- Odsłon: 70
Jakie szkodniki roślin pojawiają się wiosną jako pierwsze?
Jak zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami.
Utrzymywanie się przez kilka kolejnych dni temperatury powyżej 8–10 st. C to wystarczający bodziec dla niektórych szkodników do rozpoczęcia wiosennej aktywności i opuszczenia zimowych kryjówek. Do szkodników, które jako pierwsze budzą się z zimowego letargu należą: miseczniki, miodówki, kwieciaki, przędziorki i mszyce.
Miseczniki
Miseczniki najchętniej zasiedlają śliwy i dlatego w okresie nabrzmiewania pąków śliw warto sprawdzić gałęzie, szczególnie ich dolną stronę na obecność larw. Progiem szkodliwości jest 30 larw misecznika na odcinku 30 cm gałęzi. Skuteczną ochroną są zabiegi preparatami opartymi na oleju parafinowym, najlepiej w fazie od pękania pąków do zielonego pąka śliwy.
Miodówki
Miodówki to częste szkodniki grusz. Pojawiają się po 3–4-dniowym ociepleniu. Próg szkodliwości w okresie bezlistnym to 15 miodówek gruszowych plamistych strząśniętych z 35 gałęzi w marcu lub na początku kwietnia. Jeśli stwierdzimy przekroczenie progu można wykonać zabieg jednym z zarejestrowanych selektywnych preparatów..
Kwieciaki
Kwieciaki to szkodniki żerujące na wielu gatunkach roślin. Rozpoczynają swoją działalność, gdy temperatura przekroczy 8 st. C. W normalnych latach owad ten naturalnie przerzedza zawiązki, jednak gdy kwitnienie drzew jest słabe, powoduje dodatkowe straty. W przypadku jabłoni przyjmuje się, że gdy w czasie kwitnienia chrząszcz ten uszkodzi więcej niż 15 proc. kwiatów, koniecznie będzie jego zwalczanie w przyszłym roku.
Przędziorki
Przędziorki równie wcześnie rozpoczynają swoją aktywność. Ich liczebność regulowana jest jednak w znacznym stopniu przez naturalnych drapieżców, np. dobroczynki, oraz warunki pogodowe. Sucha i upalna pogoda sprzyja rozwojowi tego roztocza.
Mszyce
Mszyce są najbardziej rozpoznawalnymi szkodnikami w ogrodach, jednak z uwagi na duże zróżnicowanie gatunkowe i różnice w cyklach rozwojowych warto sprawdzić, z jakim konkretnie gatunkiem się spotkaliśmy i jaka jest jego szkodliwość.
Czy zwalczać szkodniki wczesną wiosną?
Nie zawsze konieczne jest zwalczanie szkodników, szczególnie wczesną wiosną. Podjęcie decyzji o zwalczaniu bądź tylko dalszej obserwacji owadów, powinno opierać się na progach ekonomicznej szkodliwości. W praktyce skuteczna ochrona roślin uzależniona jest od częstych i fachowych obserwacji naszego ogrodu, czyli lustracji. Jeśli obecność szkodnika zostanie zauważona odpowiednio wcześnie łatwiej jest nad nim zapanować.
Do zwalczania mszyc najczęściej stosujemy preparaty chemiczne. Ale co zrobić, gdy nie chcemy stosować chemii, na przykład na grządkach z koprem, który mszyce szczególnie sobie upodobały? Czy jest jakiś ekologiczny sposób na mszyce? Jak zwalczać mszyce: poradnik. Co na mszyce: naturalne metody, radzimy jak zrobić preparaty na mszyce. Domowe sposoby na mszyce: wyciągi z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego, pokrzywy. Jakich roślin nie lubią mszyce?
Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które mszyce odstraszają. To jeden ze skutecznych sposobów na mszyce.
Do roślin, których mszyce nie lubią należą między innymi: cebula, czosnek, lawenda, mięta.
Rośliny tego samego gatunku posadzone w dużych skupiskach tworzą wymarzone miejsce do żerowania i rozwoju mszyc, podczas gdy rozproszone w ogrodzie są dla nich znacznie mniej dostępne. Dlatego zamiast na grządkach lepiej posiać koper na przykład między roślinami ozdobnymi, traktując jego delikatne, strzępiasto ulistnione pędy jako dekorację.
Wyciąg i wywar z czosnku na mszyce
Do zwalczania mszyc możemy zastosować wyciąg z czosnku: 200 g roztartych ząbków zalewamy 10 l wody i pozostawiamy na 24 godziny. Innym preparatem jest wywar z czosnku - wyciąg gotujemy przez 20 minut. Oba preparaty stosujemy bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin
Wywar z cebuli na mszyce
Preparat na mszyce z cebuli. aby przygotować wywar z cebuli należy 75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut. Stosuje się go bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym.
Wyciąg z mniszka lekarskiego na mszyce
Preparat na mszyce z mniszka lekarskiego. Ab y przygotować wyciąg z mniszka lekarskiego należy 400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny). Stosuje się go bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki.
Wyciąg i gnojówka z pokrzywy na mszyce
Preparat na mszyce z pokrzywy. przygotować wyciąg z pokrzywy na mszyce należy 1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny. Stosuje się go bez rozcieńczania.
Skuteczny jest także oprysk z gnojówki.
Aby go przygotować należy 1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny. Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.
Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).
Oprysk olejem parafinowym.
Przedwiośnie to dobry czas na profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie oleju parafinowego. Ten ekologiczny zabieg pomoże już na starcie sezonu wyeliminować wiele szkodników roślin. Jak działa oprysk olejem parafinowym? Jakie rośliny opryskiwać olejem parafinowym? Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?
Czym jest olej parafinowy?
Najszybciej olej parafinowy (parafina) kojarzy się jako środek pielęgnacyjny lub kosmetyczny, jednak ma także pożyteczne zastosowanie w ekologicznej ochronie roślin. Olej parafinowy to olej mineralny (z grupy węglowodorów nasyconych). Preparaty powstałe na bazie oleju parafinowego mogą być stosowane jako insektycydy oraz herbicydy, a także jako adiuwanty, czyli substancje zwiększający przyczepność innych preparatów do organów roślin w czasie oprysków.
Oprysk olejem parafinowym - jakie preparaty?
Preparaty oparte na oleju parafinowym, które najczęściej spotkać można w sprzedaży, to między innymi:
- Promanal 60EC,
- Promanal 60RTU,
- Treol 770EC,
- Akarol 770EC,i
- Captane 800EC
Jak działa oprysk olejem parafinowym?
Naniesiona (na pędy drzew lub krzewów) podczas oprysku warstwa oleju zwalcza niektóre szkodniki mechanicznie ograniczając ich rozwój. Żerujące szkodniki pokrywane są tłustą powłoką oleju, która zatyka przetchlinki owadów (organy służące im do oddychania), co powoduje ich uduszenie. Aby efekt zabiegu był jak najskuteczniejszy, preparat musi być starannie naniesiony na rośliny, szczególnie w tych miejscach, w których szkodniki zimują, składają jaj i żerują.
Warstwa oleju podobnie działa na złożone na roślinach jaja szkodników - po oprysku olejem parafinowym zostają one powleczone cienka powłoką oleju, która skutecznie odcina dopływ powietrza, co prowadzi do obumierania jaj i wylęgających się z nich larw (na skutek uduszenia). Dorosłe postaci szkodników żerujące na roślinach są po oprysku unieruchomione, a następnie zasychają wraz z olejem i z czasem wykruszają się.
Jakie szkodniki zwalcza oprysk olejem parafinowym?
Oprysk olejem parafinowym można wykonać na drzewach owocowych, gdzie skutecznie zwalczy takie szkodniki:
przędziorek owocowiec (zimujące jaja) na jabłoni – oprysk wczesną wiosną w fazie pękania paków,
misecznik śliwowy (śliwy) – oprysk wczesną wiosną w fazie tzw. zielonego pąka.
Preparaty na bazie oleju parafinowego sprawdzą się również w przypadku ochrony ogrodowych krzewów i drzew ozdobnych (np. iglaków). Przed rozpoczęciem wegetacji, wczesną wiosną, można zwalczać takie szkodniki jak:
- przędziorek sosnowiec (formy zimujące – jaja) np. na świerkach,
- misecznik cisowiec - (formy zimujące – larwy) na cisach,
- ochojnik świerkowo-modrzewiowy (modrzewie, świerki),
- mszyce – na wielu roślinach ozdobnych.
Preparaty na bazie oleju parafinowego należy stosować w temperaturze powietrza powyżej zera (optymalnie w temp ok. 10°C).
Kiedy wykonać oprysk olejem parafinowym?
Należy pamiętać, że oprysk olejem parafinowym należy stosować na żerujące już szkodniki (doraźnie) i nie ma sensu stosowania ich wcześniej, na zapas – nie działają systemicznie. Zbyt częste stosowanie (lub w nieodpowiednim czasie) preparatów olejowych i traktowanie jako suplement lub sposób na każde zagrożenie może zaszkodzić roślinom.
Ważne! Zawsze przed zastosowaniem danego preparatu należy zapoznać się z informacją producenta lub etykietą na opakowaniu, gdzie określony jest optymalny termin, dawka i warunki jego stosowania. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi stosowanie oprysku wczesną wiosną, zanim szkodniki zimujące na roślinach rozpoczną wegetację i zaczną się rozmnażać.
Należy także uważać, aby wykonane zbyt późno opryski nie uszkodziły roślin (np. kiedy rozwiną się już liście i pąki).
Jakie rośliny warto opryskać olejem parafinowym?
W ramach profilaktyki z pewnością warto bardzo dokładnie opryskać wczesną wiosną drzewa owocowe, a także ozdobne krzewy, na których często występują szkodniki. Warto wymienić tu większość krzewów iglastych (np. ozdobne odmiany świerka białego), na których często występują przędziorki oraz cisy często atakowane przez miseczniki. Ponadto, z powodzeniem możemy opryskać (w stanie bezlistnym) także liściaste ozdobne krzewy ogrodowe, na których żerują w sezonie mszyce i inne groźne szkodniki.