- Odsłon: 174
Ślimaki- pomrowiki
Żerują na bardzo wielu gatunkach roślin. Żerują głównie nocą i w pochmurne dni. Ślady po żerowaniu to nieregularne otwory ze srebrzystą warstwą zaschniętego śluzu. Przysmakami ślimaków nagich są takie warzywa jak burak ćwikłowy, fasola, kapusta głowiasta, kapusta pekińska, papryka, sałata, cukinia. Z roślin ozdobnych szczególnie smakują im aksamitki i funkie, zaś z ziół – bazylia i arcydzięgiel litwor. Zjadają także inne rośliny – w ciepłą, wilgotną noc potrafią ogołocić warzywnik. Wyrządzają też ogromne szkody w szklarniach i tunelach foliowych. Czasem wyjadają tylko dziury w liściach albo owocach, np. pomidorów czy ogórków. Bardzo często zjadają kiełkujące warzywa i kwiaty – dlatego można być przekonanym, że nie wzeszły np. cukinia, dynia, marchew, rzodkiewka, kapusta pekińska, sałata czy pietruszka. Największe spustoszenie ślimaki sieją na przełomie wiosny i lata.
Pomrowik mały (Deroceras laeve) - długość do 2-3 cm. Żyje do jednego roku. Ubarwiony w kolorach brązowym lub prawie czarnym. Rozmnaża się wyjątkowo szybko, jeśli ma ciepło, np. w szklarniach. Nie potrzebuje nawet koniecznie partnera do rozrodu. Już po miesiącu od wylęgu może złożyć jaja. Średnio składa około 150 jaj. To szczególnie uciążliwy szkodnik w szklarniach. Niszczy także warzywa w gruncie.
Pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum) – długość do 4-5 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie w odcieniach koloru białego i jasnożółtego z ciemnymi plamkami. Czasem plam jest tak dużo, że ślimaki są prawie czarne. Jaja składa na przełomie lata i jesieni oraz wiosną. Jest bardzo płodny. Każdy osobnik może złożyć w życiu nawet do 700 jaj. Zimują jaja oraz osobniki młode i dorosłe. Są odporne na niską temperaturę. Żerują nawet zimą (w czasie odwilży). Jest mało wybredny – zjada warzywa zarówno rosnące w gruncie, jak i pod osłonami. Szczególnie duże szkody wyrządza w ogrodach z ciężką, gliniastą glebą.
Pomrów wielki (Limax maximus) - długość do 20 cm. To ślimak długowieczny – może żyć aż do 5 lat. Jego ubawienie jest bardzo charakterystyczne. Cały jest pokryty czarnymi lub brązowymi plamami na kremowym tle. Umaszczeniem przypomina glonojada – popularną rybkę akwariową. Jaja zwykle składa jesienią – za jednym razem po kilkanaście lub kilkadziesiąt. Za dnia lubi się chować np. pod wiaderkami. Nocami żeruje na warzywach i roślinach ozdobnych. Rzadko występuje masowo, ale ma duży apetyt.
Pomrów żółtawy (Limax flavus) - długość do 15 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie w odcieniach kolorów żółtego, pomarańczowego i zielonego. Jednorazowo składa do około 140 jaj. Wśród roślin rosnących w gruncie nie wyrządza większych szkód, gdyż nie jest odporny na większe mrozy. Pustoszy za to uprawy w tunelach foliowych i szklarniach. Może też niszczyć przechowywane warzywa i owoce w piwnicach.
Ślinik luzytański (Arion lusitanicus) – długość do 14 cm. Żyje 1-2 lata. Ma ubarwienie w odcieniach kolorów czerwonego, pomarańczowego, żółtego, brązowego. Jest bardzo podobny do ślinika wielkiego. Jaja – średnio około 400 sztuk - składa na przełomie lata i jesieni. Zimują jaja oraz młode i dorosłe ślimaki. Sieje spustoszenie wśród warzyw, ziół, roślin ozdobnych i owocowych.
Ślinik rdzawy (Arion subfuscus) – długość do 7 cm. Żyje do jednego roku. Ma ubarwienie rude lub brunatne. Na przełomie czerwca i lipca składa jaja – zwykle kilkadziesiąt. W ogrodach zjada warzywa, kukurydzę, rośliny ozdobne. Smakują mu także grzyby.
Ślinik wielki (Arion rufus) - długość do 15 cm. Żyje do jednego roku. Jego ubarwienie jest bardzo różne: brunatne, czarne, czerwone, rude (młode osobniki są jaśniejsze). Jest bardzo podobny do ślinika luzytyńskiego (jest z nim mylony). Jaja – około 400 sztuk - składa najczęściej w sierpniu i wrześniu. Zimują osobniki, które wylęgają się na przełomie lata i jesieni oraz jaja. Lubi żerować blisko stawów i w kompostownikach. Smakuje mu większość warzyw i bylin oraz truskawki.
Zapobieganie i zwalczanie.
Bezskorupowe ślimaki zjada wiele zwierząt, m.in. ropuchy, żaby, jeże, jaszczurki, w tym padalce, ryjówki, drozdy, szpaki, sójki, rudziki, bażanty, kaczki, kosy, drapieżne chrząszcze. Dawniej ropuchy trzymano w oranżeriach i szklarniach, by zjadały właśnie ślimaki. Najłatwiej do ogrodu zwabić ptaki żywiące się ślimakami. Wystarczy wieszać dla nich budki lęgowe. Dla jeży można ustawiać na zimę specjalne domki. Sójki, padalce i ryjówki wybierają ślimaki z kompostowników. Naturalny wróg ślimaków pomrowów to ropucha (wszystkie gatunki). Oczywiście nie każda ropucha zje dużego pomrowa. Takiej sztuki potrafią dokonać stare samice ropuchy szarej.