Nasi goście

073030
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
23
210
233
71546
2884
4751
73030

Twoje IP: 18.205.176.39
2022-05-16 04:52

Podwyższone grządki

 Podwyższone grządki

 

pg7

 pg9a

 

Podwyższone grządki to wracający do łask sposób na uprawę roślin nawet na niewielkiej przestrzeni. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa, a gleba w ich ogrodzie na to nie pozwala (np. jest podmokła lub jałowa).
Podwyższone grządki pozwalają zaoszczędzić czas i uzyskać znacznie lepsze plony, przy mniejszym nakładzie pracy. Wysokość grządek można regulować według swoich potrzeb. Dla osób starszych lub niepełnosprawnych można podnieść wysokość grządki do wysokości pasa. Taka wysokość pozwala na pracę bez schylania. Należy jednak pamiętać, że im wyższa konstrukcja tym więcej ziemi i inych materiałów musimy wykorzystać do zapełnienia konstrukcji. Dla zobrazowania objętości tonowych - 2 tony wystarczają na uzupełnienie do 3⁄4 wysokości 3 skrzyń o wymiarach 1x3 m. Ponadto im wyższa konstrukcja tym trudniej będzie przekopać ziemię do samego dna. Podwyższona grządka zabezpiecza również rośliny przed zalaniem jeżeli nasza działka znajduje się na terenie gdzie mamy bardzo często z tym do czynienia. Jak dobrać wysokość grządki? Wystarczy popatrzeć na długość  korzeni warzyw. Przeważnie nie przekraczają 10cm, wyjątek stanowią warzywa korzeniowe, bo marchew czy pietruszka będą długości ok 25cm, więc skrzynie dla pomidorów, ogórków, sałat, fasoli, rzodkiewek czy ziół wystarczy zrobić o wysokości ok 20cm, a te dla warzyw korzeniowych ok 40cm.
Warzywnik w drewnianych skrzyniach wygląda estetycznia, a fantazja działkowców może również przyczynić się do upiększenia ogrodu.
Rośliny w podwyższonej grządce rosną znacznie szybciej, dzieki większej wilgotności i nagrzewaniu podłoża. Ziemia w skrzyniach jest zawsze spulchniona, gdyż nie jest udeptana.
Podwyższona grządka sprawdzi się do uprawy rzodkiewki, sałaty, buraków ćwikłowych i liściowych, marchwi, pomidorów, ogórków. Grządkę można wykorzystać również do równoczesnej uprawy ziół. Uprawa roślin wieloletnich w grządkach podwyższonych nie jest zalecana ze względu na możliwość przemarznięcia w zimie. Ziemia przemarza nie tylko z góry ale również od zewnątrz do środka grządki.
Uprawa roślin w grządkach podwyższonych pozwala nam zastosować podłoże dobrane do określonej odmiany roślin. Pozwala nam na uprawę roślin o całkowicie odmiennych wymaganiach nawozowych. Ponadto możemy całkowicie wymienić ziemię w całej skrzyni, unikając w ten sposób chorób roślin i szkodników glebowych (dół grządki możemy zabezpieczyć za pomocą drobnej metalowej siatki).
Do budowy podwyższonej grządki możemy wykorzystać dowolne materiały, zaczynając od desek (warto zabezpieczyć je nietoksycznym impregnatem przed wpływem wilgoci), dużych kamieni, betonowej palisady lub z gazonów kończąc. Przed rozpoczęciem budowy dobrze jest zaplanować z jakiego materiału wykonamy obudowę, kształt i wielkość grządki. Materiał wykorzystany do budowy podwyższonych grządek możemy dobrać do stylu naszego ogrodu. Konstrukcja grządek uniemożliwia naszym pupilom niszczenie naszych upraw. To jakie materiały wykorzystamy do budowy grządek zależy od naszych zasobów finansowych, fantazji. Ponadto wykorzystanie starych kostek chodnikowych, kamieni, cegieł, palet sprawi nam dużo radości, a na zakończeniu naszej pracy satysfakcja z uzyskanego efektu.

UWAGA!!! DO BUDOWY PODWYŻSZONYCH GRZĄDEK, NIE WYKORZYSTUJEMY PODKŁADÓW KOLEJOWYCH, PONIEWAŻ SĄ ZAIMPREGNOWANE TRUJĄCYMI SUBSTANCJAMI, KTÓR Z CZASEM BĘDĄ SIĘ WYDZIELAĆ DO ZIEMI NA NASZEJ DZIAŁCE, A NA KOŃCU MY ZATRUJEMY SIĘ SPOŻYWAJĄC ZATRUTE WARZYWA!!!

Jeżeli do budowy wykorzystujemy deski wówczas należy do łączenia desek wykorzystać wkręty. Dno grządki dobrze jest wyłożyć drobną metalową siatką, która zabezpieczy naszą uprawę przed szkodnikami np. kretami. Na ziemię możemy położyć stare kartony, które uniemożliwią również rozwój chwastów. Jeżeli konstrukcje stawiamy na trawniku wówczas nie musimy usuwać trawy, wystarczy rozłożyć kartony. Karton z cazsem przegnije dostarczając ceulozę czerwonym robakom żyjącym w ziemi. Ceuloza potrzebna jest robakom do składania jajek. Boki możemy wyłożyć czarną agrowłokniną, która uniemożliwi wymywanie ziemi z naszej konstrukcji. Na siatkę kładziemy grubsze konary, gałązki, słomę oraz skoszona trawę, kompost lub przkompostowany obornik. Rozkładający się materiał spowoduje wydzielanie ciepła co przyspieszy rozwój roślin. Na górze umieszczamy warstwę ok 30 cm, podłoża do warzyw, lub żyznej ziemi ogrodowej.
Długość grządki nie powinna być większa niż 5m, ponieważ przy dłuższych wymiarach utrudnione byłoby obchodzenie grządki. Proszę pamiętać, że długie konstrukcje wymagają dodatkowego usztywnienia. Szerokość grządki powinna wynosić ok. 1,2 m, umożliwi to nam pracę na wyciągnięcie ręki oraz możemy pracować siedząc z boku grządki. Należy pamiętać, że warzywa korzeniowe wymagają wyższych konstrukcji.
Jeżeli zbudujemy parę grzadek musimy również zaplanować ścieżki. Bydując scieżki usuwamy trawę, a na jej miejsce wysypujemy gruboziarnisty żwir, korę drzewną lub inny materiał uniemożliwiający rozwój chwastów. Ponadto planując budowę ścieżki należy uwzglednić szerokość taczki, która umożliwi nam pracę przy grządkach.
Możemy pomiędzy ścieżką a konstrukcją podwyższonej grządki wysiewać rośliny, które będą pułapką na mszyce np. nasturcje, nagietki, aksamitki.
Podwyższone grządki możemu ustawić w dowolnym miejscu dobierając lokalizację do wymagań sadzonych roślin. Należy uwzglednić fakt iż konstrukcja znajdująca się na otwartym terenie będzie powodowała szybsze przesuszanie ziemi, przez co bedziemy musieli częściej ją podlewać. Musimy pamiętać o kontroli wilgotności podłoża.
Pomiędzy posadzonymi roślinami możemy wyłożyć słomę, która ograniczy rozwój chwastów. Na wierzch każdej skrzyni możemy rozłożyć również warstwę wiór z gałęzi, liści, która będzie utrzymywała wilgoć i zabezpieczała przed chwastami rosnące tam warzywa.
Planując nasze podwyższone grządki dobrze jest na początku rozrysować nasz plan, pozwoli to uniknąć pustych miejsc. W podwyższonych grządkach (ale nie tylko) możemy zastosować uprawę współrzędną roślin (uwzględniając sympatie i antypatie roślin oraz płodozmian). Planując sadzenie roślin należy  sadzić wyższe rośliny z tyły mniejszych roślin (uwzględniamy kierunek, z którego najdłużej znajduje się słońce). Na podwyższonych grządkach rośliny sadzimy gęściej niż na tradycyjnej grządce.
Konstrukcja podwyższonych grządek umożliwia zastosowanie konstrukcji zabezpieczających przed niskimi temperaturami - tunele oraz siatki przed ptakami.

 

Poniżej przedstawiamy ilustracje związane z przygotowaniem podwyższonych grządek.

 

 

Kolejne etapy budowania podwyższonej grządki.

 

pga10

pga11

pga12

pga13

 

pga14

 

pga15

pga15

pga16

 

 Inny przykład

 pg1

 

 pg2

 

pg3

pg4

pg5

 

Przykłady pomysłów

 

 pga18a

 

pga19a

pga20

pga21

pga22

pga23

 

pga24


pga25 

pga26a

 

pga27

 

pga28

 

pga29

pga29

pga30

 

 

 

 

 

RODO

Wina domowe