Prace przygotowawcze

 

 

Trawnik pełni w ogrodzie zazwyczaj rolę reprezentacyjną, staje się wizytówką naszego ogrodu. Dlatego niezmiernie ważne jest wybranie na trawnik miejsca, w którym trawy będą miały optymalne warunki wzrostu. Przede wszystkim powinno być to miejsce słoneczne, ewentualnie lekko zacienione tylko przez część dnia. W cieniu trawa będzie słabo rosnąć i będzie sprawiać kłopoty.
Trawa mimo powszechnej opinii ma dość duże wymagania i nie urośnie na każdym podłoży. Stąd właśnie m.in. biorą się puste miejsca na trawniku, mech i słabe wykształcanie źdźbeł. Zanim wysiejemy trawę, musimy także odpowiednio przygotować podłoże. Przygotowując podłoże pod zakładany trawnik należy sprawdzić, czy ma ono warstwę próchniczą, czy też jest jej pozbawione. W pierwszym wypadku, jeśli np. do niedawna był w tym miejscu warzywnik, ziemię należy jedynie przekopać, usunąć kamienie i starannie odchwaścić. W drugim wypadku, który dotyczy zwłaszcza terenów wokół nowo wybudowanych domów, gdzie wierzchnia warstwa gleby jest tzw. martwicą, należy użyźnić glebę dodając substancje organiczne. Dlatego przed siewem trawy warto zadbać o stan wyznaczonego obszaru na trawnik. Przed rozpoczęciem wszelkich prac należy pozbyć się chwastów. Możemy zobić to ręcznie lub z użyciem herbicydów. Opryski wykonać najlepiej dwa razy z odstępem 10-12 dni. Po tym zabiegu za pomocą grabi usuwamy uschnięte chwasty, usuwamy kamienie, stare korzenie.
Przed skopaniem sprawdzamy odczyn gleby za pomocą mierników, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Trawa preferuje lekko kwaśne ziemie (pH 5,5-6,5). Jeśli odczyn jest zbyt niski, należy wymieszać z glebą nawozy wapniowe (wtedy nie stosuje się innych). ARTYKUŁ O BADANIU ph GLEBY. W takim wypadku przeprowadzamy wapnowanie – wczesną wiosną lub późną jesienią. Nie tylko poprawi ono wygląd trawnika, ale zapobiegnie też rozwojowi chwastów i mchu. Przy zbyt wysokim odczynie natomiast glebę warto dokarmić nawozami zakwaszającymi (np.: siarczanami). Innym sprawdzonym sposobem jest nawiezienie torfu. Standardowo można dodać do niego przefermentowany obornik i kompost. Sprawdzamy również konsystenecję gleby. Jeżeli mamy glebę gliniastą. Charakteryzującą się bardzo zwartą strukturą, która magazynuje wodę i składniki odżywcze. Nie jest ona najłatwiejszym podłożem pod uprawy, ale nawet na nim możemy z powodzeniem wyhodować piękny trawnik. Do gliniastej ziemi dodajemy nieco piasku, aby ją rozluźnić. Możemy dodać na niej dodatkowo warstwę ziemi kompostowej, która utworzy próchnicę, w której trawa łatwo rozwinie swój system korzeniowy. Składniki użyźniające i nawozy należy wymieszać z ziemią na głębokość 5-8 cm.
Inny popularnym typem gleby jest gleba piaszczysta. Jest ona bardzo przepuszczalna – wszelkie substancje odżywcze i woda łatwo z niej uciekają. Jeśli chcemy poprawić jej strukturę, wymieszajmy ją z gliną – cząstki ilaste zatrzymują składniki mineralne. Nie zapominajmy też o nawożeniu organicznym.
Podsumowując - podłoże lekkie – należy je użyźnić dodając obornika, kompostu, torfu i gliny. Do podłoża ciężkiego – należy dodać piasek i kompost.
Po tych zabiegach możemy przystąpić do wymieszania wszystkich dodatków. Możemy wykonać to za pomocą glebogryzarki lub szpadla. Glebę wzruszamy na głebokości 20-35 cm.
Gdy wymieszaliśmy glebę z nawozami i innymi dodatkami należy dokładnie ją wygrabić, a później zwałować (najlepiej wałem o wadze przynajmniej 50-70kg). Zabieg ten wyrówna i „osadzi” podłoże. Jeżeli w rejonie występują duże populacje kretów i nornic, przyszły trawnik możemy zabezpieczyć przed nimi układając siatkę. Na tym etapie pracy można założyć ochronną siatką pod trawnik. Najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego i posiada drobne oczka. Należy dokładnie rozprowadzić ją na powierzchni działki oraz zrobić połączenia, jeśli wykorzystujemy kilka rol. Potem siatkę trzeba przykryć 5-10cm warstwą żyznej ziemi. To skuteczna ochrona przed kretami. Po założeniu siatki i dosypaniu podłoża teren należy ponownie zwałować. Oprócz tego warto zamontować obrzeża, które zapobiegną samowolnemu przerastaniu darni poza obrzeże trawnika. Mogą to być betonowe, plastikowe, drewniane palisady lub inne rozwiązania.
Następnie całą powierzchnie trawnika musimy idealnie wyrównać i ubić. Taki efekt uzyskuje się przez kilkakrotne grabienie i wyrównywanie terenu na przemian z ugniataniem za pomocą najlepiej specjalnego wału o ciężarze ok. 50-70- kg. Gleba jest wystarczająco ubita jeśli nie zapada się pod ciężarem człowieka.

 

 

skala kwasowoscimm