć. Regulacja ta odbywa się często poprzez odpowiednie ustawienie kółek naszej kosiarki. Zwróćmy w takich przypadkach uwagę, czy możemy to zrobić z pomocą jednej dźwigni, czy też musimy ustawiać każde z kółek z osobna.

 

 

Kosiarka z napędem czy bez?


Pchanie kosiarki przez pierwszych kilka minut pracy wydaje się przyjemne. Jeśli jednak pchamy ją już kilkanaście minut, a na dodatek panuje letni upał, to szybko może ogarnąć nas zmęczenie. Dlatego też producenci kosiarek wyposażyli droższe modele we własny napęd, który posuwa urządzenie do przodu. Oczywiście nadal musimy ją trzymać, by nadawać jej odpowiedni kierunek, ale nasza rola ogranicza się jedynie do spacerowania za taką kosiarką.
Jest w tym wszystkim jednak jeden haczyk. Mianowicie kosiarki z własnym napędem są nieco cięższe od klasycznych. Co za tym idzie zużywają też więcej paliwa. Trzeba się też nauczyć zawracania nimi przy dojściu do krawędzi trawnika. Ponieważ urządzenie cały czas jedzie do przodu, pierwsze próby jego zawrócenia mogą zakończyć się na żywopłocie. Mimo wszystko warto jednak wydać kilkaset złotych więcej i zainwestować w taki sprzęt.

 

 

 

Podkaszarki i kosy

 

To bardzo często spotykane w ogrodnictwie urządzenia, które stosuje się do wycinania trawy wokół drzewek i krzewów, koszenia trawników. Doskonale radzą sobie również z wysoką i bujną roślinnością. Na rynku dostępne są kosy zasilane elektrycznie i z silnikiem spalinowym. Te pierwsze, będą się doskonale sprawdzały w przydomowych ogródkach, jednak wymagają dostępu do elektryczności. Natomiast kosy spalinowe praktycznie nie mają ograniczeń. Można je zabrać w każde miejsce i wykosić nawet najbardziej niedostępną część posesji, do której wcześniej zwykła kosiarka nie mogła wjechać. Ze względu na rodzaj systemu tnącego, kosy możemy podzielić na: żyłkowe, tarczowe i żyłkowo-tarczowe. Kosy żyłkowe używane są częściej do wykaszania i podkaszania. Są dwa rodzaje żyłki, które można wykorzystać do koszenia. Żyłka przekroju okrągłym i kwadratowym, ta druga jest zdecydowanie ostrzejsza i lepiej radzi sobie z wysokimi trawami. Kosy przystosowane do cięcia tarczą, mogą mieć różne zastosowanie. Począwszy od zwykłego wykaszania, po podcinanie krzewów i drzewek, w przypadku tarcz o 80 zębach. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno wybór urządzenia, który posiada te dwie opcje koszenia naprzemiennie. Posiadacz będzie mógł sam zdecydować, którym narzędziem kosi mu się efektowniej i wygodniej. Podczas zakupu, warto również zwrócić uwagę na zasięg danego sprzętu i moc silnika. Kosy o mocy 500 W będą doskonałe w mniejszych ogródkach, jednak zupełnie nie poradzą sobie na wymagających terenach, do takich najlepiej wybrać modele 1500 W. Podkaszarki o zasięgu do 25 cm, będą z kolei idealne do precyzyjnych prac ogrodowych. Do małych trawników najlepsze będą modele o zasięgu do 30 cm, a do niewielkich łąk czy ogrodów kosy o zasięgu do 38 cm. Do najcięższych prac na dużym obszarze, konieczny będzie zakup kosy o zasięgu do 45 cm.

 

 

Traktory

 

To samojezdne kosiarki, stosowane najczęściej na terenach, których wielkość przekracza 1500 m2. Zazwyczaj w kosiarkach traktorowych stosuje się silniki o mocy 20 KM i 25 KM. Tak jak w poprzednich kosiarkach i tutaj wraz ze zmianą agregatu tnącego, zmieniają się wartości zasięgu koszenia. W tym wypadku szerokość będzie zależeć głównie od producenta, może to być 98 cm, 122 cm, a nawet 140 cm. To jaki agregat wybrać, zależeć będzie głównie od wielkości terenu. Im większy zasięg, tym więcej trawy zostanie skoszone podczas jednego przejazdu.

 

 

Kosiarki poduszkowe

 

Kosiarki tego typu wykorzystywane są najczęściej na dużych nierównych terenach. Doskonale poradzą sobie na powierzchni nachylonej nawet do 60 stopni. Zamiast kół wyposażone są w duże poduszki powietrzne, na których się unoszą, dzięki temu, manewrowanie nimi jest niezwykle łatwe. Zasilane są najczęściej elektrycznie, jednak zdążają się modele posiadające silnik spalinowy.

 

Kosiarki automatyczne

 

To typ kosiarek, przy których praktycznie nie trzeba nic robić. Zasilane są najczęściej na baterie słoneczne, lub na akumulatory. Samodzielnie poruszają się i koszą teren, który wcześniej został im zaprogramowany. Ich zasięg waha się od 400 do 4000 m2. Mogą pracować na terenie o nachyleniu do 50 stopni. W zależności od zasięgu koszenia, kosiarki automatyczne będą różnić się wielkością i wagą.

 

Stając przed wyborem odpowiedniej kosiarki do naszego ogrodu koniecznie musimy sprawdzić trzy najważniejsze kwestie – jaki rodzaj silnika, jaka jest moc kosiarki, jaki ma napęd oraz jaką regulację koszenia.
Zakres cenowy jeśli chodzi o urządzenia przeznaczone do koszenia trawy jest bardzo duży. Im więcej udogodnień i lepsza jakość wykonania, tym wyższa okaże się cena. Jednak przy zakupie kosiarki, tak jak przy zakupie każdego innego sprzętu, najpierw należy się zastanowić nad tym w jakim miejscu dane urządzenie będzie wykorzystywane. Czy będzie to mały ogródek, czy tez duży obszar o różnym nachyleniu. W przeciwnym wypadku, może się okazać, że wybrany sprzęt nie jest w stanie zaspokoić naszych oczekiwań.

 

 

 skala kwasowoscimm