Nasi goście

080195
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W poprzednim tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Wszyscy goście
118
127
1038
77921
4162
5887
80195

Twoje IP: 3.235.78.122
2022-06-25 17:20

Dobre sąsiedztwo dla krzewów owocowych

agrest

 

Dobre sąsiedztwo dla krzewów owocowych

 Allelopatia. Dobre sąsiedztwo roślin i uprawa współrzędna w ogrodzie biodynamicznym. Krzewy owocowe, czyli gdzie posadzić agrest, aronię, borówkę, dziki bez czarny, jeżyny, maliny, porzeczki, poziomki, rokitnik, winorośl
O zdrowiu i wysokości plonów krzewów jagodowych decydują głównie warunki klimatyczne, gleba, stanowisko w zmianowaniu, odpowiednie nawożenie, cięcie.

 

 

Dobre sąsiedztwo dla krzewów owocowych

Dobre sąsiedztwo roślin i uprawa współrzędna w ogrodzie biodynamicznym. Krzewy owocowe, czyli gdzie posadzić agrest, aronię, borówkę, dziki bez czarny, jeżyny, maliny, porzeczki, poziomki, rokitnik, winorośl
O zdrowiu i wysokości plonów krzewów jagodowych decydują głównie warunki klimatyczne, gleba, stanowisko w zmianowaniu, odpowiednie nawożenie, cięcie. Pielęgnacja krzewów, skracanie i wycinanie gałęzi, pielenie, podlewanie, dokarmianie odpowiednimi dla gatunku rośliny składnikami powoduje, że roślina dobrze plonuje, nie choruje. Po posadzeniu młodych krzewów jagodowych warto wsiać między nie łubin, facelię, wykę, które, jako nawóz zielony dostarczają glebie wielu składników. Na zdrowie krzewów jagodowych mają wpływ niektóre zioła i kwiaty: czosnek, rzeżucha, nasturcja, nagietki, paproć…

Również sąsiedztwo innych krzewów, drzew ma – w pewnym stopniu – wpływ na kondycję krzewów jagodowych. W ogrodzie biodynamicznym wykorzystuje się zjawisko allelopatii, czyli wzajemnego wpływu roślin rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie. Wiadomo, że krzewy jagodowe nie powinny rosnąć w pobliżu jabłoni, orzecha i róż. Bardzo szkodliwym sąsiedztwem są iglaste drzewa i krzewy.

Agrest


Agrest dobrze rośnie i plonuje w towarzystwie konwalii, krwawnika, szczypiorku i czosnku (te dwa ostatnie chronią go przed mączniakiem). Pomidory stymulują wzrost krzewu. Przy agreście warto posadzić bób lub wysiać wykę, które dostarczą azotu korzeniom agrestu. Naparstnica ma chronić agrest przed mączniakiem amerykańskim.
Agrest trzeba sadzić z daleka od jabłoni, czeremchy i róż. W pobliżu agrestu nie powinna rosnąc turzyca, na której rozwijają się zarodniki rdzy agrestu. Rdza agrestu (częściej używana nazwa to rdza porzeczkowo-turzycowa) rozwija się częściej po długiej i ciepłej jesieni oraz kiedy agrest rośnie w pobliżu wilgotnej łąki i nieużytków.

Aronia


Aronia wymaga słonecznego stanowiska, ma płytki system korzeniowy, dlatego nie znosi konkurujących z nią roślin w bezpośredniej bliskości. Nie powinna rosnąć w pobliżu krzewów i drzew owocowych.

 

Berberys


Nie powinno się sadzić berberysu w sadzie owocowym, ponieważ jego korzenie uwalniają do gleby substancję powodującą słabnięcie drzew i krzewów owocowych. W ogrodzie ozdobnym można go łączyć z głogiem, irgą amerykańską, klonem amerykańskim.
Borówka amerykańska
Krzewy borówki amerykańskiej nie powinny rosnąć samotnie, lecz w grupach, wtedy podnosi się ich plenność. W pobliżu borówki warto posadzić krwawnik, który pozytywnie wpływa na jej owocowanie. Dobrym sąsiadem dla borówki amerykańskiej jest czerwona borówka i żurawina, które okrywają i ocieniają kwaśną glebę wokół krzaku, zapobiegają wysuszeniu, które borówki bardzo źle znoszą.
Złym sąsiadem dla borówki jest jabłoń, przy której krzew słabnie.

Borówka czerwona


Czerwoną borówkę warto posadzić przy azalii i różaneczniku, które mają podobne wymagania w stosunku do pH gleby lub przy borówkach i czarnych jagodach.

Dziki bez czarny


Nie jest towarzyski, powinien rosnąć osobno w odległości nawet 3 m od innych krzewów, drzew i grządki z warzywami. Najlepsze miejsce dla czarnego bzu jest przy kompostowniku, ponieważ wpływa on na szybszy rozkład części roślin.

Jeżyny


Czosnek chroni jeżyny przed pleśnią. Przy jeżynach warto posadzić łubin, który dostarczy im azot. Dobrymi roślinami dostarczającymi zielonego nawozu są wysiane przy jeżynie wyka i gorczyca.
Jeżyn nie powinno się sadzić w pobliżu malin, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm. Poza tym chorują na podobne choroby grzybowe (rdza, antraknoza). Podobnie nieodpowiednim sąsiedztwem dla jeżyn są truskawki (łatwe porażenie pleśnią). Drzewa i krzewy iglaste mogą powodować choroby jeżyn.

 

Maliny


Maliny najlepiej rosną same, potrzebują dużo miejsca i dużo słońca. Wśród malin zaleca się wysiewać niezapominajkę i paproć, które odstraszają kistnika malinowca. Korzystne działanie na zdrowie malin mają także nagietki, konwalia, aksamitki, czosnek, cebula, wrotycz, majeranek, melisa, pokrzywa, rumianek, bazylia. Krwawnik wpływa pozytywnie na owocowanie malin.
Posadzone w pobliżu krzewów malin fasolka szparagowa lub niski groszek dostarczają krzewom malin azotu.
Za zgodnych sąsiadów dla malin uważa się sałatę dębolistną, roszponkę, szczypiorek, lawendę, tymianek.
Maliny nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż przez 3-4 lata, inaczej stają się słabe. Ich korzenie mocno wyczerpują glebę, wypuszczają odrosty korzeniowe aby „uciec” w inne, bardziej żyzne miejsce. Z tego powodu powinno się je sadzić w odległości 3 m od drzew. Jabłoń zdaje się mieć działanie ochronne przed szarą pleśnią, ale wiśnia i maliny nie tolerują się wzajemnie.
Nie powinno się ich sadzić w pobliżu jeżyn, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm i wysoka możliwość porażenia chorobami grzybowymi. Niedobrym sąsiadem są truskawka, kapusty i ziemniak. Szczaw i kukurydza wysiane wokół malin tłumią ich odrosty.

Porzeczki


Porzeczki lubią towarzystwo paproci, pokrzywy, pieprzycy siewnej (rzeżuchy), bodziszków, pomidorów.
Porzeczki i porzeczko-agrest trzeba sadzić z daleka od malin, czeremchy, śliw, jabłoni i róż.
Złym i szkodliwym sąsiedztwem dla porzeczki okazują się drzewa i krzewy iglaste. W pobliżu porzeczek nie powinny rosnąć sosna wejmutka, sosny pięcioigielne, wiązy, turzyca. Sosny pięcioigielne i wejmutka powodują zagrożenie rdzą dla porzeczki czarnej i porzeczki czerwonej, a turzyca zagrożenie rdzą porzeczkowo-turzycową. Wiązy są żywicielami pierwotnymi mszycy, bawełnicy wiązowo-porzeczkowej, atakującej od czerwca korzenie porzeczki. Bawełnice można rozpoznać po oklejonych woskową białą wydzieliną korzeniach porzeczki.

Porzeczka czarna


Czarne porzeczki można sadzić w pobliżu wiśni, czerwonej i białej porzeczki, porzeczko-agrestu.
Czosnek i cebula mogą chronić czarne porzeczki przed wielkopąkowcem porzeczkowym. Bylice, szczególnie bylica piołun zapobiegają powstawaniu rdzy na czarnej porzeczce (jednak hamują rozwój innych roślin rosnących w odległości nawet 2-3 m).
W pobliżu upraw czarnej porzeczki nie powinno się sadzić pięcioigielnych sosen, na których rozwijają się grzyby powodujące rdzę porzeczki, na która szczególnie podatna jest czarna porzeczka.

Poziomki


Korzystnym sąsiedztwem dla poziomki są tymianek, łoboda, niski groch, fasola, marchew, sałata głowiasta.
Ogórecznik posadzony w pobliżu sprzyja zawiązywaniu pąków kwiatowych poziomki, natomiast aksamitki i pietruszka posadzone na brzegach grządki tworzą przeszkodę dla ślimaków chętnie ogryzających jej smaczne owoce. Poziomki powinny rosnąć w pobliżu cebuli, pora i czosnku, które zapobiegają powstawaniu na nich szarej pleśni.
Na poprawę aromatu poziomek wpływa sąsiedztwo szczypiorku, portulaki, mięty pieprzowej, kopru, rumianku, melisy, nagietków, aksamitki, bratków.
Roszponka przyciąga dżdżownice, i podobnie jak szpinak, okrywając poziomki zimą, chroni je przez mrozami. Aksamitki pełnią też funkcje ochronną i przyczyniają się uwolnienia gleby od pasożytów.
Złym sąsiadem dla poziomek są przynoszące pleśń truskawki, mieczyki, tulipany, trawy ozdobne. Aby uniknąć nicieni i larw sprężykowatych w pobliżu grządki z poziomkami nie powinno się siać facelii, sadzić pomidorów, bobu, ziemniaków, warzyw kapustowatych, rzodkiewek, chrzanu.
Poziomki nie powinny rosnąć w jednym miejscu dłużej niż przez 4 lata.

Rokitnik


Rokitnik ma niewielkie wymagania glebowe, preferuje gleby ubogie w wapń, suche, piaszczyste i żwirowe. Ukorzenia się głęboko, jest odporny na mróz i suszę. Plonuje co 2 lata.
Żeńskie i męskie egzemplarze sadzi się w grupie w nasłonecznionych miejscach, ponieważ w cieniu nie plonuje. Ponieważ rokitnik osiąga wysokość do 6 m potrzebuje 3-4 m wolnej przestrzeni. Jeśli jest regularnie przycinany wystarczają mu 2 m. Ponieważ rokitnik wypuszcza bardzo dużo rozłogów, drobne rośliny nie wytrzymają z nimi konkurencji. Dobrymi sąsiadami dla rokitnika są śliwa tarnina, świdośliwa, morwa, tamaryszek.
W pobliżu rokitnika warto posadzić dzikie krzewy owocowe, których owocami pożywią się ptaki. Groźnym szkodnikiem dla rokitnika jest muszka owocowa Rhagoletis batava.

Winorośl


Winorośl najlepiej rozwija się, kiedy rośnie sama. Krzewy winorośli można sadzić w dalszym pobliżu śliw, morwy, które mają pewne ochronne działanie przed szkodnikami winorośli. Pod krzewem mogą rosnąć zioła: mięta pieprzowa (chroni przed mączniakiem), szałwia (ma wpływ na zdrowie krzewu), szczypiorek, mniszek lekarski, hyzop.
Pod winorośl zaleca się wysiewać także fasolkę szparagową, niski groszek, łubin, lucernę (rozluźni glebę), koniczynę, które dostarczają roślinie azotu. Jako nawóz zielony poleca się także facelię, gorczycę oraz kapustowate i motylkowate.

 

 

RODO

Wina domowe