Nasi goście

086970
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
9
232
1022
84967
1863
4090
86970

Twoje IP: 3.229.117.123
2022-08-13 00:51

Grudzień

Prace ogrodowe na miesiąc grudzień:Zabezpieczenie roślin przed mrozem


W grudniu możemy jeszcze zabezpieczyć delikatniejsze rośliny przed mrozem na okres zimowy jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 0°C i zapowiadane są mrozy okopujemy rośliny wykonując małe kopczyki z ziemi. Za pomocą tektury, słom, trzciny oraz białej agrowłokniny (przepuszcza wilgoć i światło) możemy zabezpieczyć wyższe rośliny. Uzupełniamy warstwę ściółki na rabatach, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Jeśli nie zrobiliśmy tego w listopadzie, pojemniki z roślinami wieloletnimi grupujemy w zacisznym miejscu, np. przy ścianie budynku. Ustawiamy je na styropianie, podlewamy i osłaniamy. Rośliny w doniczkach lub pojemnikach możemy osłonić z wykorzystaniem arkuszy styropianu lub za pomocą trocin. Pojemnik z rośliną możemy zakopcować.
Rośliny i krzewy iglaste możemy zabezpieczyć przed deformacją spowodowaną śniegiem owijając je sznurkiem lub za pomocą białej agrowłókniny, grubym papierem (karton) lub za pomocą chochołów wykonanych ze słomy lub trzciny. Pamiętajmy o podlewaniu roślin zimozielonych oraz iglastych w czasie odwilży. Zdarza się, że gatunki nie przeżywają zimy z powodu tzw. suszy fizjologicznej, a nie z powodu zbyt niskich temperatur. Najwięcej wody rośliny tracą podczas słonecznych dni i mroźnej, wietrznej pogody.

 

 

 

Pobieramy zrazy do szczepienia


Ścinamy fragmenty pędów roślin owocowych, aby przeznaczyć je na zrazy do szczepienia wiosną. Sprawdzajmy, czy pędy są zdrowe. Umieszczamy je w skrzynkach z piaszczystym podłożem i chowamy do zimnej piwnicy. Nie zapominajmy o oznaczeniu gatunków roślin. Zrazy pobrane w grudniu z tych gatunków lepiej się przechowają i nie będą uszkadzane przez mrozy. Zrazy gatunków mniej wrażliwych na niskie temperatury - jabłoni, śliw i wiśni - zrazy do szczepienia możemy pobrać w późniejszym terminie. Na zrazy ścina się jednoroczne pędy z dobrze wykształconymi pąkami. Zebrane zrazy, po związaniu w pęczki, układamy w dołku z piaskiem, a następnie je przysypujemy. Dlaczego należy trzymać je w piasku? Wilgotny piasek nie sprzyja rozwojowi pleśni, co może zdarzyć się w próchniczej ziemi. Jeżeli zrazy zamierzamy przetrzymać dłużej, powinniśmy w miejscu zakopania narzucić śniegu i trocin. Wówczas niska temperatura utrzyma się nawet do końca kwietnia.
W grudniu możemy też pozyskać sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek i winorośli. Do wiosny przechowujemy je podobnie jak zrazy do szczepienia.
Jeżeli jesienią nie zastosowaliśmy nawożenia obornikiem, możemy to zrobić zimą. Obornik rozsypujemy na zagony cienką warstwą i pozostawiamy do czasu, aż warunki pogodowe pozwolą na wkopanie go w glebę. Zagony, z których pod koniec sezonu zebraliśmy warzywa, sprzątamy, usuwając resztki roślinne. Następnie wapnujemy glebę i rozrzucamy obornik oraz rozsypujemy nawozy potasowo-fosforowe i przekopujemy glebę. Zabieg wapnowania wykonujemy co 3-4 lata, taka częstotliwość pozwala na uzyskanie i utrzymanie odczynu na akceptowalnym dla wielu warzyw poziomie - ph 6,5.
Uwaga, nawozu wapnowego nie należy stosować razem z obornikiem, mieszanka ta powoduje starty azotu. Zalecamy stosować te nawozy na przemian.
Pamiętajmy, iż grubość okrywy śnieżnej ma bardzo duże znaczenie dla głębokości zamarzania gleby. Jeżeli zima jest bezśnieżna, zapobiegajmy zamarzaniu gleby poprzez rozkładanie na jej powierzchni liści lub słomy. Na tak chronionym stanowisku, w przyszłym sezonie będzie można prowadzić uprawy pod tunelami niskimi, założyć inspekt lub rozsadnik.

 

 

 

Zabiegi pielęgnacyjne i porządkowe


Po opadach śniegu możemy zgarnąć go pod drzewa, krzewy i w miejsca gdzie posadziliśmy byliny. Wysokie i rozłożyste rośliny systematycznie strzepujemy z nadmiaru śniegu zabezpieczając je przed odkształceniem lub połamaniem. Podpieramy drzewa narażone na złamanie. Zabezpieczamy pnie roślin przed zającami, sarnami. Jeżeli na naszej działce często widujemy sarny i zające możemy skierować ich zainteresowania na wysypane owoce lub siano (musimy wcześniej je zmagazynować). Gdy nie chcemy dokarmiać saren w celu odstraszenia saren z ogrodu zaleca się zawieszać na wysokości 1 m mydełka toaletowe zawinięte w papier. Ich zapachu sarny bardzo nie lubią.
Niezależnie od podjętych działań zapobiegawczych, trzeba kontrolować stan drzew w sadzie przez całą zimę. Zniszczenia i odarcia kory przez zwierzęta, a także podłużne pęknięcia kory na pniu drzew lub grubszych konarach, zobaczymy gołym okiem. Uszkodzone miejsca warto posmarować maścią ogrodniczą (np. Funaben Plus 03 PA lub EKO Derma).
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy – przykrywamy rośliny wymagające okrycia. Podczas dłuższych odwilży podlewamy rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach. Od czasu do czasu kontrolujemy stan przechowywanych owoców, warzyw, cebul i bulw. Gnijące lub uszkodzone z widocznymi oznakami chorób wyrzucamy zabezpieczając inne przed psuciem.
Zbieramy opadłe liście i umieszczamy je na kompostowniku.


 

Dokarmianie ptaków

 

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków. Przygotowujemy karmiki najlepiej w formie małego paśnika (nie ma potrzeby codziennego uzupełnianie pokarmu). Przykład takiego karmika poniżej. W czasie dokarmiania, ptaki będą przesiadywały na naszych drzewach i będą wyjadać szkodniki, które znajdą zimujące między korą (jaja, larwy, gąsienice, dorosłe formy (imago)). W okresie zimowym dobrze jest pomyśleć o domkach lęgowych dla ptaków. Odwdzięczą się nam niszcząc różnego rodzaju szkodniki, gdy będą karmić swoje maleństwa.

   

Kiedy nie dokarmiać ptaków?


Wtedy, gdy ponad swój własny interes przedkładasz ich dobro. Przyzwyczajone do ludzi ptaszydła mniej interesują się samodzielnym zdobywaniem pokarmu, a uzależnione od zawsze pełnego karmika (nawet gdy nie ma śniegu i śmiało mogły by same się wyżywić) odzwyczajają się od poszukiwań na własną rękę. Dlatego zawsze dozuj ptakom tylko tyle karmy, ile naprawdę potrzebują i nie przesadzaj z całorocznym dokarmianiem.

   

 kar1

kar2

kar3

kar4

kar5

kar6

kar7

 

 Inny pomysł na automatyczny karmik dla ptaków

 

 

Bielenie drzew

Bielenie drzew możemy przeprowadzić pod koniec grudnia. Zabieg ten staramy się przeprowadzić w cieplejsze dni. Poniżej przedstawiamy proponowany skład mieszanki do bielenia drzew.
Do bielenia drzew wykorzystujemy mleko wapienne. Jest to wapno rozrobione z wodą w proporcji 1kg wapna na 5 litrów wody. Zawiesinę warto wzbogacić składnikiem poprawiającym przyczepność, aby spowolnić zmywanie wapna przez deszcz. W tym celu do mleka wapiennego dodaje się 10% farby emulsyjnej. Sprawdzi się także mąka ziemniaczana (krochmal), krowieniec oraz glina. Zapobiega to spłukiwaniu wapna przez deszcz. W sklepach ogrodniczych dostępne są różnej wielkości opakowania wapna przeznaczonego do bielenia drzew. Niektóre mają dodatki zwiększające przyczepność mieszaniny do pnia. Przygotowując się do bielenia drzew pamiętajmy o ubraniu ochronnym. Szczególnie ważne są okulary ochronne i rękawice. Przygotowane mleko wapienne nanosimy na drzewo przy pomocy grubego pędzla z miękkim włosiem. Farbą pokrywamy pnie drzew od ich nasady po konary. Jeśli roślina rozgałęzia się nisko bielimy również większą część konarów. Pnie drzew i konary malujemy głównie od strony południowo – zachodniej, ponieważ tam dociera najwięcej promieni słonecznych. Jednak ze względów estetycznych najczęściej bielimy cały pień i nasady grubszych gałęzi. Tak jak wspomniane było wyżej, jeśli wapno zostanie spłukane przez deszcz zabieg musimy powtórzyć.
Alternatywą do bielenia jest zakładanie osłon na pnie drzew owocowych. W tym celu możemy zastosować maty słomiane czy tekturę falistą.

 

 

Co możemy siać w grudniu


Grudniowy siew nazywa się ozimym. Zasiane warzywa przezimują jako nasiona. Warzywa są bardziej zahartowane i wcześniej plonują. Nie ma konieczności podlewania. Siew staramy się przeprowadzić na początku grudnia, później grunt może być skuty przez mróz.

Co możemy siać:


Marchew – gdy są odpowiednie warunki możemy siać ją przez cały grudzień. Zapobiegniemy lub ograniczymy w ten sposób występowanie szkodnika – połyśnicy marchwianki. Odmiany nadające się do grudniowego siewu to: Amsterdamska, Broker, Kalina F1, Karo, Minicor.

Pasternak - gdy są odpowiednie warunki możemy siać ją przez cały grudzień.

Pietruszka - gdy są odpowiednie warunki możemy siać ją przez cały grudzień. Odmiany nadające się do grudniowego siewu to: min. Berlińska, Cukrowa, Lenka, Vistula.

Koperek - gdy są odpowiednie warunki możemy siać ją przez cały grudzień. Koperek dobrze zimuje ale jest wrażliwy na przymrozki. Na początki wiosny zabezpieczamy zagonek, na którym wysialiśmy koperek za pomocą białej agrowłókniny.
Pod koniec miesiąca można wysiać nasiona pierwiosnków do skrzynek (nasion nie przykrywamy ziemią, jedynie lekko uklepujemy i przykrywamy przezroczystym pojemnikiem).

Krzewy winorośli uprawianej w szklarni przycinamy do trzech oczek.

 

 

Przechowywanie roślin balkonowych


Rośliny przechowywane w pomieszczeniu powinny byc przechowywane w temp. ok 6-8 st. C oraz światło (bez dostępu światła stracimy je). Co jakiś czas kontrolujemy wilgotność podłoża w pojemnikach i w razie konieczności podlewamy. Kontrolujemy stan liści, gdy zauważymy objawy chorób lub szkodników podejmujemy odpowiednie kroki.

 

 

 

Jak dbać o trawnik i staw?


Przy odśnieżaniu nie gromadzimy dużych mas śniegu na trawniku, może doprowadzić to do gnicia trawy. Topniejący śnieg często tworzy olbrzymie ślizgawki na trawniku. Pod taką warstwą lodu trawa szybko zmarnieje i wiosną będzie wyglądać jak obraz nędzy i rozpaczy. By temu zapobiec rozkrusz szpadlem większe połacie lodu na mniejsze kawałki, by trawa mogła zaczerpnąć świeżego powietrza. Po opadach śniegu pamiętajmy, by nie udeptywać murawy, aby nie doprowadzić do powstania skorupy lodowej na jej powierzchni.
Jeżeli chcesz wiosną założyć trawnik, a ziemia jeszcze nie zamarzła - warto na stanowisku przeznaczonym pod trawnik przekopać głęboko glebę i pozostawić ją w tzw. ostrej skibie (po przekopaniu nie zagrabiać i nie wyrównywać). Tak pozostawioną glebę zimowe mrozy rozkruszą, rozmiękczą i dotlenią. Pod wpływem mrozu gleba nabierze lepszej struktury i stanie się lepiej przepuszczalna dla wody. Przy okazji wyginie część chwastów. Dzięki temu wiosenne zakładanie trawnika będzie łatwiejsze.
W oczku wodnym dobrze jest na płycie styropianowej umieścić grzałkę akwarystyczną, dzięki czemu otrzymamy niezamarznięty przerębel. Pożyteczne są zaschnięte pędy roślin wodnych - sitów, trzcin i pałek. Im gęstsza kępa takich roślin, tym lód w ich pobliżu jest cieńszy i szybciej topnieje, dlatego nie warto wycinać ich zaschniętych łodyg zupełnie. Możesz także wykonać prosty, naturalny pływak w postaci wiązki suchych pędów swobodnie unoszący się na powierzchni wody. W okresie silnych mrozów należy kontrolować czy lód nie pokrył całej powierzchni. W razie potrzeby wykonujemy przeręble. Ryby muszą mieć dostęp do powietrza. Można również spuścić trochę wody żeby pomiędzy lodem a wodą powstała 5 cm przerwa (stworzymy poduszkę powietrzną).

W grudniu wciąż jeszcze możesz zebrać pyszne dzikie owoce: tarninę i dziką różę. Możesz z nich przygotować zdrowotną nalewkę, a z róży także marmoladę lub powidła.

 

 

 

Przeprowadzamy konserwację narzędzi ogrodniczych

 

W okresie zimowym możemy przeprowadzić czyszczenie i naprawę uszkodzonych narzędzi. Narzędzia możemy zakonserwować smarując metalowe powierzchnie olejem. Przeprowadzamy naprawę i konserwację mebli ogrodowych.
Narzędzia ogrodnicze: łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów, po oczyszczeniu z resztek ziemi i roślin, możemy przetrzeć spirytusem lub opryskać wodnym roztworem jodyny (50 kropli na 1 litr wody) – w ten sposób je odkazimy (zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie).
Urządzenia elektryczne i spalinowe: pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. Jeśli są widoczne uszkodzenia trzeba maszyny oddać do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały. Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi (sposób konserwacji zależy od typu urządzenia).

 

 

 

Rośliny doniczkowe


Utrzymujemy w stanie spoczynku kaktusy i sukulenty. Nie podlewamy ich i nie nawozimy. Trzymamy w chłodnym, zacienionym pomieszczeniu.
Nie nawozimy większości roślin; zasilamy jedynie okazy kwitnące, takie jak np. storczyki.
Zraszamy liście roślin ozdobnych z liści (bluszczu, paprotki, maranty), jeśli stoją w suchym i ciepłym pomieszczeniu.
Kupujemy podpędzone przez producentów rośliny cebulowe i stawiamy je w pomieszczeniach z dala od grzejników, w jasnym pomieszczeniu. Podlewamy regularnie. Po przekwitnięciu kwiaty narcyzów, hiacyntów, szafirków i tulipanów ścinamy. Ograniczamy podlewanie i pozwalamy uschnąć liściom. Przechowujemy cebule do jesieni – w tym terminie sadzimy je na ogrodowych rabatach.

 

 

 

RODO

Wina domowe