Nasi goście

080188
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
111
127
1031
77921
4155
5887
80188

Twoje IP: 3.235.78.122
2022-06-25 16:58

Uprawa współrzędna warzyw

wspolrzednemm

Czym kierować się przy wyborze towarzystwa?

 

Niektórzy z nas bardzo często spotykają się z dylematem braku miejsca w ogrodzie warzywnym. Szczególnie dotyka nas ten problem, kiedy jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z którejś z roślin, na rzecz innej. Jednak odrobinę zastanawiając się oraz znając pewne powiązania, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo miejsca, poprzez tak zwaną uprawę współrzędną.

 

 

Czym kierować się przy wyborze towarzystwa?

 

Niektórzy z nas bardzo często spotykają się z dylematem braku miejsca w ogrodzie warzywnym. Szczególnie dotyka nas ten problem, kiedy jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z którejś z roślin, na rzecz innej. Jednak odrobinę zastanawiając się oraz znając pewne powiązania, jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo miejsca, poprzez tak zwaną uprawę współrzędną. Termin ten oznacza nie mniej, nie więcej tyle, iż niektóre gatunki roślin są wstanie rosnąc w na jednej grządce razem i dobrze się przy tym sprawują, dając zadawalające plony.

Sposobów łączenia różnych gatunków warzyw jest kilka. Przede wszystkim możemy grupować warzywa rosnące powoli z takimi, które rosną dość szybko. Bardzo korzystnym połączeniem jest dobór roślin z płytkimi korzeniami i takich, których system korzeniowy jest rozbudowany wgłębnie i pozwala im na czerpanie składników pokarmowych oraz wody z niższych warstw gleby. Ponadto warto wykorzystywać rośliny odstraszające pewien rodzaj szkodników razem z roślinami, które przez te szkodniki są lubiane - ani jedne, ani drugie nie zostaną wtedy tknięte. Dzięki odpowiedniemu doborowy gatunków, jesteśmy również w stanie wzmocnić właściwości jednych roślin, dzięki właściwościom drugich (np.: fasola szparagowa wspaniale rośnie z kukurydzą i po niej się wspina).

 

Szkodniki tego nie lubią

Kolejną zaletą uprawy współrzędnej jest możliwość zmniejszenia szkód wyrządzanych na naszych warzywach przez szkodniki. Każdy owad, który atakuje nasze okazy, kieruje się przede wszystkim zapachem. Jeżeli w danym miejscu uprawiamy wyłącznie jeden gatunek, jego woń roznosi się dość silnie i bez najmniejszego problemu zwabia nieproszonych gości. Jeżeli natomiast w tym samym rzędzie zasadzimy również inne warzywa, których dany szkodnik nie toleruje, nie zaatakuje on w ogóle naszej grządki.

Zalet jest więcej

Uprawa współrzędna to nie tylko oszczędność miejsca oraz lepsza ochrona przed szkodnikami, ale również inne płynące z tego korzyści. Przede wszystkim brak nieproszonych owadów to brak konieczności używania niektórych oprysków, co sprawia, iż nasze plony są bardziej ekologiczne i zdrowsze. Dodatkowo, więcej roślin w jednym rzędzie to bardziej zbita gleba i zapobieganie erozji gleby, a także wypłukiwaniu cennych składników pokarmowych. Uprawiając kilka gatunków obok siebie, nie narażamy naszego ogrodu na jednostronne wyczerpanie, które ma miejsce bardzo często przy monokulturze.

Pospolitym połączeniem, lecz już nie warzyw jest stosowanie roślin z różnych pięter roślinności. Dobrym przykładem jest tutaj drzewo owocowe, a pod nim cieniolubna rabata kwiatowa.

 

Mile i niemile widziane towarzystwo

Burak ćwikłowy

Roślina ta dobrze czuje się w towarzystwie grochu, fasoli, kopru, sałaty, ogórka, truskawek, a także warzyw kapustnych. Nie powinno się go sadzić ze szpinakiem, czosnkiem, porem, marchwią, ziemniakiem oraz fasolą tyczną.

 

Cebula

Jest bardzo towarzyską rośliną i może być uprawiana z ogórkiem, marchwią, sałatą, pomidorem, pietruszką, bazylią, burakiem ćwikłowym, koprem, cząbrem, majerankiem oraz truskawkami. Nie toleruje kapusty, warzyw strączkowych oraz rzodkiewki.

 

Czosnek

Dobrze rośnie z pomidorem, ogórkiem, marchwią, sałatą, burakiem ćwikłowym i truskawką. Unikajmy warzyw strączkowych oraz kapustnych.

 

Fasola szparagowa

Dobrze się sprawuje z cząbrem ogrodowym, natomiast bardzo źle z czosnkiem, grochem oraz cebulą.

 

Fasola tyczna

Odpowiednie towarzystwo to: sałata, ogórek, seler, rzodkiewka, pomidor, szpinak, cząber ogrodowy, truskawka oraz koper. Złym natomiast jest burak ćwikłowy, groch, czosnek, cebula, koper włoski, por oraz warzywa kapustne.

 

Groch

Jest często stosowany na jednej grządce z warzywami kapustnymi, sałatą, rzodkiewką, marchwią, ogórkiem, koprem i burakiem ćwikłowym. Nie cierpi towarzystwa ziemniaków, pomidora, fasoli oraz warzyw cebulowych.

 

Kalarepa

Dobrym towarzyszem dla niej może być: ziemniak, groch, por, sałata głowiasta, rzodkiewka, burak ćwikłowy, szpinak i seler. Złym wyborem jest kapusta chińska.

 

Koper włoski

Lubi towarzystwo grochu, cykorii, sałaty, lecz nie czuje się dobrze z pomidorem i fasolą.

 

Marchew

Pozytywny wpływ na nią ma przede wszystkim groch, czosnek, pomidor, por, cebula, rzodkiewka, sałata, koper, truskawka i fasola. Nie uprawiajmy z burakiem ćwikłowym, selerem, czy warzywami kapustnymi.

 

Ogórek

Rośnie bardzo dobrze w towarzystwie wielu roślin, np.: groch, fasola, seler, burak ćwikłowy, koper, sałata, szpinak, rzodkiewka, pietruszka, bazylia, czosnek, estragon, słonecznik, nagietek. Nie przepada za to za ziemniakami, rzodkiewkami i pomidorami.

 

Pietruszka

Może być siana razem z rzodkiewką, natomiast nie powinna być uprawiana z sałatą, kapustą oraz burakami ćwikłowymi.

 

Pomidor

Bez problemu można uprawiać z sałatą, fasolą, porem, selerem, papryką, czosnkiem, cebulą z dymki, koprem, bazylią, pietruszką. Złym rozwiązaniem jest umieszczanie go w towarzystwie rzodkiewki, bobu, ogórka, kopru włoskiego, papryki, ziemniaków i warzyw kapustnych.

 

Por

Lubi towarzystwo sałaty, marchwi, ogórka, selera, pietruszki, pomidora i truskawki. Unikajmy grochu, fasoli, selera i buraków ćwikłowych.

 

Sałata

Może bez problemu rosnąć w towarzystwie ogórka, grochu, kopru włoskiego, warzyw kapustnych, marchwi, czosnku, rzodkiewki, kopru, cebuli i pomidora. Negatywny wpływ ma na nią seler, pietruszka oraz pasternak.

 

Seler

Możemy razem z nim uprawiać groch, fasole, warzywa kapustne, pora, ogórki, cebulę z dymki, szpinak, truskawkę i koper. Nie łączymy z marchwią, ziemniakiem, bobem oraz sałatą.

 

Szpinak

Uprawa współrzędna szpinaku może być prowadzona z ziemniakiem, kalarepą, rzodkiewką, fasolą, selerem, warzywami kapustnymi, pomidorem oraz rzodkwią.

 

Warzywa kapustne

Uprawiajmy razem z sałatą oraz selerem, ale unikajmy pomidora, rzodkiewki, fasoli tycznej i marchwi.

 

 Żeby powiększyć grafikę proszę kliknąć na niej lewym klawiszem myszki i wybrać POKAŻ OBRAZ

jakie warzywa sadzic obok siebie tabela

 

 

 

 

 

 

RODO

Wina domowe