- Odsłon: 75
Kompostowanie w workach foliowych
Posiadając ogród lub działkę mamy sporo odpadów zielonych np. resztki po uprawach warzyw, owoców, pędy gałęzie, skoszoną trawę i opadłe liście. Obowiązujące przepisy zabraniają nam spalania tych resztek za co grozi surowy mandat. Co zrobić z tymi resztkami, żeby szybko je przerobić na przydatny nawóz? Wyjściem jest kompostowanie tych odpadów w plastikowych workach.
Posiadając ogród lub działkę mamy sporo odpadów zielonych np. resztki po uprawach warzyw, owoców, pędy gałęzie, skoszoną trawę i opadłe liście. Obowiązujące przepisy zabraniają nam spalania tych resztek za co grozi surowy mandat. Co zrobić z tymi resztkami, żeby szybko je przerobić na przydatny nawóz? Wyjściem jest kompostowanie tych odpadów w plastikowych workach. Wybieramy worki o dużej pojemności np. 250 litrów i o grubej ściance (uchroni to nas przed pękaniem lub uszkodzeniem worków w czasie obracania workiem, tak żeby cała zawartość równomiernie się rozkładała).
Kompostowanie w workach zabezpiecza tworzony kompost przed wymyciem przez wodę ważnych składników dla roślin. Worki nie napełniamy do pełna, ponieważ będą zbyt ciężkie i trudno będzie je obrócić. Po wypełnieniu worka naszymi odpadami należy wykonać w ściankach worka otwory umożliwiające wymianę powietrza oraz umożliwiają one na wydobywanie się gazów w czasie procesu kompostowania. Tak wypełnione worki ustawiamy w osłoniętym miejscu. W workach można kompostować liście, trawę, resztki po owocach i warzywach oraz inne zielone pozostałości z działkowych upraw. Dla uzyskania dobrej masy kompostowej trzeba różne składniki ze sobą przemieszać. Wówczas kompost uzyskamy nieco szybciej. Raz w miesiącu warto workami potrząsnąć i przestawić do góry dnem aby zielona masa kompostowała się równomiernie (dlatego worki muszą mieć grubą ściankę i powinny być dobrze zawiązane, inaczej wszystko by się wysypało).
Można kompostować nawet same liście, powstanie z nich wyjątkowy rodzaj kompostu, tak zwana ziemia liściowa. Aby proces kompostowania przebiegał w miarę sprawnie warto do worków pakować liście wilgotne i dodać do nich dawkę nawozu azotowego, takiego jak np. nawóz mocznik (ok 50g lub 2 łyżki stołowe mocznika na worek liści) lub przeznaczonego specjalnie do tego celu produktu przyspieszającego kompostowanie. Na rynku są dostępne produkty przyspieszające proces kompostowania różnych firm. To, który wybierzemy zależy od nas lub w wyniku wymiany opinii z innymi działkowcami wybierzemy ten preparat, który jest najbardziej efektywny w działaniu.
Żeby proces kompstowania przebiegał szybko bardzo dobrze jest wszystkie odpady w miarę możliwości rozdrobnić. Możemy to uzyskać wykorzystując do tego celu np. rozdrabniacz do gałęzi. Należy zwrócić uwagę żeby w naszych odpadach nie znajdowały się duże kamienie lub metalowe odpady np. gwoździe. taki rozdrabniacz naprawdę bardzo dobrze spełni swoje zadanie.
Jeżeli do odpadów umieszczonych w workach dodamy preparat przyspieszający proces kompostowania to możemy w ciągu 3 miesięcy uzyskać gotowy kompost.
Worki możemy postawić na foli, z której zrobimy odpływ cieczy do jakiegoś małego zbiornika, która będzie wypływać z worków w czasie kompostowania. Ciecz (biohumus) ta jest bardzo bogata w azot i możemy ją gromadzić w plastikowych 5 l. butelkach i później w nowym sezonie możemy ten płyn wykorzystać po rozcieńczeniu do podlewania naszych roślin.
Z wykorzystaniem preparatów przyspieszjących kompostowanie po 1 miesiącu powinniśmy otrzymać materiał nadający się do wykorzystania jako ściółka pod rośliny.
Po 2 miesiącach możemy wykorzystać ten materiał do nawożenia roślin przed ich podsypywanie.
Po 3 miesiącach powinniśmy otrzymać w pełni dojrzały kompost nadający się do wykorzystania w naszym ogrodzie.
Jeżeli będziemy w ten sposób kompostować nasze odpady co 3 miesiące otrzymamy gotowy kompost do wykorzystania w naszym ogrodzie.