Jak samodzielnie zrobić w ogrodzie system do nawadniania roślin

 

 

schemat nawadniania

 

Przez zimę i jesień możemy przeanalizować to co udało się zrobić na działce i przy okazji zastanawiamy sie jak ułatwić sobie pracę w nowym sezonie. Przedstawiamy jeden z pomysłów. Oszczędność czasu, wody i wolny czas na inne prace na działce. A przede wszystkim satysfakcja ze zrealizowanego pomysłu.

 Jak samodzielnie zrobić w ogrodzie system do nawadniania roślin

Przez zimę i jesień możemy przeanalizować to co udało się zrobić na działce i przy okazji zastanawiamy sie jak ułatwić sobie pracę w nowym sezonie. Przedstawiamy jeden z pomysłów. Oszczędność czasu, wody i wolny czas na inne prace na działce. A przede wszystkim satysfakcja ze zrealizowanego pomysłu.

Ogólny schemat nawadniania na zagonce:

Przeanalizujmy jeden ze sposobów zorganizowania automatycznego nawadniania. Zbiornikiem, z którego będzie dostarczana woda jest plastikowa beczka. Pierwszym krokiem jest wykonanie połączenia ze zbiornikiem.

Przed zakupem elementów do naszego systemu nawadnienia musimy zdecydować jaką średnicę rury wybierzemy. Należy uwzglednić wysokość na jakiej będzie stała nasza beczka. Ponieważ będzie to miało wpływ na ciśnienie wody. Im wyżej tym ciśnienie wylatującej wody będzie większe. Ponadto ważną rolę odgrywa średnica rury. Przy większej rurze cisnienie wylewającej się wody będzie mniejsze niż przy rurze o mniejszej średnicy. My w naszym systemie bierzemy rurę o wybranej przez nas średnicy. Bierzemy złączkę do o wybranej średnicy i podłączamy do zbiornika.

 

 szybkozlacze przelot do kranu

Szybkozłacze przelot do kranu

 kran kulkowy

Kran kulkowy

zawor

Zawór przelotowy

 ramp szybkozlazlaczka na waz

Szybkozłączka na wąż

 1

Starownik mechaniczny
do ustawienia czasu podlewania

 przylacze na kran

Przyłącze na kran

Otwór w beczce możemy wyciąć za pomocą otwornicy. Montujemy złączkę (lub możemy od razu zamontować kran kulkowy), pamiętając o szczelnieniu z jednej i drugiej strony. Następnie montujemy zawór i za zaworem możemy wstawić filtr do wody zabezpieczający dalszą instalację przed zanieczyszczeniami i piaskiem, który może dostać się do wody w beczce. Najtańszy filtr do wody i adapter kosztuje ok 34 zł. wzwyż. Za filtrem możemy wstawić mechaniczny sterownik nawadniania, który umożliwi nam ustawienie czasu podlewania roślin. Cena takiego mechanicznego sterownika to od 25 zł. Teraz dołączamy do naszego układu odpowiedni kawałek węża z dwiema szybkozłączkami na wąż. Na zagonku rozkładamy wąż lub rurki używane do ochrony instalacji elektrycznej. W wężu lub w rurkach po ułożeniu w pobliżu roślin, które chcemy nawadniać wykonujemy otwory Po wykonaniu otworów w lini prostej kierujemy je w stronę roślin, żeby wylatująca woda trafiała pod nawadniane rośliny. Na początek mogą to być otwory o średnicy 3 mm (później możemy je powiększyć, zwiększając średnicę otworów za każdym razem co 2 mm i sprawdzamy jakie jest ciśnienie wody na końcowym punkcie naszej instalacji.). W naszej instalacji możemy również zainstalować zawory za pomocą, których będziemy mogli regulować w których rurach ma płynąc woda. Ponieważ możemy nawadniać wybranymi rurami i robić to co np. 2 dni (raz jedna dwójka a na drugi dzień kolejna dwójka).
Układając nawadniające rury staramy się żeby były ułożone z lekkim spadkiem do końca naszej instalacji. Woda będzie lepiej dostarczana do końca rury. Co jakiś czas należy kontrolować czystość naszej instalacji żeby np. ziemia nie zatykała otworów wylotowych w rurach.
Jeżeli chcemy zamiast nawadniania z beczki możemy podłączyć wąż z instalacji wodnej. Wąż jak i rury na zagonku możemy przykryć czarną agrowłokniną lub słomą. Ograniczy to parowanie wody, rozwój chwastów oraz kontakt roślin z ziemią ograniczając rozwój chrób.

W naszym systemie nawadniania możemy zamontowac zraszacze, które od razu pokryją wybrany obszar do nawadniania. Jeżeli używamy węża, możemy ułożyć go wokół drzew, wykopując wcześniej rowek, w którym na dole wysypiemy drobne kamienie, później na to wąż i ponownie drobne kamienie.

Poniżej przedstawiamy przykłady sysyemów nawadniania na działce.

 

 

 

 

poradniki