Nasi goście

073051
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
44
210
254
71546
2905
4751
73051

Twoje IP: 18.205.176.39
2022-05-16 06:04

Marzec

Prace ogrodowe na miesiąc marcu:

 

 

 

Ochrona przed sniegiem i przymrozkami.


W przypadku opadów śniegu należy go podgarniać pod drzewa i krzewy. Gdy marzec jest bardzo mroźny możemy kontrolujemy stan okryć rośliny włókniną lub tekturą. W marcu można kontynuować nawożenie kompostem drzew i krzewów. Na trawnik możemy rozsypywać wapno, nawet wtedy gdy leży śnieg, gdy nie zrobiliśmy tego w lutym. Po takim zabiegu trawa zacznie pięknie rosnąć.

 

 

 

Dokarmianie ptaków

 

W zależności od warunków pogodowych, pamiętamy o dokarmianu ptaków. Wartościowym posiłkiem dla ptaków – zarówno tych dużych, jak i mniejszych – są wszelkiego rodzaju ziarna i zboża. Słonecznik, proso, kukurydza, kasze, płatki owsiane czy siemię lniane dostarczają zwierzętom potrzebnych składników odżywczych i sycą je na długi czas. Można też dawać im orzechy (niesolone i w żaden inny sposób nie przetworzone) oraz suszone owoce, bez dodatku cukru.

 

 

Zabiegi pielegnacyjne drzew i krzewów

 

Wielu ogrodników zacznie ten czas od przycinania ogrodowych krzewów i drzew. Jeżeli w lutym nie zdążyliśmy z pracami pielęgnacyjnymi związanymi z drzewami i krzewami to należy:

Przy sprzyjających warunkach klimatycznych możemy rozpocząć nawożenie gleby, a pod iglakami uzupełniamy ubytki z wyściółki w postaci kory sosnowej. Gdy na ziemi zalega jeszcze śnieg, w czasie odwilży gdy brakuje śniegu możemy podlewać iglaki i inne rośliny zimnozielone co zapobiegnie ich usychaniu. Jeżeli pogoda pozwala to przeprowadzmy opryski brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści. W marcu przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne cięcia drzew i krzewów. Prześwietlamy korony grusz, jabłoni, krzewy porzeczek, agrestu i borówki wysokiej. Usuwamy gałęzie uschnięte, połamane i porażone chorobami. Możemy również wyciąć stare grube konary. pamiętajmy żeby miejsca cięcia zebezpieczyć maścią ogrodową. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki oraz innych roślin, które nie kwitną wiosną. Planując szczepienia drzew, przygotowujemy zapas zrazów z wybranych odmian. Przycinamy również rośliny zimujące w pomieszczeniach takie jak fuksje, bugenwille, oleandry czy sundaville.

 

Przygotowanie do wysiewu warzyw

 

Wczesną wiosną szczególnej uwagi potrzebuje także ziemia, w której niebawem posiejemy pierwsze nasiona warzyw. Musimy ją najpierw dokładnie spulchnić i odżywić nawozem. Jeśli gleba zostanie odpowiednio przygotowana, w wiosennym słońcu możemy się skusić na sianie roślin odpornych na marcowe wahanie temperatur.
Ze względu na występowanie przymrozków, w marcu wysiewać możemy tylko te gatunki warzyw, które są odporne na przymrozki i możemy wysiewać je pod tunele foliowe lub w inspektach lub w osłoniętych ale nasłonecznionych miejscach. Możemy trzymać się zasady, że lepiej siać do gruntu za wczesnie niż za późno. Ponieważ dużo warzyw lepiej radzi sobie z chłodem niż z wydłużającym się dniem i ciepłem. Zbyt późno posiane np. szpinak, rzodkiew czy rzodkiewka wybijają w pędy kwiatostanowe. Zbiory są nikłe albo żadne. Dlatego możemy zacząć siać, jak tylko odmarznie ziemia. Wcześnie wysiane warzywa, zwłaszcza rzepowate, przykrywamy włókniną. Włóknina chroni je przed zbyt dużym mrozem i pchełkami ziemnymi. Jeżeli zapewnimy im dobry start na wiosnę, późnym latem i jesienią będziemy cieszyć się ich urodą! O tej porze roku sam tunel foliowy może jeszcze nie zapwnić dostatecznej ochrony przed nocnymi przymrozkami. Tunel możemy ogrzać za pomocą wkładów do zniczy, które pozwolą podnieść temperaturę i ochronić siewki przed przymrozkami. Do nasion warzyw, które mają zdolność kiełkowania nawet w niskiej temperaturze należy: cebula, por, groch, bób, szpinak, rzodkiewka, marchew, pietruszka, koper. Wiosenny wysiew zapewni nam wcześniejsze zbiory.
Możemy również wysiać nasiona na rozsadę selera, pora, wczesnych odmian sałaty i kapusty, jeżeli nie zrobiliśmy tego w lutym. W domu możemy wysiać nasiona na rozsadę bazylii i majeranku. Miejsce do wysiewu powinno być nasłonecznione i osłonięte przed silnymi wiatrami. Przy wyższych temperaturach nasiona będą kiełkować szybciej, a rośliny będą lepiej rosły. Nasiona wysiewamy w przygotowane grządki, w dobrze slulchnioną, przekopaną ziemię i odhcwaszczoną ziemię. Nasiona wysiewamy w rzędach, które ułatwią nam pielęgnację, a w późniejszym czasie pinkowanie sadzonek. Nasiona po wysianiu przykrywamy cieńką warstwą ziemi i delikatnie zraszamy np. za pomocą ręcznych zraszaczy. Ziemia będzie mokra a nasione nie zostaną wymyte przez wodę. W czasie wzrostu systematycznie usuwamy pojawiające się chwasty.
Sadzonki pikujemy do donic, gdy pojawią się pierwsze liście. Warto wówczas przyciąć korzenie siewek – to pobudzi je do dalszego wzrostu i sprawi, że rośliny lepiej się ukorzenią.
Po połowie marca możemy przystąpić do wysiewania nasion na rozsadę pomidorów, papryki, bakłażana. Są to rośliny ciepłolubne i do wschodu wymagają ściśle określonej temperatury. Dla pomidora to 22-25oC, papryka 25-28oC, oberżyna 28-30oC. Nasiona wysiewamy w doniczkach, które ustawiamy w pobliżu kaloryferów. W celu zapewnienia odopowiedniej wilgotności przykrywamy doniczki plastikowymi butelkami, słoikami lub owijamy folią.
Gdy w nocy ustali się temperatura dodatnia, możemy wysiewać do gruntu warzywa o niskich wymaganiach termicznych. Wysiewamy groch, bób, rzodkiewkę, jarmuż, wczesne odmiany rzodkwi i marchwi, pietruszkę korzeniową i naciową, pasternak, szpinak, skorzenerę i koper.
Pamiętajmy żeby wysiane nasiona regularnie podlewać i slulchniać ziemię. Nasiona wysiane w gruncie możemy zabezpieczyć przed przymrozkami i ograniczamy również parowanie wody z wierzchnich warstw ziemi. W celu ułatwienia pracy dobrze jest w rzędy, w których wysialiśmy marchew i pietrzuszkę wysiać rzodkiewki, które wschodzą znacznie szybciej i ułatwią nam prace pielęgnacyjne (widzimy jak biegną rzędy).
Wcześnie siany bób rzadziej choruje i daje większy plon. Mniejsze zniszczenia sieje też czarna mszyca bobowa. Gdy zdarzy się, że wiosna jest bardzo późna, bób można jeszcze siać do połowy kwietnia. Potem to raczej nie ma sensu. Bób oczywiście urośnie, ale plon jest zwykle znikomy. Bo bób to roślina lubiąca chłód i krótki dzień.
Siew cebuli zaczynamy jak tylko odmarznie ziemia. Nie można zwlekać, bo cebula ma długi okres wegetacyjny i zbyt późno posiana będzie po prostu mała. Cebula, ze względu na długi okres wegetacyjny, gdy wiosna jest późna, bardziej udaje się z rozsady lub dymki.
Czosnek, cebulki powietrzne (zwane mylnie nasionami) oraz ząbki sadzi się jak tylko odmarznie ziemia. Jeszcze lepiej sadzić czosnek jesienią. Sam sobie wtedy wybierze porę kiełkowania wiosną (najczęściej to przełom lutego i marca).
Groch, możemy siać przez cały marzec.
Marchew, możemy siać pod to koniec marca. Marchew można siać razem (w tym samym rzędzie) z rzodkiewką albo sałatą. Wzejdą i wydadzą plon jako pierwsze.
Pasternak możemy siać przez cały marzec. Pasternak długo wschodzi. Dlatego dobrze siać go razem np. z rzodkiewką, która wzejdzie pierwsza, wyznaczy rząd i szybko da plon.
Pietruszkę możemy siać przez cały marzec i ewentualnie do połowy kwietnia. Pietruszka wschodzi bardzo długo (nawet prawie miesiąc). Poza tym źle rośnie, gdy ma za ciepło. Dobrze ją siać w tym samym rzędzie z rzodkiewką.
Por siejemy podobnie jak cebulę. Rozsada jednak często jest pewniejsza. Por z gruntu może się nie udać w chłodnych regionach, np. w górach.
Rukola, kiełkuje od 2 stopni Celsjusza. Bardzo łatwo wysiewa się sama. Warto ją okrywać agrowłókniną, bo jej liście lubią pchełki ziemne (wygryzają w nich dziury).
Rzepa, kiełkuje już przy temperaturze 2 stopni Celsjusza i bardzo dobrze rośnie, gdy jest chłodno. Młode siewki może zabezpieczyć przed mrozem przykrywając ją agrowłókniną. Dzięki okryciu nie zjedzą jej też pchełki ziemne.
Rzodkiew, bardzo lubi chłód. Gdy ma za ciepło (powyżej 15 stopni Celsjusza), rośnie źle. Teoretycznie rzodkiew można siać jeszcze w kwietniu. Jednak ja polecam marzec. Plony są większe. Polecamy żeby zagon przykryć szczelnie włókniną, która zabezpieczy przed uciążliwymi pchełkami ziemnymi.
Rzodkiewka, warto ją siać partiami, co kilka dni (np. w każdy weekend). Dzięki temu zbiory się przedłużają. Poza tym, nawet jeśli zdarzy się duży mróz, ryzyko zniszczeń jest mniejsze.
Rzodkiewkę bardzo dobrze jest siać w tym samym rzędzie razem z pietruszką. Rzodkiew szybko rośnie i rozpulchnia glebę dla długo wschodzącej pietruszki. Dodatkowo pietruszka ma ładniej wykształcone korzenie (nie lubi ubitej ziemi).
Skorzonera, dobry termin na siew to koniec marca i początek kwietnia. Skorzonera ogólnie jest mrozoodporna, ale tylko starsze rośliny. Młode siewki mogą przemarznąć (warto je okrywać włókniną).
Szczaw, to warzywo wieloletnie. Szczaw jest mało wymagający co do żyzności i odczynu ziemi. Musi być ona jednak wilgotna. Dobrze znosi zacienienie.
Szpinak, wiosenny siew zawsze zaczynamy od szpinaku. Można go siać jak tylko ziemia odmarznie. Nie dotyczy to szpinaku nowozelandzkiego (trętwianu), który jest ciepłolubny (sieje go dopiero w maju lub później).

 

 

Zioła w domu

 

W marcu możemy przystąpić do wysiewu wczesnych ziół. Aby mieć dostęp do naturalnych, domowych przypraw, możemy zacząć hodować na parapecie estragon, szałwię lekarską czy rozmaryn. W marcu zaś na parapetach okiennych rozpoczynamy produkcję bazylii i majeranku.

 

 

 

Przygotowanie do wysiewu kwiatów

 

Już w marcu będziemy mogli się zachwycać pierwszymi zwiastunami wiosny: krokusami, pierwiosnkami bezłodygowymi, cyklamenami, rannikami, przylaszczkami, przebiśniegami czy purpurowymi ciemiernikami. Te ostatnie potrafią kwitnąć, kiedy na ziemi zalega jeszcze śnieg.
Wczesną wiosną szczególnej uwagi potrzebuje także ziemia, w której niebawem posiejemy pierwsze nasiona kwiatów. Musimy ją najpierw dokładnie spulchnić i odżywić nawozem. Jeśli gleba zostanie odpowiednio przygotowana, w wiosennym słońcu możemy się skusić na sianie roślin odpornych na marcowe wahanie temperatur i kwiatów jednorocznych.
Marzec to czas sadzenia na balkonach kwitnących wiosną roślin dwuletnich. Do takich kwiatów należą bratki dostępne są w niezliczonej ilości barw i w różnych rozmiarach. Bratki kwitną od wiosne do jesieni w zależności od gatunku. Żeby cieszyć się długim okresem kwitnienia najlepiej skrzynkę ustawić w zacienionym miejscu. Pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Na bieżąco usuwając przekwitłe kwiaty, pobudzamy rośłiny do produkcji nowych pąków kwiatowych, a bratkom zapewniamy długi okres kwitnienia. W pierwszym roku po wysianiu rośliny te wytwarzają korzenie, pędy i liście w kolejnym kwiaty i nasiona, potem obumierają. Pomiędzy sadzonki bratków możemy posadzić stokrotki, prymulki, dzwonki i pędzone cebule hiacyntów i miniaturowych żonkili.
W marcu możemy również wysiewać kwiaty jednoroczne do rozsady. W ogrzewanych pomieszczeniach możemy wysiewać gatunki ciepłolubnych kwiatów takich jak: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, kleome, tytoń ozdobny, motylek, aster chiński, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, szałwia i żeniszek meksykański. Do wysiewu w doniczkach lub korytkach najlepiej wykorzystać mieszankę torfu i piasku w stosunku 2:1. Do najpopularniejszych balkonowych gatunków należą: bratek ogrodowy, miesięcznica roczna, dzwonek ogrodowy, naparstnica, niezapominajki, goździki ogrodowy, prawoślaz różowy, dziewanna fioletowa. Jeśli chcemy posadzić te rośliny w ogrodzie, z wszelkimi pracami powinniśmy się wstrzymać do przełomu maja i czerwca.
Marzec to czas na wysiew wprost do gruntu bylin odpornych na spadki temperatury. Są to: dzwonki karpackie, orliki, gęsiówka i astry alpejskie. Możemy wysiewać również łubiny i słonecznik.
Po II połowie marca możemy wysiać pod folię foliowe dimorfotekę, nemezję, portulakę wielkokwiatową, aksamitkę, goździk chiński, kocanki ogrodowe. Dodatkowo nasiona możemy przykryć agrowłókniną, ktora dodatkowo zabezpieczy przed przymrozkami i przesuszeniem ziemi.
Pod koniec marca wysiewamy kwiaty o mniejszych wymaganiach termicznych jak np. groszek pachnący, smagliczkę, powój trójbarwny, rezedę, gipsówkę, ostróżkę ogrodową i chabry. Nasiona możemy wysiać w rzędach w dużych odległościach od siebie lub rzutowo. Są to kwiaty, które źle znoszą przesadzanie i dlatego należy siać je już na miejsca stałe.
W marcu możemy również wysiać nasiona bylin odpornych na spadki temperatury jak np. dzwonki karpackie, orlik ogrodowy, gęsiówka i astry alpejskie. Możemy wysiewać również łubiny i słonecznik. Wysiane wcześniej będą kwitły dłużej i bujniej.
W marcu wysadzamy do doniczek bulwy dalii, begonii bulwiastej i paciorecznika (kanna). Lepiej rosrosną się nam w doniczce, a prze to łatwiej przyjmą się w gruncie i szybciej zakwitną. Przed wysadzeniem bulw do doniczek sprawdzamy i odrzucamy wszystkie uszkodzone i ze śladami gnicia. Doniczki wypełniamy uniwersalną ziemią kompostową.
Sadzimy pojedynczo w doniczkach, łatwiej będzie wysadzać na miejsca stałe pojedyncze kwiaty. Głębokość sadzenia bulw kwiatów zależy od gatunku i tak np.: begonia - 5cm, paciorecznik - 10 cm, a zwykle duże bulwy dalii - 30 - 40 cm (konieczne są wysokie duże donice). Pamiętajmy żeby sadząc bulwy begonni, zagłębienie powinno być skierowane ku górze.
Po posadzeniu posadzone bulwy przysypujemy warstwą ziemi możemy przysypać warstwą piasku o grubości ok 1-2 cm. Z jednej strony ograniczy to parowanie wody a z drugiej rozrastające się korzenie nie będą tak łatwo wypychały bulw na powierzchnię. Donice ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temp. ok. 10-15oC, wyższa temp. może spowodować wybujanie roślin.
Marzec jest miesiącem, w którym możemy sadzić w ogrodzie cebule późno kwitnących odmian lilii, traw ozdobnych i paproci ogrodowych. Są to rośliny, które źle znoszą sadzenie na jesień i często wymarzają w okresie zimowym. Pamiętajmy żeby sadzić je gdy ziemia całkowicie odmarznie. Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków lepiej podadzić je dopiero w kwietniu.
Cebule lilii przed posadzeniem należy dokładnie przesegregować. Wybieramy te z dobrze rozwiniętymi korzeniami, nie uszkodzone i nie pomarszczone. Umieszczamy je w glebie na głębokość 10-15 cm, w odstępach co 20-25 cm.
Jeżeli chcemy do ziemi na stałe wysadzić sadzonki traw, należy wcześniej dobrze podlać sadzonki w doniczce, żeby łatwiej było wyjąć bryłę korzeniową z doniczki. Na stałe miejsce wysadzamy je do wilgotnej ziemi (wcześniej możemy nalać wody do otworu). Sadzimy na głębokość doniczki, jednocześnie staramy się żeby cała bryła korzniowa była przykryta ziemią. Jeżeli kupiliśmy sadzonki, a warunki pogodowe nie są odpowiednie do sadzenia w ogrodzie sadzonki przechowujemy je w nieogrzewanym pomieszczeniu. Wyższa temp. przy małej ilości światła źle wpłynie na wzrost i rozwój sadzonki w ogrodzie. Sadzonki możemy ustawić na tarasie lub balkonie, w osłoniętym miejscu. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu sadzonki w doniczce, żeby bryła korzeniowa nie wysychała.

 

 

 

RODO

Wina domowe