Nasi goście

086957
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
228
195
1009
84967
1850
4090
86957

Twoje IP: 3.229.117.123
2022-08-12 23:44

Ściółkowanie skoszoną trawą i tekturą

s1 Ściółkowanie skoszoną trawą i tekturą

 

Ściółka (mulcz) korzystanie wpływa na zdrowie ogrodu Ściółkowanie (mulczowanie) gleby jest najlepszym sposobem na ograniczenie lub całkowitą likwidację chwastów. Zmniejszy znacznie czas, jaki musi poświęcić ogrodnik na pielęgnację, głównie na pielenie, które jest bardzo uciążliwe i pochłaniające czas.

Ściółkowanie skoszoną trawą i tekturą

Ściółka (mulcz) korzystanie wpływa na zdrowie ogrodu Ściółkowanie (mulczowanie) gleby jest najlepszym sposobem na ograniczenie lub s4całkowitą likwidację chwastów. Zmniejszy znacznie czas, jaki musi poświęcić ogrodnik na pielęgnację, głównie na pielenie, które jest bardzo uciążliwe i pochłaniające czas.

Ściółka (mulcz) korzystanie wpływa na zdrowie ogrodu. Rośliny są bardziej odporne na suszę i bardziej żywotne. Ma same zalety. Ale też satysfakcja ogrodnika jest ważna, jeśli ściółkę uda się pozyskać bez znaczących kosztów.

Oczywiście, najłatwiej jest kupić korę, ale o ile bardziej cieszy, gdy mamy coś za darmo. Uznaję jedynie naturalne metody ściółkowania, bowiem nie akceptuję włókniny ani maty szkółkarskiej. Popieram organiczne materiały ściółkujące, które ulegając procesowi rozkładu, wzbogacają glebę w próchnicę, czym dobro czynią dla roślin.

Odsuwamy ściółkę od nasady pnia

Zaliczam do nich m.in.:

- skoszoną trawę
- zrębki drewniane
- liście
- próchnicę
- przekompostowaną korę
- kompost
- słomę lub siano
- dojrzały obornik
- pocięte młode chwasty bez nasion
- trociny

s5Niezbyt miło "pachnący", ale doskonały do ściółkowania (zwłaszcza pod róże) - spróchniały obornik Nawet płatki róż mogą stać się pachnącą ściółką

Przedstawię Wam, jak w tym roku ściółkowaliśmy darmową, skoszoną trawą, której mieliśmy pod dostatkiem.

Kosimy trawnik minimum raz w tygodniu Miejsca trudno dostępne dokaszamy kosiarką spalinową
Trawnik - dobre źródło darmowej ściółki Gruba warstwa ściółki położona na tekturę falistą

Co jest potrzebne do mulczowania skoszoną trawą

Potrzebna jest tektura falista, używana przez budowlańców jako ochrona podłogi przed zniszczeniem, zarysowaniem podczas wszelkich prac budowlanych. Kupujemy ją na rolki w marketach budowlanych. Najlepsza szerokość to paski około metra, gdyż wygodnie je rozkładać na rabatach.

s9Inny, zastępczy materiał to namoczone lub polane wodą gazety. Najlepiej czarno-białe. Kolorowa farba drukarska szkodzi.

W przypadku roślin posadzonych rzędami, taki sposób jest najbardziej wygodny. Tam, gdzie rośliny posadzone są chaotycznie i gęsto - nie używamy tektury, a ściółkujemy bezpośrednio skoszoną trawą na glebę lub używamy gazet, które wygodniej jest rozkładać.

Jak ściółkować

Są dwa sposoby mulczowania: na wypielone już grządki i na takie zarośnięte chwastami. Ważne, aby chwasty nie były zbyt wysokie. Jeśli takie są, konieczne będzie ich ograniczenie poprzez skoszenie. Odpowiednio gruba warstwa (3-4 cm) skutecznie zadusi chwasty. Przetestowałam taki sposób w zeszłym roku podczas uprawy cukinii. Ściółkę sypałam nawet grubiej, na zachwaszczoną glebę. Mulczowanie powtarzałam kilkakrotnie.

Najlepiej ściółkować, gdy gleba jest czysta, pozbawiona chwastów.

 

 

RODO

Wina domowe