Nasi goście

080170
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
93
127
1013
77921
4137
5887
80170

Twoje IP: 3.235.78.122
2022-06-25 16:14

Dobre sąsiedztwo drzew i krzewów owocowych

drzewa

 

 

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych i drzew jagodowych, krzewów owocowych, ziół i kwiatów w ogrodzie i w sadzie

 

Planowanie ogrodu biodynamicznego i przydomowego sadu – uprawa współrzędna. Rady jak sadzić drzewa owocowe i dzikie drzewa jagodowe, aby drzewa były zdrowe i dawały wysoki plon: brzoskwinia, czereśnia, dereń, grusza, jabłoń…

 

 

 

 

 

 

Dobre sąsiedztwo drzew owocowych i drzew jagodowych, krzewów owocowych, ziół i kwiatów w ogrodzie i w sadzie

Planowanie ogrodu biodynamicznego i przydomowego sadu – uprawa współrzędna. Rady jak sadzić drzewa owocowe i dzikie drzewa jagodowe, aby drzewa były zdrowe i dawały wysoki plon: brzoskwinia, czereśnia, dereń, grusza, jabłoń…
Nie tylko rodzaj gleby i wybór odpowiedniego stanowiska są ważne przy sadzeniu drzewek owocowych w ogrodzie, w przydomowym sadzie czy na działce. Odpowiedni odstęp między drzewami owocowymi ma wpływ na ich plonowanie, a dobre sąsiedztwo może stanowić dla drzewek owocowych ochronę przed chorobami i szkodnikami.
Pod koroną dobrze ukorzenionych drzew owocowych powinny rosnąć pokrzywa, słodki łubin, niska nasturcja, facelia, czosnek, które stanowią ochronę przed szkodnikami i chorobami, a jako nawóz zielony dostarczają drzewom owocowym niezbędnych składników. Pokrzywa odstrasza mszyce, ma dobry wpływ na zdrowie drzew oraz poprawia strukturę gleby. Korzenie słodkiego łubinu dostarczają glebie azotu. Nasturcja przyciąga czarne mszyce, odstrasza mrówki, ma dobry wpływ na zdrowie drzew owocowych. Na zdrowie korzeni drzew owocowych dobry wpływ mają czosnek i niektóre ozdobne rośliny cebulowe. W sadach duże szkody wyrządzają drobne gryzonie. Ochroną przed nornikami są w dużej ilości wysadzone przy drzewach narcyzy La Riante, podobnie jak nostrzyk, ostrzeń pospolity, korona cesarska. Jesienią wysiewa się gorczycę, aby jej korzenie spulchniły głęboko glebę pod koroną drzewa. Natomiast przy młodych drzewach wysiewa się ogórecznik.
Przy drzewach pestkowych, szczególnie wiśni i brzoskwini, sadzi się chrzan, który ma pewien ochronny wpływ przeciw chorobom grzybowym i wirusowym.
Dobre sąsiedztwo drzew owocowych, krzewów owocowych, ziół i warzyw w ogrodzie i sadzie, czyli które drzewa owocowe, krzewy owocowe, zioła i warzywa sadzić obok siebie
Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są rośliny głęboko korzeniące się, np. róże, maki, łubin trwały, osty, dziewanna, bób. Szałwia i bylica piołun powinny rosnąć w odległości nawet kilku metrów od drzew owocowych i drzew jagodowych. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przyczyniają się do rozprzestrzeniania choroby grzybowej na śliwach, mirabelkach, brzoskwiniach i morelach. Pod drzewami nie powinno się sadzić warzyw, poza niskim grochem, szpinakiem, sałatą. Pod młodymi drzewkami owocowymi, zwłaszcza pod jabłoniami i gruszami, nie powinno się wysiewać trawy. Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są sasanki, przylaszczki, miłek wiosenny, piwonie, maki, orliki, pełniki, ostróżki.
W sąsiedztwie drzew owocowych nie powinno się sadzić roślin wytwarzających bulwy, szczególnie ziemniaki. Berberys, głóg, tarnina nie powinny rosnąć w ogrodzie użytkowym, ponieważ hamują rozwój sąsiednich roślin.
Dobre sąsiedztwo drzew owocowych, krzewów owocowych, ziół i warzyw w ogrodzie i sadzie, czyli które drzewa owocowe, krzewy owocowe, zioła i warzywa sadzić obok siebie wykorzystując zjawisko allelopatii

Brzoskwinia


Brzoskwinia dobrze rośnie w słonecznym miejscu osłoniętym od wiatru i mrozu, w przepuszczalnej, wilgotnej i żyznej glebie piaszczysto-gliniastej o neutralnym pH. Nie powinno się sadzić brzoskwiń w miejscach na których rosły wcześniej drzewa pestkowe (szczególnie brzoskwinia), w glebie piaszczystej ani wapiennej. Brzoskwinie rosnące w glebie ciężkiej i podmokłej mają często gumozę. W odległości 4-5 m od brzoskwini niskopiennej nie powinno się sadzić innych drzewek.
Dobrym sąsiedztwem dla brzoskwini jest winorośl, a także czosnek, cebula, szczypiorek, który chroni brzoskwinię przed mszycami. W pobliżu brzoskwiń można uprawiać truskawki, kukurydzę cukrową, szparagi. Ziemniaki i pomidory są złym sąsiedztwem dla brzoskwini, ponieważ mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana przenosi choroby wirusowe. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przenoszą choroby grzybowe atakujące brzoskwinię. Obok brzoskwiń nie powinno się sadzić jabłoni i grusz.

 

Grusza


Grusze sadzi się w miejscach ciepłych, na żyznych i przepuszczalnych glebach gliniastych lub piaszczysto-gliniastych o neutralnym odczynie. Stanowisko pod grusze powinno być zasobne w wodę, ale nie podmokłe ani zimne (inaczej grożą im rakowacenie, parch). Dobrze rosną w miejscach osłoniętych, ponieważ późne przymrozki bardzo im szkodzą.
W odległości 3 m od gruszy niskopiennej nie powinno się sadzić drzew owocowych.
W pobliżu gruszy dobrze rosną porzeczki czerwone, jednocześnie pozytywnie wpływają na plenność drzewa. Dobrymi sąsiadami dla gruszy są truskawki, poza tym mięta, wrotycz, nasturcja. W pobliżu gruszy można uprawiać ogórki, szpinak, brukiew, kukurydzę cukrową.
Pod koroną gruszy (zwłaszcza starej) powinien rosnąć mniszek lekarski, który stymuluje owocowanie drzewa. Dobry wpływ na gruszę mają także jasnota biała (głucha pokrzywa), bodziszek i naparstnica.
Złym sąsiedztwem dla gruszy są szałwia i malina, podobnie jak jałowiec (sabina, chiński i pospolity), który jest żywicielem grzyba powodującego rdzę gruszy. Głóg, jarzębina, świdośliwa są gospodarzami bakterii wywołującej zarazę ogniową.
Jesienią pod gruszą warto wysiać gorczycę.

 

Czereśnia ptasia, trześnia, wiśnia ptasia


Czereśnię sadzi się w słonecznym i ciepłym, nieosłoniętym miejscu, w luźnej, lekkiej i żyznej glebie piaszczysto-gliniastej zasobnej w wapń, o niezbyt wysokim poziomie wód gruntowych. W odległości 4 m od czereśni niskopiennej nie powinno się sadzić innych drzew owocowych. Czereśnia źle znosi glebę kwaśną oraz podmokłą, lubi nawożenie kompostem i 1-2 razy w roku gnojówką z żywokostu.
Na poprawę plonowania czereśni dobry wpływ ma rosnąca w pobliżu czereśnia innej odmiany i rosnące pod nimi konwalie. Natomiast nasturcja chroni czereśnie przed atakiem norników i czarnej mszycy, a bylica piołun zapobiega atakowi mrówek. Pod koroną czereśni sadzi się kilka sztuk czerwonej naparstnicy, wysiewa nagietki i dzwonki brzoskwiniolistne aby chronić drzewo przed gumozą i rakowaceniem. Konwalia chroni czereśnie przed moniliozą, niebezpieczną chorobą grzybową.
Czosnek rosnący pod koroną czereśni odkaża glebę i chroni korzenie drzewa przed niektórymi chorobami grzybowymi.
Porzeczka jest złym sąsiadem dla czereśni.
Dobra rada: owocująca w pobliżu morwa odciąga ptaki od owoców czereśni, ponieważ owoce morwy są dla nich przysmakiem.

 

Dereń jadalny


Dereń wymaga gleby żyznej, luźnej, jednocześnie wilgotnej. Najlepsza dla niego jest ziemia kompostowa o kwaśnym odczynie. Źle znosi nawożenie nawozami mineralnymi. Dobrze plonuje na stanowisku słonecznym i w półcieniu.
Dobrzy sąsiedzi dla derenia to rośliny okrywowe: paprocie, funkie, skalnicowata tiarella, barwinki, powojnik a także lilie.

Dziki bez czarny, bez lekarski, hyćka
Dziki bez jest drzewem osiągającym wysokość do 8 m lub krzewem o szerokości nawet ponad 5 m. Bez czarny najlepiej rośnie w alkalicznej, wilgotnej glebie, zasobnej w azot i potas, dobrze toleruje półcień. Wytwarza bardzo rozwinięty system płytko położonych korzeni. W pobliżu można posadzić porzeczki lub agrest, ale wymagany jest spory odstęp. Poza tym opadłe liście bzu zawierają substancje hamujące rozwój innych roślin w glebie.
Pod czarnym bzem powinna rosnąć pokrzywa, która odstrasza mszyce i mrówki. Ponieważ korzenie dzikiego bzu są niszczone przez gryzonie, w pobliżu warto wysiać niską nasturcję, która jest również pułapką dla czarnej mszycy.

 

Jabłoń


Jabłoń sadzi się do gleby piaszczysto-gliniastej z dodatkiem kompostu na stanowisku słonecznym, ale nie gorącym. Jabłoni szkodzi nadmiar wilgoci w glebie. Jabłoni nie powinno się sadzić w miejscu, na którym wcześniej rosła jabłoń, lub inne ziarnkowe drzewa owocowe ze względu na zmęczenie gleby i grzyby atakujące korzenie drzewa. Jabłonie można sadzić w miejsce po drzewach pestkowych. Nie powinno się sadzić drzew (nawet karłowych) w odległości mniejszej niż 3,5 m od niskopiennej jabłoni. Dobre sąsiedztwo dla jabłoni to grusza, czereśnia, śliwa.
Wysadzone pod koroną jabłoni czosnek, szczypiorek chronią jabłoń przed parchem, natomiast nasturcja daje ochronę przed mszycami i nornikami.
Pod koroną jabłoni wysiewa się fiołki, mniszek lekarski, tojad które zapobiegają powstawaniu chlorozy liści jabłoni. Chrzan wysadzony przy jabłoni chroni ją przed moniliozą. Mniszek lekarski wpływa na lepsze plonowanie jabłoni.
Na obrzeżach korony jabłonki można uprawiać zioła: melisa cytrynowa poprawia smak jabłek a mięta pieprzowa ich aromat.
W połowie lata wokół kilkunastoletnich i starszych drzew jabłoni sieje się łubin, wykę, peluszkę, rzepak albo grykę czy aksamitki aby przykopać je jesienią jako nawóz zielony. Jabłoń lubi podlewanie gnojówkami z pokrzywy, z żywokostu z dodatkiem liści dzikiego bzu czarnego.
W pobliżu jabłoni nie powinno się sadzić ziemniaków, róż i innych roślin światłolubnych, jałowców (choroby!), jaśminu, kaliny.

 

Jarząb brekinia


Brekinia rośnie zarówno w bogatej glebie wapiennej jak i w słabej, kwaśnej a nawet kamienistej. Nie toleruje gleby stale wilgotnej ani piaszczystej. Źle znosi mrozy, dlatego w pierwszych latach korzenie brekinii potrzebują okrywy na zimę. Warto posadzić pod nią gęsto rośliny cebulowe chroniące przed nornikami, które ją bardzo lubią.
Jarząb domowy oraz jarząb mączny czyli mąkinia
Jarząb dobrze rośnie w miejscu słonecznym i lekko zacienionym, preferuje glebę żyzną, ciepłej, suchą i bogatą w wapń. Zarówno jarząb domowy jak i mąkinia źle znoszą nadmierną wilgoć, suchą glebę oraz upał.
Jarząb pospolity, jarząb zwyczajny, jarzębina
Jarząb pospolity jest drzewem odpornym na choroby, idealnym do amatorskich ogrodów. Źle znosi zanieczyszczone powietrze, choruje posadzony w pobliżu ulicy. Dobrze rośnie i plonuje na kwaśnej ale wilgotnej glebie, ubogiej z dodatkiem próchnicy, na stanowisku słonecznym i w półcieniu. Jarząb pospolity źle znosi upał i suszę oraz glebę bogatą w wapń. Jarzębina przyciąga szkodniki jabłoni, powoduje choroby wiśni. Nie powinna rosnąć w pobliżu róż, gruszy, głogu, jałowca.

 

Leszczyna


W pobliżu leszczyny zgodnie rosną wiosenne kwiaty cebulowe, porzeczka krwista, przywrotnik, funkie, złota truskawka, dziki bez czarny, dzika róża, trzmielina.
Leszczyna potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska osłoniętego przed wiatrem, oraz żyznej, wilgotnej gleby zawierającej trochę wapnia.

 

Morela


Morele dobrze rosną na stanowiskach ciepłych, słonecznych, jasnych, osłoniętych od wiatru, przy murze lub ścianie domu. Wymagają żyznej gleby piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym. Morele źle rośną na glebach kwaśnych i zimnych. Szkodzi im zanieczyszczone powietrze. Morela lubi nawożenie kompostem, obornikiem, gnojówką z żywokostu. Najlepiej wybrać dla niej miejsce z dala od innych upraw.
Morele sadzi się w odległości 5 m od innych drzew owocowych. Idealnym towarzystwem dla moreli są nagietki, nasturcja, aksamitki, mięta, krwawnik, wrotycz. Ochronę przed mszycami na moreli zapewniają czosnek, cebula, melisa. Pokrzywa i chrzan zapobiegają występowaniu chorobom grzybiczym. Złocień maruna, czerwona naparstnica mają pozytywny wpływ na zdrowie moreli i ochronę przeciw gumozie i rakowaceniu. Szpinak siany jesienią jest dobrym nawozem zielonym.
Pod koroną moreli nie powinno się sadzić szałwii, zawilców, przylaszczki pospolitej, rannika zimowego. W pobliżu moreli nie powinno się sadzić owsa, ziemniaków (konkurencja o składniki odżywcze), ani pomidorów, ponieważ pod ich wpływem słabo rozwijają się korzenie drzewa.

 

Morwa


Morwę powinno się sadzić w miejscach ciepłych, słonecznych, w glebie żyznej, wapiennej. Morwa dobrze rośnie w glebie gliniastej ale przepuszczalnej, nawet trochę suchej.
Pod morwą warto wysadzić konwalię, która ma pozytywny wpływ na jej plenność.

 

Nektaryna


Nektaryna ma wymagania podobne do brzoskwini, jednak potrzebuje miejsca jeszcze cieplejszego i bardziej ukrytego przed wiatrem i mrozem, ponieważ silnie wymarza przez późny przymrozek.
Sadzi się ją przy południowej ścianie budynków, a gleba nie powinna wysychać. Nektaryna wymaga stałego nawożenia wapniem i magnezem.
Nektaryna potrzebuje ochrony przed mszycami, dlatego sadzi się pod nią szczypiorek, cebulę, niską nasturcję. Złym sąsiedztwem dla nektaryny są jabłonie, ziemniaki i pomidory.

 

Nieszpułka


Nieszpułkę sadzi się w przepuszczalnej ale trochę wilgotnej glebie gliniastej, bogatej w wapń. Nieszpułka wymaga około 4 m wolnej przestrzeni, stanowiska osłoniętego od wiatrów. Lubi miejsce słoneczne lub półcień.

 

Orzech włoski


Wbrew pozorom orzech włoski jest delikatnym drzewem, potrzebuje dużo ciepła i słońca, żyznej i lekkiej gleby zasobnej w próchnicę i wapń. Orzech włoski nie znosi gleby podmokłej, ponieważ korzeni się bardzo głęboko. Jest wrażliwy na silny mróz i późne przymrozki. W pobliżu 8-9 m nie powinno się sadzić innych drzew. Orzech włoski nie powinien być sadzony na małej działce – w miejscu jednego silnie rosnącego orzecha włoskiego można posadzić 12 drzewek karłowych.
Pod orzechem włoskim warto urządzić miejsce do odpoczynku, ponieważ zapach orzecha włoskiego odstrasza gryzonie i szkodliwe owady latające: muchy, komary, mszyce, mole. Wiele roślin źle rośnie w jego pobliżu, zwłaszcza, jeśli nie są usuwane jego opadłe liście (zawierają substancje hamujące wzrost roślin). Pod orzechem włoskim można wysiać trawę, miętę, posadzić zawilce gajowe i jeżyny.

 

Pigwa


Pigwa ma płytki system korzeniowy i dlatego wymaga żyznej i stale wilgotnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Powinno się ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, ciepłym i chronionym przed mrozem. Pigwy niskopienne można sadzić w odstępach 2.0 m x 3.5 m, dobrze rosną w pobliżu zbiornika wodnego. Pod koroną pigwy powinny rosnąć szafirki, czosnek, mniszek lekarski, łoboda, jasnota biała (głucha pokrzywa), facelia.
Złym sąsiedztwem dla pigwy są krzewy jagodowe, szałwia, drzewa iglaste.

 

Śliwa, mirabelka, renkloda


W odległości nawet 3 m – 4 m od śliwy niskopiennej nie powinno się sadzić innych drzew, ponieważ śliwa ma rozległy i płytki system korzeniowy.
Śliwy i mirabelki najlepiej rosną w miejscu słonecznym, ciepłym i chronionym przed wiatrem. Wymagają lekko ciężkiej, próchniczej i stale wilgotnej gleby o neutralnym odczynie.
W przypadku gumozy i rakowacenia śliwy lecznicze działanie ma rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie śliwy mają także złocień maruna i nagietki.
Wysiew nasturcji pod śliwami daje ochronę przed ślimakami, mszycami i karczownikami. W pobliżu śliwy warto uprawiać czosnek, cebulę i chrzan, które odkażają glebę. Pod koronami śliw wysiewa się sałatę, koniczynę, facelię, łobodę, a pod koniec lata gorczycę na nawóz zielony. Obok śliw wysadza się bodziszki, jaskry wiosenne, kokorycz, które korzystnie wpływają na zdrowie drzewa.
W pobliżu śliw nie powinno sie sadzić ziemniaków. Złymi sąsiadami dla śliw są zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy, ponieważ przenoszą choroby grzybowe atakujące śliwy. W bezpośrednim sąsiedztwie śliw nie powinno się sadzić jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, porzeczek i malin. Porzeczki posadzone przy śliwie słabo rosną. Leszczyna, brzoza, jodła źle wpływają na śliwę.
Warto zwabić do ogrodu złotooki, biedronki, skorki, które żywią się mszycami, przędziorkami, pluskwiakami, małymi gąsienicami szkodliwych motyli bytujących na śliwie i innych drzewach owocowych.

 

Śliwa wiśniowa, ałycza


Ałycza najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej z dodatkiem próchnicy. Źle znosi glebę zarówno piaszczystą jak i ciężką, zbitą i nadmiernie wilgotną.
Śliwa wiśniowa lubi stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Wysiana pod nią niska nasturcja chroni ją przed atakiem norników.

 

Wiśnia


Wiśnie sadzi się w rozstawie 2,5 m x 4 m. Wiśnia źle rośnie w ciężkiej, zimnej i podmokłej glebie, a także w miejscach bardzo gorących. Korzystna jest dla niej luźna gleba piaszczysto-gliniasta. Wiśnia lubi nawożenie kompostem i gnojówką z żywokostu (1-2 razy w roku).
Wiśnie lepiej owocują kiedy w ich w pobliżu rosną czarne porzeczki. W przypadku gumozy i rakowacenia wiśni lecznicze działanie ma przede wszystkim rosnąca pod drzewem czerwona naparstnica. Korzystny wpływ na zdrowie wiśni mają także złocień maruna, nagietki, nasturcja i dzwonek brzoskwiniolistny, które powinno się wysiewać w pobliżu pnia wiśni. Nasturcja chroni wiśnie przed karczownikami, a bylica piołun przed mrówkami. Pod koroną wiśni można wysiewać aksamitkę, która wpływa na poprawę stanu gleby i chroni przed nicieniami. Konwalie mają zmniejszać podatność wiśni na brunatną zgniliznę (moniliozę). Czosnek, cebula i chrzan mają lekkie działanie grzybobójcze i odkażające glebę. Dobry wpływ na zdrowie wiśni ma krwawnik, wrotycz, bodziszek, koniczyna. Poza tym pod koroną wiśni mogą rosnąć sałata, szpinak, gorczyca na nawóz zielony. Dobrymi sąsiadami są krzewy winorośli i czarnego bzu lekarskiego.
W pobliżu wiśni nie powinno się sadzić śliw, ze względu na ich płytki i rozległy system korzeniowy oraz możliwość przenoszenia zakażeń grzybiczych. Jabłonie i grusze stanowią zbyt silną konkurencję dla wiśni. Złymi sąsiadami dla wiśni są morela (wydzieliny jej korzeni podtruwają wiśnię), maliny (powinno się je sadzić w najdalszej części ogrodu), agrest, truskawki i barwinek. Ziemniaki, papryka, pomidory, kolcowój przenoszą choroby wirusowe na wiśnie. Pszenica nie powinna być wysiewana przy sadzie wiśniowym.

 

 

RODO

Wina domowe