Nasi goście

073040
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
33
210
243
71546
2894
4751
73040

Twoje IP: 18.205.176.39
2022-05-16 05:23

Kwiecień

Prace ogrodowe na miesiąc kwietniu:


Kwiecień jest na tyle ciepły, że nasiona możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. O tej porze roku możemy posadzić choćby wiele krzewów czy roślin cebulowych. Jest to wygodniejsze niż przygotowywanie rozsady w lutym lub w marcu, ale nie wszystkim roślinom odpowiada wyższa temperatura i dłuższy dzień. Tematyka ta omówiona jest w temacie opisującym sianie roślin w marcu. Możemy też przystąpić do rozmnażania i przesadzania roślin przez podział, sprawdzi się to doskonale w przypadku bylin. Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować podłoże: musi być dokładnie odchwaszczone i spulchnione, a także zasilone kompostem.

 

 

Zabiegi pielegnacyjne drzew i krzewów

 

Gdy się nieco ociepli, usunąć okrycia zimowe z krzewów oraz bardziej wrażliwych bylin i traw. Z krzewów róż usuwamy kopce, okopujemy je oraz przyciąć usuwamy jednocześnie uszkodzone i chore pędy. Jeżeli w marcu nie zdążyliśmy rozłożyć kompostu pod drzewami, krzewami i na grządkach to można to jeszcze zrobić na początku kwietnia. W kwietniu można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.
Jeśli planujemy wysadzenie drzew lub krzewów owocowych należy to zrobić najpóźniej w II połowie kwietnia - wtedy są większe szanse, że dobrze się przyjmą. O tej porze można sadzić drzewa pestkowe takie jak wiśnie, śliwy, morele. Sadzimy drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami (ale jeszcze tylko na początku kwietnia). Drzewa i krzewy rosnące w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni).
W kwietniu należy przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne takie jak; przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych, nawożenie gleby, usuwanie osłon zimowych. Przy okazji dokonujemy przeglądów pod kątem uszkodzeń oraz ataków chorób i szkodników. Przez cały miesiąc można sadzić krzewy róż - sadzenie wiosenne jest najbardziej optymalne dla tych pięknych roślin. Kwiecień ostatni dzwonek na sadzenie ozdobnych drzewek i krzewów zrzucajacych liście i optymalny dla drzew i krzewów wiecznie zielonych. W przypadku stwierdzenia problemów jak najszybciej przystępujemy do ich zwalczania.
Przeglądamy świerki i modrzewie czy nie zostały zaatakowane przez ochojniki - w razie potrzeby opryskujemy odpowiednim preparatem. Co 3-4 lata przeprowadzamy opryski wczesnowiosenne drzew owocowych i krzewów jagodowych. Należy sprawdzić krzewy czarnej porzeczki czy nie zaatakował je wielkopąkowiec porzeczkowy - usunąć zaatakowane pąki. Możemy również rozmnażać krzewy porzeczek i agrestu poprzez ukorzniane w ziemi odkładów.

 

 

Przygotowanie do wysiewu warzyw

 

Na początku kwietnia siejemy bezpośrednio do gruntu warzywa strączkowe - groch i bób, a także cebulę, pasternak i pietruszkę korzeniową. W drugiej połowie kwietnia siejemy zaś buraka ćwikłowego, pora i skorzonerę. Przez cały miesiąc siejemy koper ogrodowy, pietruszkę naciową, wczesne i średniowczesne odmiany marchwi oraz rzodkiew, rzodkiewkę i szpinak.
W kwietniu możemy kontynuuować również produkcję rozsad. Na rozsadniku w kwietniu siejemy brokuły na zbiór sierpniowy, wczesne odmiany kalarepy na zbiór letni, średnio późne odmiany kapusty i brukwi, także średnio późne i późne odmiany sałaty. Rozpoczynamy też produkcję rozsady kukurydzy cukrowej. Już na samym początku wiosennego miesiąca do gruntu można sadzić podkiełkowane ziemniaki. Jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu, sadzi się też korzenie chrzanu i karpy rabarbaru.
Od połowy do końca kwietnia należy zabrać się natomiast za wysiewy buraka ćwikłowego. To także odpowiedni czas na pory. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy.
Warto pamiętać, aby w kwietniu zabrać się za wysiew niektórych warzyw na rozsadnikach. Na zbiory letnie przede wszystkim wysiać należy brokuły, kapustę, brukiew, sałatę, wczesne odmiany kalarepy, a także kukurydzę cukrową.
W kwietniu siejemy także w ogrodzie rośliny przyprawowe jednoroczne: koper, rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę oraz rośliny przyprawowe wieloletnie: pietruszkę, szczypiorek, miętę, szałwię i lubczyk. W kwietniu siejemy również zioła. Do gruntu siejemy zioła jednoroczne, takie jak: rumianek pospolity, kminek, cząber, majeranek, kolendra siewna, a także zioła wieloletnie - lubczyk ogrodowy, mięta i szałwia lekarska. Jeżeli nie pomyśleliśmy wcześniej o wyznaczeniu oddzielnych grządek na zioła, możemy je wysiać pomiędzy warzywami. Zioła można też (a niektóre nawet warto) umieścić je między warzywami, bo dobrze wpływają na zdrowie i rozwój sąsiednich gatunków
Kwiecień to pora wysiewu wielu warzyw. Sukcesywnie, co 10-14 dni wysiewamy niewielkie partie nasion rzodkiewki, rzerzuchy i rukoli. W ten sposób zapewniamy sobie ciągły zbiór warzyw w przyszłości.
Z ziół wysiewamy pietruszkę, koper, kminek i kolendrę. Młode siewki uprawiane na parapetach okiennych należy regularnie podlewać i powoli przyzwyczając je do warunków panujących na zawnątrz - w ciepłe dni odkrywamy siewki i uchylamy lekko okno.

 

 

 

Zioła w domu

Z ziół wysiewamy pietruszkę, koper, kminek i kolendrę.

 

 

Przygotowanie do wysiewu kwiatów

 

Rabaty z różnokolorowymi roślinami cebulowymi, które należy odchwaścić, spulchnić ich glebę a po przenkwitnięciu zasilić saletrą amonową lub azofoską.
Dobrym wyborem jest posadzenie w kwietniu bylin kwitnących latem i jesienią. To dobra pora na rozmnażanie przez podział silnie rozrośniętych kęp. W ten sposób można sadzić np. tawułkę Arendsa. Zadbajmy, by każda podzielona część miała kawałek kłącza, korzenie przybyszowe i widoczne oczka. W kwietniu sadzimy także zawciąg nadmorski, złocień wielki, pysznogłówkę ogrodową, ostróżki. Byliny o zgrubiałych korzeniach, takie jak piwonia, serduszka czy inkarwilla otrząsamy z ziemi i dzielimy ostrym nożem. Zbyt duże rany możemy ochronić przed infekcją posypując proszkiem z węgla drzewnego.
W kwietniu siejemy do gruntu także wiele gatunków roślin ozdobnych. Siejemy nasiona takich kwiatów jak aksamitka niska, chaber bławatek, cynia wytworna, dziwaczek, godecja wielkokwiatowa, nachyłek barwierski, nagietek lekarski, rezeda wonna, smagliczka nadmorska, szarłat zwisły, szarłat wiechowaty oraz złocień trójbarwny. Jeżeli jest wystarczająco ciepło, do gruntu można też już wysiać dimorfotekę, eszolcję, groszek pachnący, powój trójbarwny czy wilec. W inspekcie lub na rozsadniku możemy zaś w kwietniu rozpocząć siew na rozsadę takich gatunków jak aster chiński, cynia czy kosmos.
Pod koniec kwietnia można zacząć wysadzać rośliny, które nie zimują w gruncie: mieczyki, accidanterę dwubarwną, babianę, dalie, ismenę, frezję ogrodową, lilie, galtonię, kroksomię ogrodową, tygrysówkę pawią, zawilca wieńcowatego). Najlepiej rozpocząć sadzenie, gdy temperatura gruntu osiągnie 10 st.C; Byliny kwitnące latem i jesienią, takie jak floksy, funkie, rojniki, rozchodniki. Przede wszystkim rozmnażamy przez podział byliny, wyjątkiem są tylko gatunki wcześnie kwitnące, które dzielimy na przełomie lata i jesieni. Wcześniej należy je podzielić znaleźć dla nich nowe miejsce.
W kwietniu w ogrodzie możemy posadzić: aksamitki niskie, nagietki lekarskie, smagliczki nadmorskie, szkarłaty wiechowate, cynie wytworne, rezedy wonne, godencje wielokwiatowe, chabry bławatki, nachyłki barwierskie, szkarłaty zwisłe oraz złocienie trójbarwne. W rozsadniku można rozpocząć już wysiew nasion astrów chińskich oraz kosmosów. Jeśli kwiecień jest ciepłym miesiącem, bez obaw możemy rozpocząć sadzenie do gruntu również takich gatunków, jak powój trójbarwny oraz groszek pachnący (niektóre odmiany można uprawiać także na balkonie).
Miesiąc kwiecień to idealny czas na sadzenie róż i krzewów różanych, można zrobić to zarówno na początku, jak i pod koniec miesiąca. Po zasadzeniu nowych roślin w ogrodzie nie należy zapominać o ich pierwszym cięciu pielęgnacyjnym – dzięki niemu w kolejnych miesiącach pojawi się więcej kwiatów.
Jeśli nie ma mrozu, to w kwietniu siejemy do gruntu nasiona roślin jednorocznych: dimorfoteki, eszolcji, godecji, groszku pachnącego, nagietka, powoju trójbarwnego, smagliczki, wilca.
Jeśli dysponujemy zimnym inspektem, możemy w nim wysiać aksamitki, aster chiński, cynie, kosmos.
Połowa kwietnia to odpowiednia pora na posadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, które nie mogą zimować w gruncie – mróz zniszczyłby je, dlatego należy je przezimować w odpowiednich warunkach w temperaturze dodatniej. Kwiaty sadzone w kwietniu zakwitną latem. Należą do nich choćby mieczyki, frezje, galtonia, iksja, kanna, tygrysówka czy begonia bulwiasta. Sadzimy je na głębokość uzależnioną od wielkości cebuli. Rośliny cebulowe doskonale wyglądają posadzone w pojemnikach, by dobrze rosły, nie zapominajmy o warstwie drenażu.
W kwietniu możemy rozpocząć pracę nad wystrojem naszych balkonów. Bardzo popularnymi kwiatami na balkon są bratki, które urzekają nas różnorodnością gatunków i kolorystyką. Sa bardzo odporne na niskie temperatury, a większość doskonale radzi sobie z przymrozkami. Ponadto są najdłużej kwitnącymi kwiatami, które można sadzić w doniczkach. Na balkon doskonale nadają się pierwiosnek bezłodygowy, pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek różowy i szafirki. Szafirki posadzone w doniczkach szybciej przekwitają niż posadzone w glebie.
Kolejne kwiaty, które zasługują na uwagę by posadzić je na balkonie to jaskry azjatyckie i stokrotki. Polecamy również róże miniaturowe oraz begonie. Najlepiej na początek wkładamy je do pojemników z wilgotnymi trocinami, nakrywamy folią i umieszczamy w ciepłym pomieszczeniu. Co jakiś czas zwilżamy. Gdy bulwy zaczną kiełkować wysadzamy je do doniczek, tak by były całkowice przykryte ziemią. Doniczki ustawiamy na dobrze oświetlonym parapecie i podlewamy. Przy chłodniejszych nocach należy przenieść je do pomieszczenia.
Popularnymi kwiatami balkonowymi są narcyze, cebulice i hiacynty. W cieplejszych rejonach Polski można posadzić tulipany.
Kwiecień to czas sadzenia wielu krzewów, np. azalii, różaneczników, hortensji czy magnolii. Gwarancję, że roślina się przyjmie daje nam jej jakość. Warto też wówczas posadzić róże. Jeszcze do niedawna sadziło się je jesienią. Teraz z powodzeniem można to zrobić wiosną, w kwietniu. Ich korzenie zabezpiecza warstwa wilgotnego torfu owinięta folią lub jutą, a pędy wosk. Perforowana folia sprawia, że nie grozi im przesychanie. Posadzone w kwietniu nie są narażone tak, jak te z nasadzeń jesiennych na silne mrozy. Najlepiej wybierać egzemplarze o trzech pędach i z zieloną, gładką korą co świadczy o tym, że roślina jest nieprzesuszona i zdrowa.
Przystępujemy do prac pielęgnacyjnych przy różach. Cięcie róż należy przeprowadzić tak by najwyższe oko pędu było skierowane na zewnątrz. Cięcia pielęgnacyjne i prześwietlające przeprowadzamy również we wszystkich krzewach i drzewach. Przycinamy takie drzewa owocowe jak śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny oraz krzew winorośli i jeżyn. Możemy jeszcze prześwietlać krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest i maliny. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych. Wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Miejsca cięć zabezpieczmy maścią ogrodniczą. Krzewy kwitnące wiosną należy ciąć zaraz po przekwitnięciu. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki.
Na początku kwietnia wysiewamy do inspektu lub skrzynek tytoń ozdobny, aksamitki, szałwię, cynie, diaskię, lwie paszcze, portulakę wielkokwiatową, astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, arktotis (niedźwiedzie ucho).
Na miejsca stałe, prosto do gruntu wysiewamy bardziej wytrzymałe na chłody rośliny jednoroczne takie jak : nasturcje, smagliczkę, maciejkę, nagietki, chabry, kosmosy, klarkie, czarnuszki, kufeę, maczki kalifornijskie, szarłaty, ślazówki, ułudki, lepnicę i słoneczniki, mak polny czy kocanki.
Z pnączy jednorocznych wysiewamy w kwietniu groszki pachnące i wilce.
Należy przeflancować siewki kwiatów dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, dzwonki i niezapominajki.

 

 

Oczko wodne

 

Rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Możemy to zrobić, gdy temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10OC. Natomiast gdy temperatura wody osiągnie 10 st.C, rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek lub te, które zimowały w pomieszczeniu.

 

Trawnik

 

Rozpoczynamy prace na trawniku. Usuwamy suche liście, gałęzie i zniszczone kwiaty. Jeżeli trawnik jest pokryty filcowatą, martwą warstwą to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeśli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Gdy trawnik nieco odżyje wyrównujemy powierzchnię, dosiewamy trawę w miejscach gdzie wypadła.

 

 

 

RODO

Wina domowe