Nasi goście

073035
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
28
210
238
71546
2889
4751
73035

Twoje IP: 18.205.176.39
2022-05-16 05:03

Gnojówka i wyciąg z pokrzywy

Gnojówka i wyciąg z pokrzywy - przygotowanie i zastosowanie

 

 

pokrzywa

To naturalny środek ochrony roślin i nawóz dolistne, które można stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzi się naturalnemu środowisku.

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy

Aby przygotować 10 litrów gnojówki z pokrzywy będziemy potrzebować 1 kg świeżych pokrzyw. Najlepiej zrywać młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem. Rośliny tniemy na mniejsze części i układamy na dno plastikowego naczynia - może to być beczka lub duże wiadro.

 zalanie woda pokrzyw

Do przygotowania gnojówki nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe! Pociętą pokrzywę zalewamy 10 litrami wody (najlepiej jeśli będzie to odstana deszczówka).
Pojemnik przykrywamy gazą lub siatką. Nie można go zamykać gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu. Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie. Fermentującą zawartość mieszamy codziennie!

gnojowka z pokrzywy

Uwaga - roztwór bardzo śmierdzi dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu! Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy przez zastosowaniem wymaga rozcieńczenia z wodą. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy rośliny. 

Podlewanie gnojówką z pokrzywy (1:10) (1 litr wody i 100ml gnojówki), a (na 10 litrów wody i 1000ml gnojówki)Opryskiwanie gnojówką z pokrzywy (1:20) (1 litr wody i 200ml gnojówki), a (na 10 litrów wody i 1000ml gnojówki).
Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych - m.in. warzyw, np. pomidory lub ogórki (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednoroczne i byliny) i owocowych (krzewy i drzewa).

Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny).
Do opryskiwania roślin zamiast gnojówki częściej jest stosowany wyciąg z pokrzywy. Aby go przygotować należy 1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.

Skuteczność gnojówki i wywaru z pokrzywy (oraz innych naturalnych preparatów) jest często podawana pod wątpliwość przez profesjonalnych ogrodników używających chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Na pewno nie jest ona tak skuteczna jak chemiczne pestycydy, jednak przy niewielkiej liczebność szkodnika czy wstępnej fazie choroby jet skuteczna!

 

 

 

 

RODO

Wina domowe