Cynamon w domu i w ogrodzie

 

cynamon uk

 

Ci, którzy nie chcą ponosić kosztów zakupu ukorzeniacza lub uwielbiają wykorzystywać naturalne produkty na swoim balkonie albo ogródku zachęcamy do wykorzystania dostępnych w każdej kuchni produktów jako ukorzeniaczy. Ostatnio najbardziej popularnym ukorzeniaczem stał się cynamon. Przede wszystkim ma właściwości grzybobójcze, dlatego świetnie sprawdzi się, gdy zauważysz, że na twoich roślinach pojawiła się pleśń lub zaczynają gnić. Nie pobudza on co prawda systemu korzeniowego ale zawiera substancje antygrzybiczne, które chronią młode rośliny przed zgorzelem siewek. Odciętą roślinę moczymy w wodzie, potem obtaczamy w sproszkowanym cynamonie i wsadzamy do ziemi. Możesz też raz w tygodniu podlewać rośliny wodą z dodatkiem cynamonu, bo przyspiesza on też wzrost korzeni. Cynamon ma jeszcze jedno zastosowanie. Jeśli nadłamałaś łodygę lub liść swojej ulubionej doniczkowej rośliny lub musiałaś ją przyciąć, to posyp to miejsce odrobiną cynamonu. Szybciej się zabliźni, zapobiegnie też wnikaniu do środka rośliny chorobotwórczych drobnoustrojów. Zawarte w nim diterpeny mają też właściwości owadobójcze.

 

Cynamon do ukorzeniania roślin
Jeśli rozmnażany rośliny, w szczególności krzewy, z sadzonek zielnych, zdrewniałych lub półzdrewniałych, cynamon możemy wykorzystać jako naturalny ukorzeniacz. Zadziała on dwojako. Po pierwsze, zawiera on substancje, które przyspieszają tworzenie się korzeni. Po drugie sprawi, że sadzonki będą odporne na zagniwanie, choroby bakteryjne i grzybowe (w tym pleśń). Końcówkę sadzonki wystarczy zanurzyć w mielonym cynamonie, a następnie delikatnie umieścić w podłożu. Uważajmy tylko, żeby cynamon nie starł się z sadzonki.

Warto wiedzieć, że innym naturalnym ukorzeniaczem o podobnym działaniu jest wierzba. Można wykorzystać wodę po moczonych w niej gałęziach lub… aspirynę. Rozgniecioną aspirynę można również pomieszać z cynamonem.

 

Cynamon kontra koty
Zapachu cynamonu nie lubią również koty (a sam cynamon jest dla nich szkodliwy), więc jeśli mamy problem z kotami traktującymi piaskownicę czy inne zakątki ogrodu, jak kuwetę, również możemy zastosować cynamon do ich odstraszenia. Natomiast jeśli mamy kota, któremu pozwalamy korzystać z ogrodu, pamiętajmy, że i jemu zapach cynamonu się nie spodoba.

 

Cynamon do ogrodowej piaskownicy
Jeśli mrówki zalęgły się w ogrodowej piaskownicy, możemy piasek wymieszać z cynamonem (ale lepiej sprawdźmy najpierw, jak na ten zapach zareaguje dziecko). Obudowę można też przetrzeć cynamonowym olejkiem eterycznym.

Uwaga: olejek cynamonowy jest dość mocny i trzeba uważać, żeby w czystej postaci nie miał kontaktu ze skórą; do jego rozcieńczenia wystarczy woda. Ma też intensywny zapach, więc po takim zabiegu lepiej, żeby dziecko nie bawiło się przez kilka godzin z piaskownicy. A mrówki powinny się zniechęcić.

 

Odstraszanie mrówek
Mrówki naturalnie żyją w naszych ogrodach i są ważną częścią ekosystemu. Nie są szkodnikami roślin, a wręcz wykonują kilka pożytecznych prac, np. zjadają niektóre szkodniki roślin i spulchniają glebę. Jednak mają też kilka wad, a do jednej z najgorszych należy to, że „opiekują” się mszycami, bo zjadają wydzielaną przez nie słodką spadź. Niektóre też, jak wścieklice (zwane czerwonym mrówkami) potrafią boleśnie pogryźć.

Do zwalczania mrówek w ogrodzie przyda nam się cynamon. Działa on odstraszająco na te owady, dlatego wystarczy wysypać go wokół roślin lub grządek i na trasach mrówek. Możemy to zrobić w ogrodzie, ale też w balkonowych skrzynkach i domowych doniczkach, bo i w nich bywają mrówki. Jeśli roślinę planujemy posadzić w miejscu, w którym znajduje się dużo owadów: mrówek, muszek czy komarów, warto rozsypać dookoła niej cynamon. Owady nie lubią jego zapachu. Wykorzystamy go również w domu do walki ze złotymi mrówkami.

Jeśli mrówki występują na roślinach ogrodowych w większych ilościach, to znak, że najprawdopodobniej mamy na nich mszyce (trudniejsze do zauważenia niż mrówki). Warto więc działać wszechstronnie – zwalczać i mrówki, i mszyce, które bezpośrednio uszkadzają rośliny.


Cynamon na komary
Zapachu cynamonu nie lubią komary. Jeżeli zatem chcemy aby te uciążliwe insekty nie wlatywały do pokoju, postawmy na stole miskę z ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mielonego cynamonu. Unoszący się aromat odstraszy owady, a nas uchroni przed ukąszeniami.


Cynamon na przędziorki
Ten sposób użycia cynamonu w ogrodzie jest bardzo mało znany. Wymaga od nas też nieco więcej pracy. Ale efekt pozytywnie zaskakuje!

Otóż cynamon możemy wykorzystać do zwalczania uciążliwych szkodników, jakimi są przędziorki. Nie wystarczy jednak sam cynamon. Potrzebne będą też inne kuchenne przyprawy - goździki, zioła prowansalskie i czosnek oraz odrobina szarego mydła.

Aby przygotować oprysk z cynamonu na przędziorki, należy do naczynia (np. słoika lub garnka) o pojemności ponad 1 litra wsypać łyżeczkę mielonego cynamonu, łyżeczkę goździków i 2 łyżeczki ziół prowansalskich. Całość zalewamy litrem wrzącej wody i dokładnie mieszamy. Gdy całość lekko przestygnie, dodajemy jeszcze 2 łyżki rozgniecionych świeżych ząbków czosnku i odstawiamy na około godzinę.

Po tym czasie roztwór powinien już całkowicie przestygnąć. Można go wówczas przecedzić przez drobne sitko lub gazę i przelać do opryskiwacza. Na koniec dodajemy kroplę płynnego szarego mydła, co poprawi przyczepność roztworu do liści roślin. Oprysk należy wykorzystać w dniu przygotowania.

Dla pełnej skuteczność taki oprysk powtarzamy co 3 dni i w sumie wykonujemy około 5 takich oprysków w czasie około 2 tygodni. Jest to zatem nieco pracochłonne ale pozwala skutecznie pozbyć się przędziorków z naszych roślin zarówno w domu jak i w ogrodzie.


Cynamon na mole
Zapach cynamonu pomoże skutecznie odstraszyć mole. Owady bardzo go nie lubią. Jeśli laskę cynamonu połączymy z ziarenkami ziela angielskiego, listkiem laurowym i miętą, to stworzymy mieszankę, która przegoni nieprzyjaciół.


Cynamon na korzenie storczyka
W podobny sposób cynamon pomoże w zabezpieczeniu ran po przycięciu korzeni storczyka. Jeżeli musieliśmy przyciąć korzonki, które gniły wskutek zbyt obfitego podlewania, warto przed ponownym posadzeniem rośliny, obsypać końce przyciętych korzeni właśnie cynamonem. To zabezpieczy je przed wdarciem się grzybów i bakterii do ran po cięciu.


Cynamon na pączki kwiatowe
Pąki kwiatów są narażone na liczne choroby i szkodniki. Posypanie ich cynamonem zwiększy szansę na harmonijny i obfity rozwój kwiatów.

 

Jak przygotować domowy (ekologiczny) środek przeciwgrzybiczny?

Do pół litra wody dodajemy dwie zgniecione aspiryny i wsypujemy jedną łyżkę cynamonu. Mieszamy i odstawiamy na 12 h. Następnie odcedzamy. W tak przygotowanej miksturze umieszczamy sadzonkę na czas 2h i sadzimy.

*Aspiryna zadziała jako stymulator wypuszczania korzeni, a cynamon jako środek grzybobójczy.

Cynamonu użyjemy również w sytuacji, gdy już wydarzyło się coś, czemu nie zdążyliśmy zapobiec. Przyprawa świetnie radzi sobie na przykład z pleśnią i grzybami. Jeśli wykwity pokrywają roślinę – łodygę i liście – należy regularnie spryskiwać ją specjalnie przygotowanym płynem. Wystarczą dwa razy na tydzień.

 

Płyn otrzymuje się poprzez:

- srodek ochrony roslin substral promanal- zmieszanie kilku łyżek cynamonu z litrem wody,

- zostawienie domowego preparatu na noc,

- oddzielaniu zawiesiny od płynu.

Równie łatwe jest usuwanie pleśni z doniczki roślin stojących w domu. W mieszkaniu grzyb pojawia się częściej, gdyż wewnątrz panują mniej przyjazne roślinom warunki, m.in. jest gorsza wentylacja. Walka z pleśnią polega na zdjęciu jej z powierzchni, lekkim rozkopaniu ziemi – aby powietrze miało swobodny dostęp do głębszych partii – oraz posypaniu cynamonem. Możliwe, że do czasu całkowitego pozbycia się wykwitów będziemy musieli proces powtórzyć kilkakrotnie. Nie poleca się za to częstego przesadzania rośliny – to może ją osłabić.

Innym domowym specyfikiem służącym walce z pleśnią oraz pomagającym w zakorzenianiu nowych roślinek jest mieszanka wody – wystarczy pół litra – łyżki cynamonu oraz dwóch sproszkowanych tabletek aspiryny.


Przygotowuje się ją w następujący sposób:

- robaki na roślinie- umieszczamy składniki w miseczce,

- dokładnie mieszamy,

- pozostawiamy na noc,

- odcedzamy.

W pozostałej w miseczce wodzie zanurzamy sadzonki. Aspiryna stymuluje rozrost korzeni, a cynamon zapobiega bądź eliminuje schorzenia wywołane obecnością grzybów i pleśni. Nadmiar preparatu należy wylać, bo szybko traci swoje właściwości.

Cynamon wykorzystamy również do usuwania skutków wykonywania prac ogrodniczych, które pojawią się na naszym ciele. Jeśli zostaniemy pokąsani przez komary lub inne owady, ból i swędzenie złagodzi pasta wykonana z przyprawy wymieszanej z miodem.

 

Do ochrony nasion
Aby nasiona dobrze się przechowywały, konieczny jest brak wilgoci. Cynamon doskonale w tym pomaga. Poza tym, jak wcześniej wspomnieliśmy, zwalcza też grzyby, które często atakują źle przechowywane nasiona. Dzięki temu możemy być pewni, że doskonale zachowają się na następny sezon.

 

Cynamon na uszkodzenia roślin
Cynamon warto też wykorzystywać do „opatrywania” roślin. Jeśli zdarzy się, że przypadkowo złamiemy pęd, miejsce uszkodzenia posypmy cynamonem. Uszkodzenie szybciej zagoi się i nie przyplączą się choroby grzybowe ani bakteryjne, które często atakują miejsca uszkodzeń. Takie sytuacje dość często zdarzają się, szczególnie przy pielęgnacji roślin o dłuższych, przewieszających się pędach (jak wiele kwiatów balkonowych), ale nie tylko.

 

Cynamon przy dzieleniu roślin
Jeśli rozmnażamy rośliny przez podział kłączy (a w ten sposób rozmnaża się sporo bylin, np. irysy, jeżówki, floksy oraz niektóre rośliny doniczkowe, np. skrzydłokwiaty) również miejsce ich rozdzielenia warto posypać cynamonem. Zadziała i jak ukorzeniacz, i leczniczo na ranę.

 

Oprysk na choroby grzybowe
Z cynamonu można też zrobić preparat do oprysków przeciwko chorobom grzybowym, które bardzo często nękają rośliny ogrodowe, a niekiedy też domowe. Kilka łyżeczek (3-4) cynamonu zalewa się litrem wody i zostawia na noc. Oprysk warto stosować, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby. Można go stosować 1-2 w tygodniu.

Warto wiedzieć, że przeciw chorobom grzybowym roślin można stosować wiele preparatów roślinnych. W ich zwalczaniu i zapobieganiu nim pomagają także drożdże.


Oprysk z cynamonu na choroby grzybowe
Z cynamonu można też zrobić preparat do oprysków przeciwko chorobom grzybowym, które bardzo często nękają rośliny ogrodowe, a niekiedy też domowe. Kilka łyżeczek (3-4) cynamonu zalewa się litrem wody i zostawia na noc. Oprysk warto stosować, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby. Można go stosować 1-2 w tygodniu.

 

Cynamon na pleśń w doniczkach
Zdarza się, się w ziemi, w której rosną domowe kwiaty, pojawia się pleśń. Nie jest ona zdrowa, a do jej zwalczenia również przyda się cynamon. Wystarczy go rozsypać na powierzchni ziemi, a jeszcze lepiej – przemieszczać z górną warstwą gleby. Jeśli pleśni jest dużo, roślinę należy przesadzić do nowej ziemi.

Jednak pamiętajmy, że pleśń w doniczkach pojawia się z konkretnych przyczyn, i to przede wszystkim je należy wyeliminować. Do najczęstszych należy: przelewanie rośliny, nadmierna wilgoć w powietrzu, zbyt duże zagęszczenie roślin i brak przepływu powietrza. Nie mylmy też pleśni z jasnym osadem, który powstaje na skutek podlewania roślin twardą wodą (taki osad ma białożółty kolor i jest twardy w dotyku).

 

Cynamon na uszkodzone korzenie
Może się zdarzyć, że korzenie roślin domowych ulegną uszkodzeniu. Tak się dzieje np. przy przesadzaniu, albo po tym, kiedy roślinę przelewaliśmy i jej korzenie zaczęły gnić. To dość częsty przypadek u storczyków, ale zdarza się także u innych roślin doniczkowych. Taką roślinę trzeba przesadzić do nowej ziemi, a nadgniłe korzenie – obciąć. Miejsce cięcia również warto zabezpieczyć cynamonem.

 

O tym pamiętaj
Cynamon jest naturalnym środkiem, jednak w dużych ilościach może zaszkodzić roślinom. Nie sypmy go grubą warstwą na podłoże, a jedynie przyprószmy powierzchnię. Obserwujmy też rośliny i ich reakcję.

Jeśli zdecydujesz się sadzić sadzonki do ukorzenienia, a pod ręką nie było stymulatora korzeni, to nie ma znaczenia. Posyp mokre sadzonki przyprawami i posadź w ziemi. Zapewnia się ukorzenienie, ponieważ cynamon ma silny efekt stymulujący.


Jeśli musisz sadzić sadzonki, aby uniknąć problemów z przetrwaniem, przygotuj potężny stymulator wzrostu roślin.

 

Będziemy potrzebować:

- 4 tabletki kwasu acetylosalicylowego;
- 2 łyżki mielonego cynamonu;
- litr osiadłej wody.
Zmiel aspirynę, dodaj przyprawy, napełnij wodą, zamieszaj i odstaw na noc. Rano umieść sadzonki w przygotowanym naparze na 1,5-2 godziny i posadź jak zwykle. Jeśli masz sadzonki z otwartym systemem korzeniowym, posadź korzenie w naparze aspirynowo-cynamonowym przez dwie godziny przed sadzeniem.

 

 

 

 ukorzeniaczeee